Obezita u psů - příčiny, důsledky a tipy

Bohužel obezita je u psů velmi běžná. Z dlouhodobého hlediska může mít nadbytečné kilogramy vážné důsledky. 

V tomto článku vysvětlujeme, jak se vyvíjí psy s nadváhou, jaké důsledky má obezita a co s tím můžete dělat.

Příčiny obezity u psů                                                                     

Ve většině případů jsme za nadváhu našich psů odpovědní my, lidé. Samozřejmě chceme, aby naši milovaní miláčci měli všechno. V souladu s tím se často vyskytují dobroty, které pejskům dáváme, příliš velké porce jídla, nebo dokonce rozdělování vlastního jídla se svým miláčkem.

Ačkoli je to dobře myšleno, v dlouhodobém horizontu to nevyhnutelně vede k tomu, že zvíře spotřebovává příliš mnoho jídla, a proto se stává stále tlustším. Pokud je také nedostatek pohybu, problém se ještě zhorší.

Kromě této hlavní příčiny může mít obezita u psů také následující důvody:

  • Genetická predispozice (některá plemena psů jsou náchylnější k obezitě.)
  • Kastrace (změny hormonální rovnováhy mohou podpořit obezitu.)
  • Nemoci (návštěva veterinárního lékaře poskytuje jasnost.)

Možné důsledky nadváhy u psů

Pokud váš pes trpí nadváhou, bude to mít dříve nebo později fatální následky pro jeho zdraví a pohodu. Protože i když se problémy obvykle nestanou okamžitě patrnými, je jen otázkou času, než se projeví první problémy.

Kromě jiného může obezita u psů vést k následujícím zdravotním problémům:

  • Nemoci kloubů (Vysoká váha způsobuje namáhání pohybového aparátu a zvýhodňuje nemoci, jako je artróza.)
  • Problémy s kůží (Nadváha může mimo jiné přispět k rozvoji mozků a zanícených tlapek u psů.)
  • Diabetes (u psů s nadváhou je větší pravděpodobnost vzniku diabetu)
  • Poruchy kardiovaskulárního systému (Obézní psi jsou zvláště postiženi srdečními problémy.)
  • Dýchavičnost (nesení nadváhy je vyčerpávající a může způsobit potíže s dýcháním)
  • Slabý imunitní systém (obezita oslabuje imunitní systém, což způsobuje, že tlustí psi jsou zvláště náchylní k nemocem.)

Nadváha nezpůsobuje pouze zdravotní problémy psů. Kromě toho obézní zvířata často žijí mnohem kratší život, než jejich protějšky s normální hmotností.

Zabraňte obezitě u psů

Jak vidíte, obezita u psů není v žádném případě jen kosmetickým problémem. Z tohoto důvodu byste se měli ujistit, že váš čtyřnohý přítel není příliš tlustý. Kromě pravidelných kontrol hmotnosti je zvláště důležité věnovat pozornost stravě a dostatečnému pohybu zvířete.

Správná výživa je důležitá

Prevence proti obezitě je důležitá. Váš pes musí od útlého věku jíst přiměřené množství kalorií. Proto je důležité vážit krmivo a přesně dávkovat dle váhy a věku vašeho pejska.

Musíte také vzít v úvahu všechny dobrůtky, které od vás pes obdrží, a podle toho snížit příděly jídla. Na druhou stranu byste se měli vyhnout podáváním zbytků ze stolu, protože tyto nejen přispívají k rozvoji nadváhy, ale mohou dokonce být pro vašeho psa toxické.

Přiměřené cvičení spaluje kalorie

                                                                     Nadváha v prevenci psů

Kromě správného krmení vašeho psa můžete při dostatečném cvičení také pomáhat v boji s nadváhou. 

Kromě toho jsou k dispozici také různé sporty pro psy, aby váš pes byl sportovně vytížen a vyhnul se obezitě. Samozřejmě byste vždy měli brát v úvahu příslušné plemeno a věk. Protože například to, co je dobré pro mladého zlatého retrívra, bude pravděpodobně staršímu buldočkovi více poškozovat než aby mu pomohlo. 

To platí zejména v případě, že váš pes již má extrémně nadváhu a trpí fyzickým omezením.

Neexistuje žádná dieta pro všechna plemena psů

Samozřejmě všichni psi jsou masožravci, jejichž trávení je primárně zaměřeno na využití živočišných tuků a bílkovin. To však neznamená, že neexistují žádné rozdíly, pokud jde o nutriční potřeby.

Například některá plemena psů mají sklon trpět nadváhou, zatímco jiná nemohou tolerovat určité živiny v potravě. Pokud chcete svého čtyřnohého přítele správně nakrmit a udržet jeho váhu v normálním rámci, je třeba zvážit řadu věcí. 

Obezita u psů - nejdůležitější věc na první pohled

Stále více psů nejen v Čechách trpí nadváhou a trpí četnými zdravotními problémy, jako jsou nemoci kloubů, dušnost, nebo cukrovka v důsledku jejich obezity. Obezita může být způsobena nemocemi u psů. Ve většině případů jsou zapříčiněno špatným krmení. 

Správné pamlsky

Bellfor nabízí psí sušenky bez obilovin a lepku Knabber-SchmausVyráběny ručně, výhradně z čerstvého jehněčího, kuřecího, kachního masa, s čerstvými sladkými brambory, ovocem, zeleninou, lososovým olejem a brusinkami. Perfektní odměna pro alergické psy nebo pro psy se špatným trávením. Psi s nadváhou dostávají lehké a zdravé pamlsky. Velikost: cca 1,6 cm - 1,8

                            87_susenky-kureci1_Sušenky kachníSušenky jehněčí

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení