Pálení žáhy u psa

Psi, stejně jako lidé, mohou trpět pálením žáhy. Související potíže jsou pro naše čtyřnohé přátele nesmírně nepříjemné, a neměly by proto být ignorovány.

V následujícím textu si vysvětlíme, co způsobuje pálení žáhy u psa a jakými příznaky se projevuje. Kromě toho se dozvíte, jaká opatření jsou užitečná pro léčbu a prevenci.

Jak se u psů vyvíjí pálení žáhy?

Jídlo obvykle vstupuje do žaludku prostřednictvím jícnu, kde začíná rozklad potravin. Svěrač zabraňuje vstupu žaludečního obsahu do jícnu.

Je-li však tento svěrač oslaben, například v důsledku nadměrné kyselosti žaludku, nemůže nadále plnit správnou funkci. Výsledkem je, že kaše a žaludeční kyselina proudí zpět do jícnu a pes trpí pálením žáhy.

Možné příčiny pálení žáhy u psa

Kromě zásadního oslabení svěrače při vstupu do žaludku může být pálení žáhy u psů vyvoláno různými faktory. 

Patří k nim porucha hormonální rovnováhy a nadměrný stres, se kterým se čtyřnohý přítel musí vypořádat. Kromě toho je pálení žáhy u psů často známkou gastritidy.

Kromě toho, strava psa má velký vliv na zdraví žaludku. Nesprávné složení a špatná kvalita krmiva pro psy tedy mohou kromě nadměrně velkých porcí způsobit problémy, jako je pálení žáhy.

Rozpoznat pálení žáhy u psů                                                                                         

Bohužel vám váš pes nemůže říct, že ho pálí žáha. To, stejně jako nespecifické příznaky, které mohou také naznačovat řadu dalších potíží, ztěžují detekci pálení žáhy u psa.

                                                                                  Bellfor Gastro Relax

Následující příznaky mohou být mimo jiné příznakem pálení žáhy:

  • Nadměrné pojídání trávy
  • Nadměrné lízání sebe a svého okolí  
  • Kašel a dusivost
  • Pravidelné zvracení
  • Potíže při polykání
  • Časté říhání
  • Intenzivní žvýkání
  • Nadměrné slintání

 

Psi s pálením žáhy by měli jít k veterináři

V zásadě vám doporučujeme v případě uvedených příznaků domluvit schůzku s veterinářem. Zvěrolékař totiž může zjistit, že potíže Vašeho psa nejsou způsobeny neškodným pálením žáhy, ale že se jedná o vážnější onemocnění. 

Kromě obecného vyšetření psa a rozhovoru s Vámi, může odborník provést gastroskopii, 24h pH-metrii a terapeutický test s inhibitory protonové pumpy, aby se dostal k jádru problému.

Pití může u psů snížit pálení žáhy

Chcete-li u svého psa zmírnit pálení žáhy, ujistěte se, že váš pejsek pije dostatečné množství vody. Voda způsobuje ztenčení žaludeční kyseliny, a může tak přispět ke snížení nepohodlí vašeho psa. V případě potřeby můžete dát psovi místo vody bylinný čaj. To může také pomoci zklidnit žaludek vašeho čtyřnohého přítele.

Psi s pálením žáhy často jedí trávu

Psi trpící pálením žáhy často jedí trávu. To jim pomáhá regulovat hladinu žaludeční kyseliny a může tak často pomáhat zmírňovat onemocnění zvířat. Pokud zjistíte, že váš pes při venčení  jí trávu, nechte ho. Ujistěte se však, že jí konzumuje na místech, kde nehrozí riziko kontaminace pesticidy, nebo jinými jedovatými látkami.

Jak zabránit pálení žáhy u vašeho psa?

Pokud chcete trvale potlačit pálení žáhy u vašeho psa, je nezbytná správná výživa. Jídlo čtyřnohého přítele by mělo být co nejsnadněji stravitelné a nemělo by obsahovat žádné nevhodné složky.

Pouhé umělé přísady a vysoký obsah pšenice mohou u vašeho psa vést k nesnášenlivosti a dříve či později přispět k pálení žáhy a řadě dalších potíží. 

Pokud při nákupu krmiva věnujete pozornost jeho kvalitě a nízkému obsahu uhlohydrátů, lze těmto důsledkům často zabránit hned od začátku a spolehlivě zmírnit stávající příznaky.

Kromě toho doporučujeme psům s pálením žáhy, aby nedostávali  velké porce a místo toho byla denní dávka krmiva rozdělena na několik malých jídel.

Bellfor - dobrá volba pro psy trpící pálením žáhy

Pokud chcete podpořit pohodu a trávení vašeho psa a účinně zabránit potížím, jako je pálení žáhy, produkty Bellfor jsou to, co hledáte. 

V našem sortimentu najdete pouze přírodní krmivo pro psy bez pšenice. Ať už se jedná o konzervy s nízkým obsahem uhlovodíků, suché obilí nebo hypoalergenní krmivo pro psy s hmyzím proteinem - u Bellfor si můžete být jisti zdravou a druhově vhodnou stravou pro svého čtyřnohého přítele.

Náš speciální nutriční koncept nabízí správné řešení pro každý věk a všechna plemena. Krmivo pro psy od společnosti Bellfor podporuje zdraví a pohodu vašeho čtyřnohého přítele od útlého věku a není jen ideální volbou pro psy s pálením žáhy.

Přirozená pomoc proti pálení žáhy u psů

Kromě našeho zdravého krmení pro psy s hmyzími bílkovinami vám doporučujeme ošetřit pálení žáhy vašeho psa pomocí Shiimun Gastro.

                                                                                                 Bellfor Shiimun Gastro