Obezita u psů - příčiny, důsledky a tipy

Bohužel obezita je u psů velmi běžná. Z dlouhodobého hlediska může mít nadbytečné kilogramy vážné důsledky. 

V tomto článku vysvětlujeme, jak se vyvíjí psy s nadváhou, jaké důsledky má obezita a co s tím můžete dělat.

Příčiny obezity u psů                                                                     

Ve většině případů jsme za nadváhu našich psů odpovědní my, lidé. Samozřejmě chceme, aby naši milovaní miláčci měli všechno. V souladu s tím se často vyskytují dobroty, které pejskům dáváme, příliš velké porce jídla, nebo dokonce rozdělování vlastního jídla se svým miláčkem.

Ačkoli je to dobře myšleno, v dlouhodobém horizontu to nevyhnutelně vede k tomu, že zvíře spotřebovává příliš mnoho jídla, a proto se stává stále tlustším. Pokud je také nedostatek pohybu, problém se ještě zhorší.

Kromě této hlavní příčiny může mít obezita u psů také následující důvody:

  • Genetická predispozice (některá plemena psů jsou náchylnější k obezitě.)
  • Kastrace (změny hormonální rovnováhy mohou podpořit obezitu.)
  • Nemoci (návštěva veterinárního lékaře poskytuje jasnost.)

Možné důsledky nadváhy u psů

Pokud váš pes trpí nadváhou, bude to mít dříve nebo později fatální následky pro jeho zdraví a pohodu. Protože i když se problémy obvykle nestanou okamžitě patrnými, je jen otázkou času, než se projeví první problémy.

Kromě jiného může obezita u psů vést k následujícím zdravotním problémům:

  • Nemoci kloubů (Vysoká váha způsobuje namáhání pohybového aparátu a zvýhodňuje nemoci, jako je artróza.)
  • Problémy s kůží (Nadváha může mimo jiné přispět k rozvoji mozků a zanícených tlapek u psů.)
  • Diabetes (u psů s nadváhou je větší pravděpodobnost vzniku diabetu)
  • Poruchy kardiovaskulárního systému (Obézní psi jsou zvláště postiženi srdečními problémy.)
  • Dýchavičnost (nesení nadváhy je vyčerpávající a může způsobit potíže s dýcháním)
  • Slabý imunitní systém (obezita oslabuje imunitní systém, což způsobuje, že tlustí psi jsou zvláště náchylní k nemocem.)

Nadváha nezpůsobuje pouze zdravotní problémy psů. Kromě toho obézní zvířata často žijí mnohem kratší život, než jejich protějšky s normální hmotností.

Zabraňte obezitě u psů

Jak vidíte, obezita u psů není v žádném případě jen kosmetickým problémem. Z tohoto důvodu byste se měli ujistit, že váš čtyřnohý přítel není příliš tlustý. Kromě pravidelných kontrol hmotnosti je zvláště důležité věnovat pozornost stravě a dostatečnému pohybu zvířete.

Správná výživa je důležitá

Prevence proti obezitě je důležitá. Váš pes musí od útlého věku jíst přiměřené množství kalorií. Proto je důležité vážit krmivo a přesně dávkovat dle váhy a věku vašeho pejska.

Musíte také vzít v úvahu všechny dobrůtky, které od vás pes obdrží, a podle toho snížit příděly jídla. Na druhou stranu byste se měli vyhnout podáváním zbytků ze stolu, protože tyto nejen přispívají k rozvoji nadváhy, ale mohou dokonce být pro vašeho psa toxické.

Přiměřené cvičení spaluje kalorie

                                                                     

Kromě správného krmení vašeho psa můžete při dostatečném cvičení také pomáhat v boji s nadváhou. 

Kromě toho jsou k dispozici také různé sporty pro psy, aby váš pes byl sportovně vytížen a vyhnul se obezitě. Samozřejmě byste vždy měli brát v úvahu příslušné plemeno a věk. Protože například to, co je dobré pro mladého zlatého retrívra, bude pravděpodobně staršímu buldočkovi více poškozovat než aby mu pomohlo. 

To platí zejména v případě, že váš pes již má extrémně nadváhu a trpí fyzickým omezením.

Neexistuje žádná dieta pro všechna plemena psů

Samozřejmě všichni psi jsou masožravci, jejichž trávení je primárně zaměřeno na využití živočišných tuků a bílkovin. To však neznamená, že neexistují žádné rozdíly, pokud jde o nutriční potřeby.

Například některá plemena psů mají sklon trpět nadváhou, zatímco jiná nemohou tolerovat určité živiny v potravě. Pokud chcete svého čtyřnohého přítele správně nakrmit a udržet jeho váhu v normálním rámci, je třeba zvážit řadu věcí. 

Obezita u psů - nejdůležitější věc na první pohled

Stále více psů nejen v Čechách trpí nadváhou a trpí četnými zdravotními problémy, jako jsou nemoci kloubů, dušnost, nebo cukrovka v důsledku jejich obezity. Obezita může být způsobena nemocemi u psů. Ve většině případů jsou zapříčiněno špatným krmení. 

Správné pamlsky

Bellfor nabízí psí sušenky bez obilovin a lepku Knabber-SchmausVyráběny ručně, výhradně z čerstvého jehněčího, kuřecího, kachního masa, s čerstvými sladkými brambory, ovocem, zeleninou, lososovým olejem a brusinkami. Perfektní odměna pro alergické psy nebo pro psy se špatným trávením. Psi s nadváhou dostávají lehké a zdravé pamlsky. Velikost: cca 1,6 cm - 1,8

                            87_susenky-kureci1_Sušenky kachníSušenky jehněčí