Krev v moči

U zdravého psa má moč v běžném případě světlou až tmavě žlutou barvu. Objeví-li se v moči krev, je naproti tomu zabarvená většinou do červena. Chovatelé psů se mohou v tomto případě leknout.

Naštěstí jsou příčiny krve v moči v mnoha případech ovšem ponejvíce neškodné. Přesto byste se měli se svým psem včas obrátit na zvěrolékaře, abyste přišli na důvod, proč je krev v moči.

Jaké příčiny to může mít, když váš pes čůrá krev a jak se takzvaná hematurie dá léčit, to se dozvíte v následujícím článku.

Odkud pochází krev v moči?

Když váš pes močí krev, může to vznikat jak v horní, tak i dolní části močového systému. Krev v moči psa může tak pocházet z ledvin, močovodu, močového měchýře, nebo močové trubice.

Nehledě na to je ale také možné, že krev pochází z pohlavních orgánů psa a smíchá se při močení s močí.

Většinou dochází na základě vnitřních zranění, která jsou způsobená například záněty, nebo třením močových kamenů, ke krvácení, a tím k hematurii u psů. Příležitostně se může ale jednat i o poruchy srážení krve. To se stane například při otravě jedem na krysy.

Jakou barvu má moč s krví?

Psi nemusí mít nutně ve své moči světle červenou krev. Někdy může moč s krví psa vykazovat rozhodně i hnědé nebo skoro černé zabarvení.

Příčiny krve v moči psa

Pokud má pes krev v moči, přichází pro to v úvahu různé příčiny. Některé z nich jsou ponejvíce neškodné. U jiných se naproti tomu jedná o vážná psí onemocnění, která někdy mohou potenciálně končit dokonce smrtí.

Mimo jiné mohou být za hematurii vašeho psa odpovědné následující příčiny:

  • Močové kameny se mohou tvořit v celém močovém systému od ledvin až po močový měchýř a mimo jiné vést k tomu, že váš pes močí krev.
  • K typickým symptomům u psů se zánětem močového měchýře patří vedle silného nutkání na močení a problémů s močením i krev v moči.
  • Nádory v močovém systému nebo pohlavních orgánů zrovna tak přicházejí v úvahu jako možný spouštěč, pokud má pes krev v moči.
  • Onemocnění ledvin jako cysty nebo záněty ledvinových pánviček a ledvinových tělísek se mohou projevit u psů krví v moči.
  • Záněty pohlavních orgánů může s sebou nést u psů vedle zapáchajícího výtoku i krev v moči.
  • Pokud nekastrovaný pes močí krev, může to někdy spočívat i ve zvětšení prostaty.
  • U hárajících fen se často míchá krev z pochvy s močí, přičemž to tak vypadá, jako by fenka močila krev.

V ojedinělých případech mohou být příčinou červené moči i barviva ze svalstva, krve nebo dokonce určitých doplňků stravy. To se sice stává ve srovnání s jinými příčinami zřídka, ale abychom na tomto místě vyjmenovali kompletně vše, tak to přesto zmiňujeme.

Které symptomy nastupují s hematurií?

Hematurie je pouze symptom pro stávající základní problém. Podle příčiny mohou dodatečně nastat různé další symptomy. Pes může například dostat horečku, mít bolesti při močení, působit znaveně nebo i trpět zvracením a průjmem.

Kromě toho se může mimo jiné i stát, že se krev neobjeví jen v moči, ale i krev ve stolici psa. Podle vyskytujících se potíží se dá důvod krve v moči často trochu vymezit.

Kolik krve pes močí?

Zásadně byste měli brát krev v moči na každý pád vážně. Přesto je to samozřejmě rozdíl, jestli se trochu krve v moči objeví pouze na konci močení, nebo jestli to vypadá hned, jako že pes čůrá čistou krev. V této souvislosti pomyslete i na to, že velká ztráta krve s sebou nese nezávisle na příčině dodatečná rizika, a proto je tedy třeba obzvláště rychlé jednání.

Psi s krví v moči musí navštívit zvěrolékaře

Krev v moči nemusí nutně poukazovat na vážnou nemoc. Pokud se nejedná o hárající fenu, která jinak vypadá zdravě, měli byste se svojí fenou přesto zajít ke zvěrolékaři. Veterinář může vašeho psa prohlédnout, a tím zjistit příčinu krve v moči.

V první řadě se provede zkouška moči psa. Podle výsledků vyšetření a dalších symptomů může být kvůli spolehlivé diagnóze nutné i obrazové vyšetření, a stejně tak krevní test.

Jak se léčí psi s krví v moči?

Vzhledem k mnohým možným spouštěčům by vás mohlo sotva překvapit, že i léčba psů s krví v moči může vypadat zcela rozdílně.

Nádory vyžadují například často operaci. Diagnostikoval-li veterinář bakteriální zánět močového měchýře u psa, předepíše psovi naproti tomu antibiotika. Tímto způsobem se dá zánět močového měchýře zpravidla dobře léčit. Přesto může mít pes navzdory antibiotikům ještě krev v moči, než léčba přinese nakonec požadovaný úspěch.

Podávání antibiotik se v běžném případě nabízí i pro psy s menšími močovými kameny. Dále se při tom nasazuje často speciální lék, který rozpouští kameny. Jsou-li močové kameny už příliš veliké, může být nutný i operativní zákrok, aby se odstranily.

Jak zabránit problémům s močovými cestami díky výživě

Pokud má váš pes krev v moči na základě močových kamenů nebo zánětu močového měchýře, většinou se doporučuje věnovat vedle léčby zvěrolékařem i pozornost výživě psa.

                                                                                 

                                                                                                    

Přechod na vysoce kvalitní mokré krmivo s nízkou hodnotou pH a uzpůsobeným obsahem minerálních látek může přispět k tomu, že se zabrání problémům s močovými cestami jako možné příčině krvavé moči u psů.

 

Za tímto účelem vám doporučujeme vsadit na výrobek Bellfor Landgut-Menü. Toto hypoalergenní konzervy na bázi hmyzu se vyznačuje vynikající stravitelností, nízkou hodnotou pH 5,5 a uzpůsobeným obsahem minerálních látek.

                                                                                                   catalog/etiketka.jpg

Zároveň vašemu čtyřnohému kamarádovi poskytuje díky pečlivě vybraným složkám a dobře stravitelnému hmyzímu proteinu z larev Hermetia illucens (mouchy černého vojáka) veškeré živiny.

 

Krev v moči u psa – náš závěr

Jak vidíte, přicházejí v úvahu pro krev v moči u psů zcela rozdílné příčiny. V každém případě to celé vezměte vážně a neodkladně se obraťte na zvěrolékaře.

Čím dříve se zjistí důvod krve v moči a léčí se to, tím větší je šance, že váš čtyřnohý kamarád bude opět zdravý, a tím už nebude močit žádnou krev.