Giardie

Giardióza je běžný problémem psů. Podle studie je s nimi nakaženo téměř 20% všech čtyřnohých miláčků. Pokud Váš pes trpí Giardiózou, je velice obtížné se zbavit těchto jednobuněčných parazitů tenkého střeva.

Bez důsledného vyléčení může infekce způsobit nedostatek živin a zánět. Je vážným zdravotním rizikem, a to zejména pro štěňata a starší zvířata                                                                        

 

Giardióza je průjmové onemocnění u psů, které způsobuje Giardia. Giardia jsou malé parazity, které infikují tenké střevo a jsou neviditelné pouhým okem. Giardia je rozšířená po celém světě. Celkově existuje 41 různých druhů, které mohou napadnout nejen psy, ale také například kočky, králíky nebo lidi. Pokud pes trpí giardií, je obvykle způsoben Giardia duodenalia nebo Giardia intestinalis.

Pokud paraziti vstoupí do těla psa, infikují mukózní membrány tenkého střeva. Tam se živí cukrem, který čtyřnohý přítel převezme se svým jídlem a rychle se rozmnoží za vhodných podmínek se rozmnoží. 

 

Giardia u psů: infekce a reprodukce

Giardia prožívají dvě různé fáze. Za prvé, vstupují do těla psa ve formě cyst, s malým počtem, který je obvykle dostatečný k vyvolání infekce. Pak se v těle psa změní na trofozoity, které se připoutat k střevní sliznici a začnou vytvářet nové cysty. Ty jsou pak vylučovány infikovanými psy, aby se parazité dále rozšířili.

Giardia cysty jsou velmi odolné a mohou snadno přežít několik týdnů mimo hostitele. Zachycují se zejména v infikovaná voda a potraviny, stejně jako fekálie jiných zvířat. Protože psi infikovaní Giardií vylučují velké množství cyst, mohou nějaké uvíznout na konečníku vašeho miláčka. Olizováním konečníku se psi snadno znovu a znovu infikují.

 

Giardie u psa: infekce lidí

Giardie jsou velmi nakažlivé. Infikovaný pes s nimi může nakazit jiné domácí zvířata nebo dokonce člověka. Nakažení člověka je relativně vzácné, proto je třeba dbát na to, Vás nakažený pes neolizoval, obezřetní buďte zejména u dětí.

Možné symptomy giardiózy u psů

Symptomy nelze předem určit, protože všechny pejskové, napadení parazitem, nevzbuzují dojem onemocnění.

                                                                     

V neposlední řadě hraje roli i imunitní systém postiženého zvířete a jeho dieta. Zvláště u mladých a slabých zvířat můžou Gardia způsobit vážné zdravotní problémy, což může mít vážné důsledky pro zdraví psa. Pokud se paraziti mohou neomezeně množit, trpí imunitní systém, střevní trakt a zdraví čtyřnohého miláčka, což z něj dělá náchylného k dalším onemocněním.

Příznaky při napadení Giardií:

 • Žaludeční křeče
 • Silná nadýmání
 • Zvracení
 • Krvavý, sliznatý průjem
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Horečka
 • Úbytek hmotnosti (zejména u štěňat)

 

Giardózy u psa: diagnóza

Bez ohledu na výše zmíněné příznaky, barva a zápach výkalů může znamenat, že váš pes má v sobě Giardii. Žlutozelená barva a zápach a často i s příměsí krve nebo hlenu jsou známky napadení Giardie

Chcete-li potvrdit své podezření, doporučujeme v každém případě navštívit veterináře. Tento pes může testovat tvé psy na testy Giardien a zkontrolovat, zda je skutečně infikován parazity.

 

Giardióza u psa: léčba ve třech krocích

Jakmile se váš pes nakazí Giardií, je čas okamžitě jednat. Zkušenosti ukázaly, že tenké střevní parazité se ukázaly jako extrémně vytrvalé.
 
K léčbě Giardia u vašeho psa se ukázala užitečná kombinace následujících tří opatření:
1.  Dezinfekční a hygienická opatření
2.  Změna stravy
3.  Vytvoření nepříznivého prostředí
 
Pro úspěch léčení infekce u vašeho psa je rozhodující, jak budete důslední.
 

1. Dezinfekce a hygiena jsou nepostradatelné

Uvědomte si, že veškeré vaše úsilí při léčbě Giardie bude marné, bez zavedení odpovídajících hygienických opatření. Parazité jsou extrémně odolné, mohou přežít několik týdnů bez hostitele a rychle se šíří po celém domě.
Dezinfekční prostředky a parní čistič jsou proto součástí základního vybavení pro zničení Giardií.
Níže uvedená hygienická opatření mají za cíl odstranit plemennou půdu parazitů mimo hostitele a zabránit dalšímu šíření giardie na jiná zvířata nebo lidi.
                                                                      
 
Doporučujeme následující opatření:
 • Denně čistěte povrch, se kterým je Váš pes v kontaktu, horkou párou.
 • Vyperte polštáře a přikrývky, nejméně na 65 stupňů.
 • Hračky a misky na krmení denně čistit vroucí vodou.
 • Výkaly je třeba okamžitě zlikvidovat v těsně uzavřeném plastovém sáčku, do košů tomu určených.
 • Denní čištění anální oblasti s vhodným šamponem je zcela nezbytné.
 • Dezinfekční prostředky také pomáhají vyhnat Giardii z vašeho domova.
 • Protože se Giardia cítí dobře ve vodě, vyčištěné povrchy a předměty musí být okamžitě vysušeny .

2. Změna stravy                                                                                         

 
Další krok jak zlikvidovat Giardii ve střevech vašeho psa je změna stravy.
V této souvislosti byste měli vědět, že Giardia potřebuje velké množství cukru, aby přežila. Ve střevě vašeho psa je škrob přeměněn na cukr, takže Giardia najde dokonalé životní podmínky a může se neomezeně množit.
Abyste tomu zabránili, musíte v podstatě udělat jednu věc: dostat pejska na dietu, která obsahuje co nejméně sacharidů (a tedy škrobu). Doporučujeme masové konzervy s hmyzem Langut Menu . Tyto konzervy jsou bez obilí a s nízkým obsahem sacharidů. Je proto ideální pro krmení psů trpících giardií.
Díky tomuto krmení, parazité nedostanou dostatek živin, což výrazně komplikuje jejich přežití a rozmnožování se ve střevech vašeho psa. Kromě toho je toto jídlo zdravé pro organismus vašeho pejska.
 
                                                                                            catalog/etiketka.jpg

3. Vytvoření zdravého prostředí

Abychom dále zvýšili šance na úspěch při léčbě infekce Giardia u vašeho psa, doporučujeme přírodní přípravek na odčervení  Vermal Pulver . Je to přírodní výživový doplněk z vybraných bylin.

Speciální bylinná směs vytváří nepříznivé prostředí ve střevě vašeho čtyřnohého miláčka. Produkt je dokonalým doplňkem našich konzerv s nízkým obsahem sacharidů a může hrát důležitou roli při léčbě Giardie u psů.

                                                                    210-2_vermalpulver-80g-produktbild-1650x1650 (1)

Nejdůležitější věc na první pohled

Giardia jsou střevní parazity, které mohou napadat nejen psy, ale i další zvířata i lidi. Vzhledem k jejich odolnosti je léčba infikovaných zvířat spojována s určitým úsilím. Často se léčí Gardia standardními léky, jako je Fenbendazol nebo Febantel, které můžou pomoci proti Giardia, ale zároveň je to pro tělo vašeho psa velká zátěž. To platí zejména tehdy, když jsou tyto léky aplikované opakovaně po delší dobu.

Z tohoto důvodu doporučujeme používání přírodního přípravku Vermal Pulver s kombinací masovým konzerv s hmyzem Landgut Menu

Pokud důsledně provádíte tato opatření po dobu čtyř týdnů, je pravděpodobné, že úspěšně zničíte veškeré parazity v těle vašeho psa