Zubní kámen u psa

Zubní kámen je běžným problémem u psů a může se v zásadě vyskytovat u všech plemen. Obzvláště pravděpodobně trpí malá plemena s úzkými zuby nebo úzkou čelistí. Vysvětlíme vám, jak to dopadne u zubního kamene u psa, jaké důsledky může mít a jak jej lze odstranit. Kromě toho se dozvíte, která preventivní opatření se ukázala jako úspěšná.

Jak se u psů vyvíjí zubní kámen?

Po jídle zůstává potrava psa přilepená na zuby. Ta se mísí s bakteriemi a slinami a vytvářejí plak. Pokud polštářky nejsou odstraněny, minerální složky se ukládají ze slin psa a tvoří pevnou vrstvu zvanou zubní kámen.

Rozpoznávání zubního kamene u psa

Tvorba zubního kamene u psů vždy začíná u kořenů zubů. Od této chvíle se nažloutlé zabarvení dále šíří, dokud není prakticky celý zub pokryt žlutou nebo šedohnědou vrstvou. Většina zubů psa je postižena zubním kamenem. V některých případech může být ovlivněn i téměř úplný chrup zvířete.

Možné následky zubního kamene u psa

To, co může být zpočátku jen optickým problémem, se rychle šíří. Zubní kámen má proto pro vašeho psa dlouhodobé vážné následky.

Není-li zubní kámen u psů odstraněn, může způsobit následující problémy:

  • Zánět dásní
  • Zápach z úst
  • Krvácení z dásní
  • Hnisavé zuby
  • Ztráta zubu
Kromě toho jsou problémy se zuby u psů spojeny se silnou bolestí, která často vede k odmítnutí potravy u postižených zvířat!

Dále se neléčené zubní problémy, jako je onemocnění parodontu a zubní kaz, mohou v průběhu času rozšířit na celý organismus psa a způsobit například srdeční onemocnění a poškození jater a ledvin.

Zubní kámen u psů není něco, co byste měli brát na lehkou váhu. Protože pouze včasné odstranění může zabránit horšímu postupu a zajistit tak zdraví zubů vašeho zvířete v dlouhodobém horizontu.

Odstraňte zubní kámen u psa

Jakmile již existující zubní kámen nemůže být odstraněn pouhým čištěním zubů, musí být odstraněn pouze v rámci profesionálního čištění zubů veterinárním lékařem.

Odstranění zubního kamene se obvykle provádí ultrazvukem, pes je v celkové anestezii po celou dobu léčby. Po čištění ultrazvukem se gumové kapsy vyčistí a zuby se vyleští. Jako alternativa k ultrazvuku je někdy možné mechanické odstranění zubního kamene u psa. Pro menší oblasti může být i účinné jednoduché škrábání.

Zabraňte zubnímu kameni u psa

Jak vidíte, odstranění zubního kamene u vašeho psa je spojeno se spoustou stresu a vyčerpáním z celkové anestézie. Chcete-li ušetřit vašeho pejska toto mučení, musíte věnovat dostatečnou pozornost tématu prevence. Každodenní zubní péče je nezbytná pro trvale zdravé zuby psa. To mimo jiné zahrnuje pravidelné čištění vhodným zubním kartáčkem a speciální zubní pastu pro psy. Navíc žvýkací pamlsky a žvýkací hračky mohou pomoci odstranit usazeniny a zbytky potravy, a tak zabránit tvorbě zubního kamene.

Jídlo je také důležité

Aby se předešlo vzniku zubního kamene u psa, často se doporučuje přejít z masových konzerv na granule, protože to způsobí méně plaku. Nelze však dosáhnout znatelného rozdílu.

Místo toho doporučujeme používat pouze vysoce kvalitní krmivo pro psy bez cukru a obilovin, jak najdete v řadě Bellfor například s ohledem na zdraví zubů vašeho psa. Tímto způsobem můžete omezit tvorbu zubního plaku. To však nepředstavuje náhradu za každodenní stomatologickou péči.

Péče o zuby 

Bellfor si samozřejmě uvědomuje velký význam zdravých zubů u psů. Z tohoto důvodu najdete v našem sortimentu nejen přírodní krmivo pro psy bez cukru, ale také speciální výrobky pro zubní péči.

                                                                                  369_new-dentalpulver-250g-1650x1650

Zubní tyčinky Bellfor

Naše zubní tyčinky jsou chutné žvýkací pochutiny s rozsivkami a řasami, kterými váš pes uvolňuje zuby nezávisle na obalech a zbytcích jídla. Protože psi mají přirozený žvýkací pohyb, jsou naše zubní tyčinky obvykle velmi dobře přijímány.

                                                                             

Prášek pro péči o zuby

Náš prášek Dental pro zubní péči lze jednoduše namíchat jednou denně s jídlem. Vybrané ingredience, jako jsou řasy a křemelina, pomáhají odstranit stávající zubní kámen u psa. Současně prášek působí proti tvorbě nových usazenin a rozvoji halitózy u psa.

Zubní kámen u psů - nejdůležitější věc na první pohled

Přestože je zubní kámen u psů skutečně viditelný, majitelé ho často ignorují a vnímají ho jako neškodnou kosmetickou vadu. Nejpozději po přečtení tohoto článku zjistíte, že se jedná o velkou chybu. Zubní kámen může způsobit vážné nepohodlí a těžkou bolest pro vašeho psa. Je proto nezbytné důkladně odstranit existující množství zubního kamene a zabránit tak jeho dalšímu šíření adekvátní zubní péčí novým formováním.

S našimi zubními tyčinkami a práškem pro péči o zuby máte pro tento účel dva výrobky pro péči o zuby ve známé kvalitě Bellfor.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení