Atopická dermatitida u psa

Přesně jako u lidí, mohou se vyvinou i alergie u psů. Kromě slin blech a určitých látek krmiva pro psy mohou být za alergie u psů odpovědné i různé substance ze životního prostředí.

Je-li to ten druhý případ, mluvíme o enviromentální alergii, jejímž důsledkem psi často onemocní atopickou dermatitidou. Co atopická dermatitida přesně je, kterými symptomy se dá vypozorovat a jak se dá léčit, to vám vysvětlíme v následujícím článku.

Příčiny atopické dermatitidy u psů

Atopická dermatitida se u psů objevuje obzvláště jako následek takzvané enviromentální alergie. U odpovědných alergenů se může jednat o různé substance ze životního prostředí. V potaz přicházejí mimo jiné pyly různých rostlin, a stejně tak roztoči a plíseň.

Podle toho, jestli se alergické potíže projevují po celý rok nebo jen v určité sezóně, se dají někdy vypátrat spouštěče enviromentální alergie. Vyskytují-li se potíže například hlavně na jaře, poukazuje to na to, že danou alergii by mohl vyvolávat pyl z kvetoucích stromů. Při celoročních potížích se spíše vychází z toho, že příčinou atopické dermatitidy psa jsou pravděpodobně roztoči.

Mohou na atopickou dermatitidu onemocnět všichni psi?

V zásadě může k atopické dermatitidě dojít u všech psů. Toto zánětlivé kožní onemocnění se projevuje velice často už v mladých letech. Mnohá psí plemena jsou k tomu značně náchylnější než ostatní. Jelikož roli vzhledem ke sklonu k atopické dermatitidě hraje genetika, je riziko tedy vyšší tam, kde na ni trpěli už rodiče psa.

Atopickou dermatitidou jsou nadměrně často postižená následující plemena:

 • Labrador
 • Zlatý retrívr
 • Boxer
 • Dalmatin
 • Německý ovčák
 • Jack Russell teriér
 • Šarpej

Symptomy atopické dermatitidy u psa

Když váš pes trpí atopickou dermatitidou na základě enviromentální alergie, projevuje se to ve formě mnohých, vysloveně nepříjemných kožních problémů.

Na atopickou dermatitidu mohou mimo jiné u vašeho psa poukazovat následující symptomy:

 • silný pocit svědění
 • zarudnutí kůže
 • opuchliny na kůži
 • šupinatá kůže
 • vypadávání chlupů
 • zbarvení kůže
 • hotspot
 • tvorba vřídků

Tyto symptomy se mohou u každého psa lišit. Může se tedy rozhodně stát, že se u vašeho psa vyskytnou pouze některé z těchto jmenovaných potíží. Nicméně prakticky vždy u psů s atopickou dermatitidou patří k hlavním symptomům hlavně pocit svědění. Mnozí psi kromě toho trpí i pravidelně na záněty uší.

Diagnóza atopické dermatitidy u psa

Pokud u svého psa vypozorujete jmenované symptomy, doporučuje se samozřejmě včasná návštěva zvěrolékaře. Koneckonců jsou potíže nezávisle na jejich přesné příčině vysloveně nepříjemné. Navíc silný pocit svědění u psů logicky vede k tomu, že se zvířata nadměrně škrábají, kousají a lízají. Tím kůže psa časem hodně trpí a může dokonce dojít k otevřeným ranám.

Diagnóza někdy trvá dlouho, neboť stávající symptomy mohou pocházet samozřejmě nejen z enviromentální alergie, ale kromě toho i z jiných různých příčin. Zcela podobné příčiny totiž mohou způsobit například i kožní paraziti a alergie na krmivo u psů.

                                                                                                Hypoalergenní suché krmivo s hmyzem - Landgut-Schmaus - 2,5 kg

Ze všeho nejdříve se vás bude tedy veterinář podrobně vyptávat na vaše postřehy a váš pes podstoupí všeobecnou prohlídku. Pokud se budou moci vyloučit jiné spouštěče jako napadení sametkami nebo blechami u psů, jde pak hlavně o to zjistit odpovědné alergeny pomocí testů na alergie.

Léčba atopické dermatitidy u psa

Nejúčinnější léčba alergie spočívá v tom, že se spolehlivě zabrání kontaktu s odpovědnými alergiemi. To, co se případě u alergie na krmivo díky přechodu na hypoalergenní krmivo pro psy jednoduše podaří, to se u enviromentální alergie ovšem ukazuje často jako obtížné. Je-li právě původcem atopické dermatitidy vašeho psa pyl určitých rostlin, můžete přirozeně jen stěží zabránit tomu, aby pes s těmito původci během odpovídajícího období roku nepřišel do kontaktu.

Hyposenzibilizace a léčba symptomů

Při léčbě psa s atopickou dermatitidou se musí rozlišovat mezi léčbou vlastní příčiny a léčbou symptomů. Aby se léčila příčina enviromentální alergie, existuje možnost provádět takzvanou hyposenzibilizaci. To znamená, že imunitní systém zvířete si postupně zvyká na kontakt s alergeny, které byly stanovené rámci diagnózy.

Bohužel je hyposenzibilizace spojená nejen s tím, že je drahá, ale trvá i dlouho. Kromě toho není u všech psů s atopickou dermatitidou úspěšná. U mnoha psů nevede k žádnému nebo jen malému zlepšení. Podle závažnosti atopické dermatitidy se může ale rozhodně doporučit to přesto zkusit.

Vedle léčby příčin ve formě hyposenzibilizace má velký význam v rámci léčby především léčba symptomů. Aby se zabránilo pocitu svědění, který je podmíněný alergií, může se nasadit například veterinární lék Apoquel s účinnou látkou oclacitinib. Podrážděná a poškrábaná místa na kůži psa se dají ošetřit případně vhodnou mastí, jako je například Bellfor Mast na tlapky.

                                                                                           

V závažnějších případech může přicházet v úvahu kromě toho i použití Prednisonu. Pokud došlo u vašeho psa na základě atopické dermatitidy k bakteriální kožní infekci (pyodermie) nebo k plísňové kožní infekci, je kromě toho nezbytné podání antibiotik, respektive antimykotik, aby se dostaly potíže psa pod kontrolu.

Která léčebná opatření v jednotlivých případech se musí provést, to se nedá paušálně říct. V tomto ohledu vám samozřejmě poradí váš zvěrolékař a sdělí vám, která opatření léčby potíží, které jsou spojené s atopickou dermatitidou vašeho psa, mají smysl.

Péče doprovázející léčbu pomoc Bellfor Pyo-Health

Atopická dermatitida vede k tomu, že je oslabená přirozená ochranná vrstva kůže. Tím u takto postižených psů existuje zvýšené riziko onemocnění na bakteriální kožní infekci. Je-li to případ vašeho psa, doporučujeme vám dodatečně k lékům předepsaným zvěrolékařem vsadit na péči doprovázející léčbu pomocí šamponu pro psy Bellfor Pyo-Health.

                                                                                         

Jaká je prognóza pro psy s atopickou dermatitidou?

Jako u všech alergií, tak i u enviromentální alergie se jedná o chronický problém, který bohužel není vyléčitelný. Není tedy možné atopickou dermatitidu vašeho psa natrvalo odstranit.

Musíte tak vycházet z toho, že se váš čtyřnohý kamarád velice pravděpodobně bude muset léčit po celý život. V mnoha případech se ovšem potíže díky správným opatřením dají dostat dobře pod kontrolu, takže by kvalita života vašeho psa nemusela být i přes jeho enviromentální alergii tak silně omezená.

Náš tip k posílení obranyschopnosti

Atopická dermatitida představuje pro imunitní systém psů značnou zátěž. Jestliže váš pes trpí enviromentální alergií, je tedy velice důležité, abyste imunitní systém zvířete dodatečně podpořili. Za tímto účelem vám doporučujeme vsadit na doplněk stravy Bellfor Immun.

                                                                                           

U výrobku Bellfor Immun se jedná o naprosto přírodní přípravek, který jsme vyvinuli speciálně k posílení obranyschopnosti psů. Díky jeho speciálnímu složení z pečlivě vybraných složek jako propolis a hmyzí protein dodá Bellfor Immun vašemu psovi mnoho cenných živin, které mohou jeho imunitní systém podpořit přírodní cestou.

Prevence atopické dermatitidy u psů

Kontaktu s alergeny jako pyl se v každodenním režimu psa nedá přirozeně vyvarovat. Je tedy téměř nemožné atopické dermatitidě u psů s absolutní jistotou zabránit. Přesto můžete jako chovatel rozhodně udělat mnohé, abyste podpořili zdraví svého psa a pravděpodobnost onemocnění atopickou dermatitidou přinejmenším o něco snížili.

V této souvislosti jsou například vyvážená stravy a potřebné množství pohybu pro fyzické i duševní zdraví vašeho čtyřnohého přítele velice důležité. V ohledu na roztoče, nebo plíseň jako možné spouštěče alergie má navíc velký význam odpovídající hygiena v domácnosti, a stejně tak v rámci prevence, jako i podpora při již stávajících potížích.

Atopická dermatitida u psů – náš závěr

Jak vidíte, je atopická dermatitida pro takto postižené psy velmi nepříjemná. Neměla by tedy být v žádném případě ignorovaná. Díky včasné léčbě symptomů, které jsou s ní spojené, se dá kvalita života alergického psa většinou dost dobře zachovat. U některých psů s atopickou dermatitidou může mít kromě toho úspěch i hyposenzibilizace.