Falešná březost u psů

 

Většina fen hárá asi dvakrát ročně. Pokud během této doby získáte příležitost k páření, existuje vysoká pravděpodobnost, že se brzy budete muset připravit na potomka vaší feny.

Nicméně i bez kontaktu se psem mohou mít feny tzv. falešnou březost a dokonce produkovat mléko. 

Co je to falešná březost u fen?

Feny, u kterých se vyvine pseudotěhotenství, omylem vyvolávají dojem, že jsou březí. Změny v hormonální rovnováze u takovýchto fen mají za následek fyzické i psychické abnormality.

Falešná březost se zpravidla objeví tři až dvanáct týdnů po posledním hárání. Může se vyskytovat u všech plemen, ale je mnohem běžnější u malých psů. U velkých plemen se falešná březost objeví jen zřídka.

                                                 

Příčiny falešné březosti 

Není jasné, proč se u fen rozvíjí falešná březost. Jisté je však to, že je vyvoláno změnami v hormonální rovnováze. Pokud hladina prolaktinu po hárání prudce stoupne, zatímco hladina progesteronu klesá současně, je u fen vždy možná falešná březost.

Obecně platí, že čím vyšší je nárůst hladiny prolaktinu a pokles hladiny progesteronu, tím větší je riziko falešné březosti. Mohou však existovat individuální rozdíly mezi jednotlivými fenami, takže falešná březost nemůže být určena specifickými hladinami hormonů.

Příznaky falešné březosti 

Kromě rostoucího obvodu pasu se falešná březost u vašeho psa v zásadě projevuje velmi typickými příznaky normálního těhotenství.

To zahrnuje zejména významný otok, který je způsoben zvýšením hladiny prolaktinu. V mnoha případech je růst žlázové tkáně dokonce spojen s produkcí mléka.

Kromě toho změny chování, které se mohou pohybovat od depresivních po agresivní nálady, patří mezi možné příznaky, díky nimž mohou být příznaky falešné březosti u vašeho psa patrné.

Některá zvířata si také vyvinou výrazný mateřský instinkt, který je vede k ochraně a péči o předměty, jako je jednoduchá hračka.

Diagnóza falešné březosti veterinárním lékařem

I když se fyzické a psychické změny mohou zdát divné, falešná březost není zpočátku velkým problémem. Nicméně v případě zvláště výrazných příznaků může mít smysl jít k veterináři.

Mimo jiné zkontroluje oteklé mléčné žlázy a také pomocí ultrazvukového vyšetření zkontroluje, zda má vaše fena ve skutečnosti pouze falešnou březost, nebo zda přece jen nese potomstvo.

Léčba falešné březosti

Ve většině případů není nutné, aby veterinární lékař kvůli falešné březosti zahájil léčebná opatření. Stav zpravidla není trvalý a příznaky zmizí samy, po dvou nebo třech týdnech.

Pokud však falešná březost vyvolává výraznou agresi, nebo příliš depresivní chování, může léčba léky k potlačení tvorby prolaktinu dávat smysl. Ale i poté by měl vaše fena dokončit falešnou březost během několika týdnů, aniž byste se měli obávat trvalého poškození.

Podporujte svou fenu v době falešné březosti 

I když falešná březost obvykle nepředstavuje pro vaši fenu vážné riziko, hormonální výkyvy a související změny přirozeně představují pro zvíře určitou zátěž.

Z tohoto důvodu byste měli udělat maximum pro podporu své feny co nejvíce během příznaků. Především se ujistěte, že věnujete své feně dostatek pozornosti a odvádíte pozornost od jejího neznámého stavu.

Měli byste se také pokusit držet od feny předměty, které by mohly sloužit jako náhrada štěněte během falešné březosti.

Kromě toho je důležité zabránit tomu, aby si vaše fena olizovala mléčné žlázy, protože to navíc stimuluje produkci mateřského mléka. Pokud neexistuje žádný jiný způsob, může být za tímto účelem nutné dočasně na fenu nasadit obojek.

Náš tip pro feny během falešné březosti 

Falešná březost a související změny v hormonální rovnováze znamenají pro vaši fenu značný stres. Proto má smysl podporovat vaši fenu vhodným přírodním uklidňujícím prostředkem.

Pro tento účel doporučujeme Bellfor Shiimun Calm. Přírodní doplněk stravy založený na houbě Shiitake je ideální pro potlačení stresu a nervozity u vaší feny.

                                                                                      Prášek Bellfor Shiimun Calm

Díky svému speciálnímu složení shiitake a dalším pečlivě vybraným složkám, jako je zelený čaj a L-tryptofan, je přípravek nejen snadno stravitelný, ale také zvláště účinný.

Bellfor Shiimun Calm je perfektní volbou pro podporu vaši feny během falešné březosti a pomůže ji uklidnit se a relaxovat navzdory hormonálním výkyvům.

Vyhněte se další falešné březosti u psa

Kastrace je jediný způsob, jak bezpečně zabránit tomu, aby se u vaší feny znovu objevila falešná březost. Kastrace slouží nejen k prevenci falešných příznaků, ale také snižuje riziko různých onemocnění, jako je tvorba nádorů na mléčné žláze.