Krev ve stolici

Problémy s trávením, jako je zácpa a průjem, jsou u psů běžné. Ve většině případů lze příčinu příznaků rychle určit a účinně léčit. Mějte vždy po ruce přírodní přípravek Vermal, protože je nejdůležitější včasná pomoc při krvavém průjmu. 

Když má pes ve stolici krev, mnoho majitelů zpanikaří. Naštěstí krvavé výkaly nemusí nutně znamenat vážnou nemoc.

Přesto byste měli být pozorní a co nejdříve zjistit příčinu. Níže vysvětlíme, odkud může krev ve stolici vašeho psa pocházet a co byste měli v tomto případě dělat.

Červená a černá krev ve stolici

Krev ve stolici vašeho psa může být červená i černá .

Černá krev již byla strávena, což změnilo její barvu. To je obvykle známka toho, že příčina je v přední části zažívacího traktu. Ve vzácných případech může také pocházet ze zadní části trávicího traktu v důsledku zpoždění trávení, jako je například zácpa.

Na druhou stranu, pokud je krev ve stolici červená, obvykle to naznačuje, že příčina je v zadní části trávicího traktu. Červená krev pochází z přední části trávicího systému pouze ve výjimečných případech, jako je například infekce parvovirem, která zabraňuje trávení krve.

                                                                                   

Čerstvá krev se může ve stolici vyskytovat ve velmi odlišných množstvích, která se mohou pohybovat od malých pruhů až po téměř úplně načervenalý průjem.

                                                                                           

Možné příčiny

Pokud má pes ve stolici krev, existuje řada možných příčin. Ty sahají od poměrně neškodných problémů až po vážná onemocnění, která mohou někdy dokonce ohrozit život Vašeho psa.

Krev ve stolici může být mimo jiné způsobena:

 • U psů jsou červi běžní. Paraziti mohou mimo jiné vést ke ztrátě hmotnosti, anémii a krvavým výkalům.
 • Giardie -  jsou drobní střevní paraziti, kteří jsou vysoce nakažliví a projevují se mimo jiné krvavým slizem.
 • Zánět tenkého a tlustého střeva u psů může mít řadu příčin a mimo jiné také vést ke krvavé stolici.
 • Psi mohou trpět různými gastrointestinálními chorobami, které lze vyjádřit mimo jiné krví ve výkalech čtyřnohého přítele.
 • V závislosti na jedu může otrava vést k vnitřnímu krvácení a tím ke krvi ve stolici psa.
 • Ucpání může způsobit prasknutí žil ve střevech psa a umožnit tak, aby se mu do chrupu dostalo menší množství krve.
 • Nádory a vředy v gastrointestinálním traktu mohou také u psů způsobit krvavé výkaly.
 • K zánětu análních žláz obvykle dochází v důsledku průjmu. Krev ve stolici psa je jedním z příznaků, které se mohou objevit.
 • Kostní výkaly se vyskytují, když je pes krmen příliš velkým množstvím kostí. Nestrávené fragmenty kostí mohou roztrhat střevní stěnu a způsobit krvácení.
 • Kromě toho může být spouštěč krve ve stolici někdy v dýchacích cestách psa. To je například případ, kdy čtyřnohý přítel trpí krvácením z nosu a spolkne krev

Další příznaky, které se mohou objevit

Ve většině případů se krev ve stolici neobjevuje samostatně, ale v kombinaci s dalšími příznaky. Přesně to závisí na příčině krvavých výkalů a množství ztracené krve.

V kombinaci s krví ve stolici se mohou objevit i další možné příznaky:

 • Bledá sliznice
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Kousání a lízání kolem konečníku
 • Zvracení 
 • Slizké výkaly
 • Průjem
 • Zácpa
 • Ztráta váhy
 • Apatie
 • Bolest při výkalech
 • Vředy a otoky kolem konečníku
 • "Klouzání" po zemi (tzv. Sáňkování)

 

Pes s krví ve stolici by měl navštívit veterináře

Pokud zjistíte, že váš pes má ve stolici krev, je nezbytná včasná návštěva veterináře. Protože bez léčby mohou mít příznaky v závislosti na příčině život ohrožující následky pro vašeho čtyřnohého přítele. Například nadměrná ztráta krve může vést k anémii.

Návštěva veterináře

Nejprve se vás veterinář během předběžné diskuse zeptá na historii onemocnění a provede obecné vyšetření vašeho psa a provede různé krevní testy.

V závislosti na výsledcích vyšetření krve a barvě vylučování zvířete budou následovat další vyšetření.

Pokud jsou výkaly červené a proto čerstvé, je třeba provést rektální vyšetření, kterým lze zkontrolovat anální žlázy psa.

Pro diagnostiku parazitů, jako jsou červi, jako příčiny krvavé stolice má však smysl samotné vyšetření výkalů, zatímco ultrazvukové vyšetření lze použít například k hledání nádorů v zažívacím traktu zvířete.

Pokud všechna tato vyšetření zůstanou neúspěšná, může být ke stanovení příčiny vyžadována také endoskopie nebo biopsie (odstranění tkáně).

Správné ošetření 

Jak jsou odlišné příčiny krve ve stolici, tak se liší i požadovaná léčba. Koneckonců nejde jen o stabilizaci vašeho pejska, ale také o léčbu základní nemoci. To lze provést velmi různými způsoby.

Napadení červy, nebo-li Giarda lze například léčit přípravkem Vermal, zatímco zánět análních žlázek vyžaduje opláchnutí análního váčku, podání antibiotik a použití speciální masti Analdrusen .

Zánět střeva lze na druhé straně často zmírnit změnou stravy. V některých případech však může být nezbytná operace k odstranění příčiny krvavých výkalů u psa. Aby se vyrovnala těžká ztráta krve, jsou pro krátkodobou stabilizaci zvířete často nutné infúze tekutin nebo dokonce transfuze krve.

Pes má ve stolici krev - nejdůležitější věci na první pohled

Jak vidíte, existuje mnoho různých možných příčin krve ve stolici vašeho psa, od krvácení z nosu po parazity a nádory.

Pokud si všimnete, že výkaly vašeho psa jsou krvavé, v každém případě zachovejte klid a co nejdříve se domluvte s veterinářem. To může určit přesnou příčinu a zahájit nezbytná léčebná opatření.

S trochou štěstí by krev ve stolici vašeho psa měla brzy zmizet.