Močové kameny u psů

       

Močové kameny jsou u psů velmi rozšířené. Vznikají z usazenin krystalů, které se v ledvinách tvoří z minerálních látek. Po čase mohou zvětšit natolik, že tímto postižení psi už nemohou vypustit moč. Bez léčby to v nejhorším případě může být i životu nebezpečné. Jakožto majitelé psa byste tudíž měli brát možné symptomy močových kamenů vážně a navštívit se svým psem včas zvěrolékaře.

V následujícím článku se dozvíte, jak přesně močové kameny u psů vznikají a na základě jakých potíží se projevují. Kromě toho vám vysvětlíme, jaké existují metody léčby a jaká preventivní opatření mají smysl.

Močové kameny u psa: co to je?

U močových kamenů se jedná o usazování krystalů, které se tvoří z moči psa. Mohou vykazovat různé složení a vyskytovat se v rozdílných velikostech. Takovéto močové kameny se mohou tvořit v celém močovém traktu psa.

Jejich přesné označení se liší podle toho, kde se vyskytují. Močové kameny v oblasti ledvin se označují ledvinové kameny, zatímco kamenům v močovodu říkáme močovodné kameny. Nacházejí-li se močové kameny v močovém měchýři psa, mluvíme o močovém kamenu, a navíc pak existují močové kameny v močové trubici.                                                                                     

Různé druhy močových kamenů u psů

Podle složení rozlišujeme různé druhy močových kamenů. Za účelem optimální léčby je důležité je rozpoznat a podle toho uzpůsobit léčebná opatření.

U psů se mohou vyskytovat následující druhy močových kamenů:

 • kameny ze šťavelanu vápenatého (kalciumoxalátové)
 • cystinové kameny
 • kameny z uhličitanu vápenatého
 • struvitové kameny
 • urátové kameny
 • amonium-urátové kameny
 • kameny z magnezium amonium fosfátu

Jak močové kameny u psů vznikají?

Jestliže se u psa tvoří močové kameny, v úvahu přicházejí různé důvody. Obzvláště velkou roli v této souvislosti hraje v krmivu pro psy především obsah minerálních látek. Je-li v krmivu obsaženo příliš velké množství hořčíku, vápníku a fosforu, může to rozhodujícím způsobem přispět k tvorbě močových kamenů.

Navíc k tvorbě močových kamenů může přispět i nedostatečný přísun tekutin, respektive řídké močení u psů, které s tím souvisí.

Kromě toho mohou při tvorbě močových kamenů hrát roli i různé zdravotní problémy, jako je například onemocnění jater. Další možnou příčinou je zvýšená hodnota pH v moči, která nastane jako následek bakteriálního infekčního onemocnění močových cest a může napomoci vzniku struvitových kamenů u psů.

Někteří psi jsou obzvláště náchylní k močovým kamenům

Ačkoliv v zásadě u každého psa se mohou vytvořit močové kameny, jsou některá plemena, u kterých od přírody existuje vyšší riziko. K těmto plemenům patří mimo jiné dalmatin. u kterého může špatné krmení na základě geneticky podmíněné poruchy látkové výměny purinů velmi snadno vést k tvorbě močových kamenů.

Vedle dalmatinů se to mimo jiné týká i následujících plemen psů, u kterých se ve srovnání s jinými psy často tvoří močové kameny:

 • baset
 • sibiřský husky
 • jezevčík
 • buldok
 • mops
 • yorkšírský teriér
 • trpasličí knírač

Jak lze močové kameny u psů rozpoznat?

Malé močové kameny zpravidla nemají žádné rozpoznatelné symptomy, neboť je pes může bez problémů dostat při močení z těla ven. To se ovšem velmi rychle změní, jakmile močové kameny psa dosáhnou jisté velikosti nebo se vytvoří více malých kamenů.                                                                            

V tomto případě se totiž může stát, že močové kameny úplně nebo částečně ucpou močovou trubici, přičemž nutně dojde k potížím při močení.

