Hot spot u psa

Hot spot (v překladu horké místo), akutní mokvavá dermatitida, pyotraumatická dermatitida je jedním z nejčastějších kožních problémů. Mohou se vyskytovat u jakéhokoli plemene, ale jsou běžné zejména u zvířat s dlouhou a hustou srstí.

Co je hot spot?

Hot spot je povrchní dermatitida Většinou kruhovitého tvaru a silně zarudlá Typické jsou i holá místa a někdy pozorujeme také zapáchající sekreci. Zvíře má neustále snahu si postižené místo lízat.

                                                           

Možné příčiny Hot-spotu u psů

HOT SPOT může mít u psů různé příčiny. Nakonec se však vždy zhoršují, když si pejsek začne příliš olizovat a škrábat postižené oblasti z důvodu svědění.

Jako spouštěč svědění přicházejí v úvahu zejména následující věci:

  • Alergie (zejména alergie na sliny blech)
  • Ektoparaziti (blechy, roztoči nebo klíšťata)
  • Nedostatečná péče majitele
  • Zranění
  • Podráždění kůže

K tomuto onemocnění mají sklon především dlouhosrstá plemena s hustou srstí, jako jsou např. novofundlandský pes, bernardýn, bernský salašnický pes, zlatý retrívr a jiná, setkat se s ním však můžeme u psa s jakoukoli délkou srsti. V létě a na začátku podzimu, vlivem vysokých teplot a vlhkosti (časté koupání) nedochází ke správné ventilaci kůže, což má za následek rychlejší rozvoj zánětu a sekundárních kožních změn. Pokud je dlouhá srst navíc špinavá, nečesaná, zplstnatělá, je u takového zvířete riziko vzniku hot-spotu mnohonásobně vyšší.

Rozpoznání HOT SPOTU u psa

HOT SPOT je u psů relativně snadno rozpoznatelné. Dermatitida je velmi červená, hnisavá, zanícená a páchnoucí. Obecně platí, že Hotspot je ohraničen od zdravé  mají ostré hranice zdravé kůže.

Unikající kožní sekrece ulpívá na okolních chlupech. V přímé oblasti horkého místa však obvykle dochází k vypadávání chlupů v důsledku nadměrného lízání.

Horká místa se vyskytují u psů více na přední straně nohou, na zádech, na trupu a na krku. V mnoha případech zůstávají místně omezeným problémem. Je však také docela možné, že horká místa se budou i nadále šířit na další oblasti těla.

Protože pes se chce chránit proti svědění horkého místa lízáním, škrábáním a kousáním, symptomy se bez protiopatření zhoršují.

Diagnóza HOT SPOTU u psa

Ve většině případů již veterinární lékař vizuální prohlídku kůže provádí za účelem diagnostiky Hot spotu u psů. Další biopsie je nutná pouze ve výjimečných případech.

Kromě toho se vás veterinární lékař zeptá na aktuální průběh nemoci a možné příznaky, které byste mohli pozorovat vedle hot spotu vašeho psa.

Nakonec je stále nutné vyloučit další kožní onemocnění jako příčinu zánětu. Teprve poté je možné přijmout vhodná léčebná opatření.

Léčba HOT SPOTU u psa

Při léčbě HOT SPOTU se nejprve oholí srst psa kolem postižené oblasti. Poté musí být zanícená oblast dezinfikována a ošetřena léky pro vysušení.

V závislosti na tom, jak tento postup pejsek přijímá, může být nezbytné použít sedativum.

Léčba musí probíhat několik dní a obvykle by měla začít poměrně rychle. Částečně se používají také adstringenty a krémy obsahující kortison. Pokud veterinář kromě horkého místa diagnostikoval také pyodermu, předepíše zvířeti antibiotika.

Pokud nadměrné olizování nelze i přes léčbu zvládnout, má smysl dočasné použití ochranného límce.

Šance na vyléčení pro psy s Hot SPOTEM:

Šance na zotavení jsou obvykle pro psy s horkými místy velmi dobré. Kromě zánětu kůže a svědění je však třeba odstranit skutečné příčiny.

Jinak je jen otázkou času, než se objeví další horká skvrna na kůži psa. Například v závislosti na přesné příčině může úspěšná léčba zahrnovat léčbu roztočů, blech nebo kožních plísní.

Zabraňte HOT SPOTU u psů

V ideálním případě to nenechte dojít tak daleko a zabraňte od začátku vzniku HOT SPOTU u vašeho psa.

Věnujte dostatečnou pozornost péči o srst. U psů s dlouhými chlupy byste samozřejmě měli plánovat trochu déle než u zvířat s krátkým kožíškem.

Kromě toho doporučujeme podávat přípravek Bellfor Haut & Fell - na kůži a srst. Díky jedinečné kombinaci velmi speciálních ingrediencí poskytuje přírodní přípravek tělu vašeho psa důležité živiny pro zdraví pokožky a srsti.

                                                                           204_haut-fell

Ochrana proti parazitům

Kromě dostatečné péče o srst je ochrana před parazity, jako jsou roztoči, klíšťata nebo blechy, důležitou součástí prevence Hotspotu u psů. U nás najdete v sortimentu Bellfor vhodné produkty:

Na rozdíl od tradičních doplňků naše antiparazitika neobsahují žádné škodlivé látky, takže se při používání nemusíte bát o zdraví svého psa.

Horká místa na psovi - nejdůležitější věc na první pohled

Horká místa se vyskytují u psů v důsledku nadměrného olizování kvůli svědění. Svědění může mít různé příčiny, například infekci kožní plísní nebo napadení parazity.

Pokud chcete zabránit vzniku horkých míst u vašeho psa, musíte včas čelit možným příčinám, nebo v ideálním případě zabránit vzniku hned od začátku. Sortiment Bellfor zahrnuje řadu přírodních produktů a doplňků výživy. Např. je ideální šampon Pyo-Healt.

                                                                        

Šampon se skládá z přírodních povrchově aktivních látek a pečlivě vybraných vysoce kvalitních olejů, jako je olivový a kokosový olej, které zajišťují co nejšetrnější aplikaci.

Šampon pro psy Pyo-Health od společnosti Bellfor navíc obsahuje tříprocentní chlorhexidin, který má antibakteriální účinky, a proto se používá i v různých hygienických přípravcích pro lidi.