Podvýživa u psů

 

Nadváha je u psů běžná. Existuje však také mnoho psů, kteří mají podváhu. Stejně jako obezita a příliš nízká tělesná hmotnost není něco, co byste jako majitel psa měli brát na lehkou váhu.

Podváha není jen známkou existujících zdravotních problémů u psů, ale může mít také další důsledky pro zdraví a pohodu vašeho miláčka.

Níže je vysvětleno, jak identifikovat podváhu vašeho psa, co ji způsobuje a jak udržovat normální a zdravou tělesnou hmotnost.

Kdy je pes příliš hubený?

Chcete-li zjistit, zda váš pes má podváhu, dobrým průvodcem je právě tělesná hmotnost. Zejména u psů s rodokmenem lze odchylku od ideální hmotnosti poměrně snadno určit porovnáním se standardy plemene.

Kromě toho Body Score vám pomůže určit, zda je váš pes příliš hubený. Body Score ukazuje, jaká by měla být postava a jaké znaky u psů znamenají podváhu, nebo nadváhu.

U těžce podvyživeného psa jsou z dálky často vidět žebra, pánevní kosti a obratle, svalová hmota je významně snížena a není přítomen žádný rozpoznatelný tělesný tuk.

Proč má pes podváhu?

Tělo vašeho psa každý den spotřebuje určité množství energie. K vyvážení této spotřeby musí odebrat odpovídající množství energie ve formě kalorií. V takovém případě je jeho energetická bilance vyvážená a hmotnost zůstává stejná.

Pokud váš pejsek jí více, než konzumuje, přibírá na váze. Na druhou stranu, pokud pravidelně jí méně, než konzumuje, zhubne a dříve či později bude váš pes mít podváhu.

Možné příčiny podváhy u psů

Existuje řada příčin, které mohou u psů vést k podváze. Takže pokud chcete pomoci vašemu pejskovi růst, je důležité znát nejprve přesnou spoušť.

Podváha může mít u psů následující příčiny:

 • Paraziti jako červi a giardie
 • Nemoci a související ztráta chuti k jídlu
 • Chyba ve stravě

Podváha u psů způsobená parazity

Pokud váš pes trpí střevními parazity, jako jsou červi, nebo giardie, bude to znamenat, že z těla budou odstraněny důležité živiny. Výsledný nedostatek živin se pak projeví například ve formě problémů s kůží a srstí.

Navíc, v průběhu času, navzdory normálnímu příjmu potravy, dochází k významnému úbytku hmotnosti. Abyste se vyhnuli takovým problémům a dalším zdravotním důsledkům zamoření parazity, je důležité, abyste pro léčbu něco rychle udělali . Pokud váš pes nemá parazity, obvykle se jeho tělesná hmotnost normalizuje rychle.

Podváha u psů způsobená nemocemi

Nemoci jsou další potenciální příčinou podváhy u psů. Mnoho nemocí vede k významné ztrátě chuti k jídlu. Pokud to trvá dlouhou dobu, tělo vašeho pejska hledá alternativní zdroje energie a spaluje tuk a svalovou hmotu, aby vyhovoval jeho potřebám.

Kromě toho však některé nemoci, jako jsou nádory, mohou také způsobit zvýšené kalorické a proteinové požadavky. Pokud tato okolnost není v nezbytném rozsahu zohledněna, vede to také k významnému úbytku hmotnosti.

Podváha u psů způsobená nutričními chybami

Kromě parazitů a nemocí může být podváha u psů také důsledkem chyb v krmení. Například pokud obecně dáváte svému psovi příliš málo jídla, nemůže uspokojit své energetické potřeby a zhubnout.

Kromě toho však nesprávné krmivo může také podpořit podváhu. Podřadné krmení pro psy dlouhodobě vede k poškození střevní mikroflóry u psa. Výsledkem je, že organismus zvířete již nedokáže absorbovat dostatek živin a kompenzovat tak s nedostatkem živin.

Zdravotní důsledky podváhy u psa

Pokud má váš pes podváhu, obvykle to není důvod k obavám. Pokud však tento stav přetrvává delší dobu, může mít nízká tělesná hmotnost a nedostatek výživy další důsledky pro zdraví vašeho pejska.

Trvalá podváha může u psů způsobit následující problémy:

 • Oslabení imunitního systému
 • Zvýšená náchylnost k infekci
 • Problémy s pokožkou a srstí
 • Poruchy hormonální rovnováhy
 • Neplodnost
 • Zpomalené hojení ran
 • Zkrácená délka života
 • Snížení hustoty kostí
 • Ztráta svalové hmoty 
 • Narušení vodní bilance
 • Klesající fyzická kapacita

Co můžete udělat pokud má váš pes podváhu?                                                                          

Jak vidíte, podváha u psa je vážný problém, který by měl být vyřešen okamžitě. V závislosti na příčině může být užitečné navštívit za tímto účelem veterináře. Je-li podváha vašeho psa založena na nemoci, může veterinář určit nezbytná léčebná opatření a tím zajistit, že se eliminuje spouštění podvýživy. Kromě toho se musíte ujistit, že formujete stravu svého podvyživeného psa tak, aby byla optimálně vyvážená a mohla se opět postupně zvyšovat.

S produkty Bellfor do ideální hmotnosti

Pokud chcete trvale potlačovat podváhu vašeho psa, neměli byste udělat chybu a poskytnout mu tak velké množství nevhodného krmiva. I když to může krátkodobě zvýšit kalorický příjem, dlouhodobě to poškodí zdraví vašeho psa. 

Proto s krmivem nemíchejte kousky uzenin a podobné předpokládané pochoutky, ale místo toho se zaměřujte na vysoce kvalitní krmivo pro psy s přírodními ingrediencemi.

Řada Bellfor zahrnuje suché krmivo nejvyšší kvality. Široký výběr extrudovaných a za studena lisovaných odrůd zajišťuje, že existuje něco, co chutná každému psovi. Kromě toho nepřítomnost umělých přísad zajišťuje vynikající stravitelnost a optimální přísun všech důležitých živin.

Bellfor Fitness prášek pro psy s podváhou

Pro psy s podváhou doporučujeme také doplnění prášku Bellfor Fitness. Přírodní doplňky stravy obsahuje hmyzí bílkoviny z larev černého vojáka.

                                                                                249_fitness-250

U psů s podváhou je rozhodující dostatečné zásobování bílkovinami, které přispívají mimo jiné k obnově svalů a posílení imunitního systému.

Protein získaný z larev mouchy černého vojáka je k tomu obzvláště vhodný. Protože obsahuje všechny esenciální aminokyseliny pro psy, je velmi dobře stravitelný a tělo psa tento protein velmi dobře využívá.