Zánět močového měchýře u psů

 

I psi se mohou nakazit infekcí močového měchýře. Ačkoli v zásadě může být postižen každý pejsek, existuje zvýšené riziko zejména u starších zvířat a kastrovaných fen. Jako u nás lidí, cystitida u psů vyžaduje ošetření veterinárním lékařem, protože jednak je to velmi bolestivé a také se může dále šířit.

Co je to infekce močového měchýře?

Jako o infekce močového měchýře jsme obvykle hovořili o velmi bolestivém zánětu v dolních močových cestách. V mnoha případech je ovlivněn pouze močový měchýř. Je však také možné, že se cystitida u psů šíří do močové trubice, močovodů a ledvin.

Cystitida může být jak akutní, tak chronická a při záchvatech se může pravidelně opakovat.

Příčiny cystitidy u psů

Příčinou cystitidy je většinou infekce bakteriemi. Tyto přecházejí z genitálií do močové trubice a odtud do močového měchýře. V mnoha případech se jedná o bakterie ze střeva psa, které se množí v močovém měchýři a způsobují tak infekci močového měchýře.

Další možnou příčinou jsou močové kameny. Zpočátku malé krystaly, které se postupem času zvětšují, dochází k podráždění sliznic.

Jiné příčiny cystitidy zahrnují:

  • Zúžená močová trubice
  • Malposition odpovídajících orgánů
  • Nádorová onemocnění
  • Diabetes mellitus

Příznaky cystitidy

Infekce močového měchýře se projevuje u postižených psů v nápadně silné močové naléhavosti. I přes časté močení však často jen několik kapek. Protože to může způsobit silné bolesti u psa, bude v mnoha případech dělat odpovídající znatelné zvuky. 

Kromě toho, moč psa při infekci močového měchýře může mít zakalenou barvu, nebo může být krvavá. Podobně změněný zápach moči je častým příznakem zánětu močového měchýře.

Dále je možná dočasná neschopnost udržet moč. U psa v bytě to brzy nelze přehlédnout. Pokud se infekce močového měchýře u psa rozšířila do pánve, únava, snížená výkonnost a horečka jsou dalšími příznaky, které mohou nastat v důsledku onemocnění. 

                                                                                     

Diagnostika a léčba cystitidy u psů

Pokud je u psa podezření na cystitidu, měl by být v každém případě konzultován veterinář. Protože pouze toto může určit přesnou příčinu a rozhodnout o vhodné léčbě na základě příslušných vyšetření.

Nejprve veterinární lékař zkoumá moč psa. Aby se však vyloučila jiná onemocnění jako příčina cystitidy, mohou být vyžadovány krevní testy, rentgenové a ultrazvukové vyšetření.

Léčba cystitidy se provádí antibiotiky. Pokud nejsou přítomny žádné další vážné příčiny, pak je léčba rychlá a pes se brzy zotaví.

Bellfor Nierenkraft  - přírodní byliny

Ledviny hrají klíčovou roli v celém psím organismu. Ledviny filtrují metabolické složky, znečišťující látky, rozpuštěné soli (elektrolyty) a tekutiny z krve a vylučují je jako moč.

Pečlivě sladěné byliny v Bellfor Nierenkraft podporují funkci ledvin vašeho psa. Optimální složení detoxikačních orgánů je nejdůležitějším předpokladem fungování všech metabolických procesů a stavu psí kůže a srsti.

 

Způsoby, jak zabránit cystitidě

Aby se předešlo cystitidě u psů, měli by majitelé psů dodržovat různá pravidla. Především by psi nikdy neměli sedět, nebo ležet na podlaze po dlouhou dobu za mokra a chladného počasí. V chladném období, když jdete na procházku se vyvarujte podchlazení psů. 

V bytě poskytněte psům podložku pro odpočinek a spánek. Zejména u citlivých zvířat může stačit noc na chladné podlaze a zánět močáku je na světě. 

V neposlední řadě je důležitá preventivní opatření správná hydratace a pravidelné vyprazdňování močového měchýře. Tímto způsobem je močový trakt dobře propláchnut a bakterie se v močovém měchýři šíři obtížněji.

Náš tip ohledně krmení proti zánětu močového měchýře u psa

Za účelem snížení rizika zánětu močového měchýře u vašeho psa radíme krmení naším výrobkem Landgut-Menu bez obilovin.

Toto vysoce kvalitní krmivo s hmyzím proteinem z larev Hermetia illucens (moucha černého vojáka) se vyznačuje přiměřeným obsahem minerálních látek a nízkou hodnotou pH.

Tímto způsobem krmivo brání vzniku močových kamenů jakožto možné příčiny zánětu močového měchýře.

Zároveň se můžete při krmení výrobkem Bellfor Landgut-Menu spolehnout na to, že dodáváte svému psovi potřebné množství vysoce kvalitních proteinů. Váš pejsek bude i při trvalé změně krmiva optimálně živený.