Zubní kámen u psa

Zubní kámen je běžným problémem u psů a může se v zásadě vyskytovat u všech plemen. Obzvláště pravděpodobně trpí malá plemena s úzkými zuby nebo úzkou čelistí. Vysvětlíme vám, jak to dopadne u zubního kamene u psa, jaké důsledky může mít a jak jej lze odstranit. Kromě toho se dozvíte, která preventivní opatření se ukázala jako úspěšná.

Jak se u psů vyvíjí zubní kámen?

Po jídle zůstává potrava psa přilepená na zuby. Ta se mísí s bakteriemi a slinami a vytvářejí plak. Pokud polštářky nejsou odstraněny, minerální složky se ukládají ze slin psa a tvoří pevnou vrstvu zvanou zubní kámen.

Rozpoznávání zubního kamene u psa

Tvorba zubního kamene u psů vždy začíná u kořenů zubů. Od této chvíle se nažloutlé zabarvení dále šíří, dokud není prakticky celý zub pokryt žlutou nebo šedohnědou vrstvou. Většina zubů psa je postižena zubním kamenem. V některých případech může být ovlivněn i téměř úplný chrup zvířete.

Možné následky zubního kamene u psa

To, co může být zpočátku jen optickým problémem, se rychle šíří. Zubní kámen má proto pro vašeho psa dlouhodobé vážné následky.

Není-li zubní kámen u psů odstraněn, může způsobit následující problémy:

  • Zánět dásní
  • Zápach z úst
  • Krvácení z dásní
  • Hnisavé zuby
  • Ztráta zubu
Kromě toho jsou problémy se zuby u psů spojeny se silnou bolestí, která často vede k odmítnutí potravy u postižených zvířat!

Dále se neléčené zubní problémy, jako je onemocnění parodontu a zubní kaz, mohou v průběhu času rozšířit na celý organismus psa a způsobit například srdeční onemocnění a poškození jater a ledvin.

Zubní kámen u psů není něco, co byste měli brát na lehkou váhu. Protože pouze včasné odstranění může zabránit horšímu postupu a zajistit tak zdraví zubů vašeho zvířete v dlouhodobém horizontu.

Odstraňte zubní kámen u psa

Jakmile již existující zubní kámen nemůže být odstraněn pouhým čištěním zubů, musí být odstraněn pouze v rámci profesionálního čištění zubů veterinárním lékařem.

Odstranění zubního kamene se obvykle provádí ultrazvukem, pes je v celkové anestezii po celou dobu léčby. Po čištění ultrazvukem se gumové kapsy vyčistí a zuby se vyleští. Jako alternativa k ultrazvuku je někdy možné mechanické odstranění zubního kamene u psa. Pro menší oblasti může být i účinné jednoduché škrábání.

Zabraňte zubnímu kameni u psa

Jak vidíte, odstranění zubního kamene u vašeho psa je spojeno se spoustou stresu a vyčerpáním z celkové anestézie. Chcete-li ušetřit vašeho pejska toto mučení, musíte věnovat dostatečnou pozornost tématu prevence. Každodenní zubní péče je nezbytná pro trvale zdravé zuby psa. To mimo jiné zahrnuje pravidelné čištění vhodným zubním kartáčkem a speciální zubní pastu pro psy. Navíc žvýkací pamlsky a žvýkací hračky mohou pomoci odstranit usazeniny a zbytky potravy, a tak zabránit tvorbě zubního kamene.

Jídlo je také důležité

Aby se předešlo vzniku zubního kamene u psa, často se doporučuje přejít z masových konzerv na granule, protože to způsobí méně plaku. Nelze však dosáhnout znatelného rozdílu.

Místo toho doporučujeme používat pouze vysoce kvalitní krmivo pro psy bez cukru a obilovin, jak najdete v řadě Bellfor například s ohledem na zdraví zubů vašeho psa. Tímto způsobem můžete omezit tvorbu zubního plaku. To však nepředstavuje náhradu za každodenní stomatologickou péči.

Péče o zuby 

Bellfor si samozřejmě uvědomuje velký význam zdravých zubů u psů. Z tohoto důvodu najdete v našem sortimentu nejen přírodní krmivo pro psy bez cukru, ale také speciální výrobky pro zubní péči.

                                                                                  369_new-dentalpulver-250g-1650x1650

Zubní tyčinky Bellfor

Naše zubní tyčinky jsou chutné žvýkací pochutiny s rozsivkami a řasami, kterými váš pes uvolňuje zuby nezávisle na obalech a zbytcích jídla. Protože psi mají přirozený žvýkací pohyb, jsou naše zubní tyčinky obvykle velmi dobře přijímány.

                                                                             

Prášek pro péči o zuby

Náš prášek Dental pro zubní péči lze jednoduše namíchat jednou denně s jídlem. Vybrané ingredience, jako jsou řasy a křemelina, pomáhají odstranit stávající zubní kámen u psa. Současně prášek působí proti tvorbě nových usazenin a rozvoji halitózy u psa.

Zubní kámen u psů - nejdůležitější věc na první pohled

Přestože je zubní kámen u psů skutečně viditelný, majitelé ho často ignorují a vnímají ho jako neškodnou kosmetickou vadu. Nejpozději po přečtení tohoto článku zjistíte, že se jedná o velkou chybu. Zubní kámen může způsobit vážné nepohodlí a těžkou bolest pro vašeho psa. Je proto nezbytné důkladně odstranit existující množství zubního kamene a zabránit tak jeho dalšímu šíření adekvátní zubní péčí novým formováním.

S našimi zubními tyčinkami a práškem pro péči o zuby máte pro tento účel dva výrobky pro péči o zuby ve známé kvalitě Bellfor.