K možným symptomům, které pak mohou vyvolat močové kameny u psa, patří: 

 • časté močení velmi malého množství moči
 • krev v moči
 • problémy při močení
 • zvýšené nutkání na močení
 • inkontinence
 • bolesti při močení
 • citlivost při tlaku na břiše

Jak se určí diagnóza močových kamenů u psů?

Močové kameny, které blokují močovou trubici psa, mohou být životu nebezpečné a musí se tedy co nejrychleji léčit. Pokud u svého čtyřnohého přítele zpozorujete jmenované symptomy, je tedy nutná včasná návštěva zvěrolékaře.

Veterinář může vyšetřením moči přezkoumat, jestli váš pes opravdu trpí na močové kameny. Objeví-li se kameny v moči psa, dá se navíc i přímo určit jejich složení.

Kromě toho zvěrolékař může pomocí ultrazvukového vyšetření a rentgenového snímku zkontrolovat, jak velké jsou močové kameny vašeho psa a kde se přesně nacházejí. Podle výsledků vyšetření se poté dá rozhodnout, jaká léčebná opatření se musí provést.

Jak se u psů léčí močové kameny?

Jsou-li močové kameny u vašeho psa ještě dostatečně malé, dají se často rozpustit pomocí speciálních léků. Ovšem od určité velikosti je nutné je odstranit operativně. Při tomto zákroku bude váš pes uspán v plné narkóze, aby se mohl otevřít jeho močový měchýř a močové kameny se vyndají.

Poté bude váš pes dostávat po několik dnů léky proti bolesti a antibiotika. Navíc je důležité, aby pes pil hodně tekutin, o co se postará někdy i infuze. Následně se prostřednictvím rentgenového snímku překontroluje, jestli byly vyndány veškeré močové kameny.

Jak by měla vypadat výživa u psů s močovými kameny?

Jak už bylo zmíněno výše, hraje velmi velkou roli vzhledem k tvorbě močových kamenů u psů výživa, respektive obsah minerálních látek v krmivu. Za účelem zabránění tvorbě močových kamenů váš pejsek potřebuje vhodné krmivo s uzpůsobeným obsahem minerálních látek.

Přesné požadavky vzhledem ke složení se mohou přitom podle druhu močových kamenů lišit. Objasněním může být laboratorní vyšetření kamenů. V zásadě se dá však říci, že krmivo k zabránění močových kamenů u psů by mělo zpravidla obsahovat snížený podíl hořčíku, vápníku a fosforu, a stejně tak vykazovat sníženou hodnotu pH.                                                                                           

Náš tip ohledně krmiva proti močovým kamenům u psů

Za účelem zabránění tvorby močových kamenů u vašeho psa vám doporučujeme krmení masovými konzervami  Landgut-Menu. Jedná se zde dobře stravitelné krmivo na bázi hmyzu.

                                                                                   Bellfor Landgut-Menu 400g

Bellfor Landgut-Menu obsahuje uzpůsobený obsah minerálních látek. Toto krmivo obsahuje například jen 0,05 procenta hořčíku. Navíc se vyznačuje nízkou hodnotou pH 5,5, což především může podpořit odbourání struvitových kamenů u psů.

Zároveň obsažený hmyzí protein z larev černého vojáka (Hermetia illucens) v krmivu dodá psům velký podíl vysoce kvalitních a dobře stravitelných sacharidů.

Díky našemu výrobku Landgut-Menu tudíž snížíte nejen riziko tvorby močových kamenů, ale současně i zajistíte trvale vyhovující výživu podle potřeby, která vašeho psa vyživí všemi důležitými živinami.

Jaká je prognóza pro psy s močovými kameny?

Paušální prohlášení ohledně prognózy pro psy, u kterých se musely močové kameny odstranit operativně, nejsou možná. Pokud ke všemu váš čtyřnohý přítel ještě před zákrokem trpěl na nedostatečnost ledvin, může po odstranění močových kamenů snadno dojít ke smrtelnému selhání ledvin.

Pokud je váš pes jinak zdravý, jsou šance na uzdravení v běžném případě ovšem velmi dobré. Ale i tak by se mělo dbát při krmení na přesné výživové potřeby vašeho psa a pravidelné navštěvovat za účelem kontroly zvěrolékaře.