Jak jste již pravděpodobně zjistili z médií, čelíme složité situaci na celém světě. Nepostradatelné suroviny jsou stále vzácnější, náklady na energie prudce vzrostly a dodavatelské řetězce jsou na mnoha místech narušeny. Bohužel, ani tento vývoj nás nemine. Abychom mohli i nadále fungovat tak efektivně a spolehlivě jako doposud, nezbývá nám než navýšit ceny našich produktů.

Krev v moči

U zdravého psa má moč v běžném případě světlou až tmavě žlutou barvu. Objeví-li se v moči krev, je naproti tomu zabarvená většinou do červena. Chovatelé psů se mohou v tomto případě leknout.

Naštěstí jsou příčiny krve v moči v mnoha případech ovšem ponejvíce neškodné. Přesto byste se měli se svým psem včas obrátit na zvěrolékaře, abyste přišli na důvod, proč je krev v moči.

Jaké příčiny to může mít, když váš pes čůrá krev a jak se takzvaná hematurie dá léčit, to se dozvíte v následujícím článku.

Odkud pochází krev v moči?

Když váš pes močí krev, může to vznikat jak v horní, tak i dolní části močového systému. Krev v moči psa může tak pocházet z ledvin, močovodu, močového měchýře, nebo močové trubice.

Nehledě na to je ale také možné, že krev pochází z pohlavních orgánů psa a smíchá se při močení s močí.

Většinou dochází na základě vnitřních zranění, která jsou způsobená například záněty, nebo třením močových kamenů, ke krvácení, a tím k hematurii u psů. Příležitostně se může ale jednat i o poruchy srážení krve. To se stane například při otravě jedem na krysy.

Jakou barvu má moč s krví?

Psi nemusí mít nutně ve své moči světle červenou krev. Někdy může moč s krví psa vykazovat rozhodně i hnědé nebo skoro černé zabarvení.

Příčiny krve v moči psa

Pokud má pes krev v moči, přichází pro to v úvahu různé příčiny. Některé z nich jsou ponejvíce neškodné. U jiných se naproti tomu jedná o vážná psí onemocnění, která někdy mohou potenciálně končit dokonce smrtí.

Mimo jiné mohou být za hematurii vašeho psa odpovědné následující příčiny:

  • Močové kameny se mohou tvořit v celém močovém systému od ledvin až po močový měchýř a mimo jiné vést k tomu, že váš pes močí krev.
  • K typickým symptomům u psů se zánětem močového měchýře patří vedle silného nutkání na močení a problémů s močením i krev v moči.
  • Nádory v močovém systému nebo pohlavních orgánů zrovna tak přicházejí v úvahu jako možný spouštěč, pokud má pes krev v moči.
  • Onemocnění ledvin jako cysty nebo záněty ledvinových pánviček a ledvinových tělísek se mohou projevit u psů krví v moči.
  • Záněty pohlavních orgánů může s sebou nést u psů vedle zapáchajícího výtoku i krev v moči.
  • Pokud nekastrovaný pes močí krev, může to někdy spočívat i ve zvětšení prostaty.
  • U hárajících fen se často míchá krev z pochvy s močí, přičemž to tak vypadá, jako by fenka močila krev.

V ojedinělých případech mohou být příčinou červené moči i barviva ze svalstva, krve nebo dokonce určitých doplňků stravy. To se sice stává ve srovnání s jinými příčinami zřídka, ale abychom na tomto místě vyjmenovali kompletně vše, tak to přesto zmiňujeme.

Které symptomy nastupují s hematurií?

Hematurie je pouze symptom pro stávající základní problém. Podle příčiny mohou dodatečně nastat různé další symptomy. Pes může například dostat horečku, mít bolesti při močení, působit znaveně nebo i trpět zvracením a průjmem.

Kromě toho se může mimo jiné i stát, že se krev neobjeví jen v moči, ale i krev ve stolici psa. Podle vyskytujících se potíží se dá důvod krve v moči často trochu vymezit.

Kolik krve pes močí?

Zásadně byste měli brát krev v moči na každý pád vážně. Přesto je to samozřejmě rozdíl, jestli se trochu krve v moči objeví pouze na konci močení, nebo jestli to vypadá hned, jako že pes čůrá čistou krev. V této souvislosti pomyslete i na to, že velká ztráta krve s sebou nese nezávisle na příčině dodatečná rizika, a proto je tedy třeba obzvláště rychlé jednání.

Psi s krví v moči musí navštívit zvěrolékaře

Krev v moči nemusí nutně poukazovat na vážnou nemoc. Pokud se nejedná o hárající fenu, která jinak vypadá zdravě, měli byste se svojí fenou přesto zajít ke zvěrolékaři. Veterinář může vašeho psa prohlédnout, a tím zjistit příčinu krve v moči.

V první řadě se provede zkouška moči psa. Podle výsledků vyšetření a dalších symptomů může být kvůli spolehlivé diagnóze nutné i obrazové vyšetření, a stejně tak krevní test.

Jak se léčí psi s krví v moči?

Vzhledem k mnohým možným spouštěčům by vás mohlo sotva překvapit, že i léčba psů s krví v moči může vypadat zcela rozdílně.

Nádory vyžadují například často operaci. Diagnostikoval-li veterinář bakteriální zánět močového měchýře u psa, předepíše psovi naproti tomu antibiotika. Tímto způsobem se dá zánět močového měchýře zpravidla dobře léčit. Přesto může mít pes navzdory antibiotikům ještě krev v moči, než léčba přinese nakonec požadovaný úspěch.

Podávání antibiotik se v běžném případě nabízí i pro psy s menšími močovými kameny. Dále se při tom nasazuje často speciální lék, který rozpouští kameny. Jsou-li močové kameny už příliš veliké, může být nutný i operativní zákrok, aby se odstranily.

Jak zabránit problémům s močovými cestami díky výživě

Pokud má váš pes krev v moči na základě močových kamenů nebo zánětu močového měchýře, většinou se doporučuje věnovat vedle léčby zvěrolékařem i pozornost výživě psa.

                                                                                 

                                                                                                    

Přechod na vysoce kvalitní mokré krmivo s nízkou hodnotou pH a uzpůsobeným obsahem minerálních látek může přispět k tomu, že se zabrání problémům s močovými cestami jako možné příčině krvavé moči u psů.

 

Za tímto účelem vám doporučujeme vsadit na výrobek Bellfor Landgut-Menü. Toto hypoalergenní konzervy na bázi hmyzu se vyznačuje vynikající stravitelností, nízkou hodnotou pH 5,5 a uzpůsobeným obsahem minerálních látek.

                                                                                                   catalog/etiketka.jpg

Zároveň vašemu čtyřnohému kamarádovi poskytuje díky pečlivě vybraným složkám a dobře stravitelnému hmyzímu proteinu z larev Hermetia illucens (mouchy černého vojáka) veškeré živiny.

 

Krev v moči u psa – náš závěr

Jak vidíte, přicházejí v úvahu pro krev v moči u psů zcela rozdílné příčiny. V každém případě to celé vezměte vážně a neodkladně se obraťte na zvěrolékaře.

Čím dříve se zjistí důvod krve v moči a léčí se to, tím větší je šance, že váš čtyřnohý kamarád bude opět zdravý, a tím už nebude močit žádnou krev.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení