Hnisavý zánět kůže

 

Nebo-li pyodermie mohou mít velmi odlišné příčiny a projevují se různými příznaky. U psů jsou tyto kožní problémy běžné.

Vysvětlíme vám, jak můžete detekovat pyodermu u vašeho psa a příčinu kožní choroby. Také vám řekne, jaká léčba je potřebná a zda existují způsoby, jak tomu zabránit.

Co je to pyodermie?

Pyodermie je bakteriální kožní infekce, která se projevuje jako hnisavé pupínky (pustuly) a inkrustace na kůži. U psů je to většinou způsobeno bakterií Staphylococcus pseudintermedius.

Příčiny pyodermie u psa

Kůže psů je obvykle chráněna řadou obranných mechanismů. Kromě neustálé obnovy buněk to zahrnuje také potní a kožní tuky. Odolnost kůže psa se však může dostat z rovnováhy, což může vést k pyodermii.

Pyodermie u psů může být vyvolána následujícími příčinami:

 • Alergie jako je atopická dermatitida
 • Paraziti, jako jsou roztoči nebo blechy
 • Zranění
 • Infekce kožní houbou
 • Suchá pokožka
 • Tvorba prašiviny 
 • Hormonální poruchy, jako je hypotyreóza
 • U některých plemen otlaky kůže

                                                            Genomia: Alergie a imunoterapie u zvířat

Příznaky pyodermie u psa

Pokud se u psa vyvine pyodermie, je to patrné prostřednictvím řady kožních změn. Kromě toho pyodermie u postižených psů vede k silnému svědění, které navíc zhoršuje kožní problémy.

Typické příznaky pyodermie u psů:

 • začervenání 
 • hnisavé pupínky (pustuly)
 • papuly
 • ztráta srsti
 • strupy 
 • zvláštní zbarvení

Papuly jsou červené pupínky malé až střední velikosti, kdy přítomnost mazu, bakterií a odumřelých kožních buněk způsobily zánět. Zatímco pustuly jsou velmi podobné papulům, ale obsahují bělavý nebo nažloutlý hnis, který se postupně dostává na povrch. Dalo by se říct, že jde o daleko větší a „rozzlobenější“ bílé tečky citlivé na dotek.

Ke kožním změnám může v zásadě dojít na celém těle zvířete. Často jsou však většinou zasaženy oblasti s méně srstí, jako jsou vnitřní strany stehen, pod krkem, nebo v meziprstí.

 

                                                 Diagnóza pyodermie u psa

Diagnóza pyodermie u psa                                                               

Pokud váš pes vykazuje známky pyodermie, je nezbytná včasná návštěva u veterináře. Aby zjistil stav zvířete, veterinární lékař vezme některé kožní buňky a prozkoumá je. To obvykle trvá jen několik minut a umožňuje spolehlivou diagnózu, po které je pak léčba zaměřena.

U psů léčte pyodermu

Potřebné specifické ošetření závisí na rozsahu a závažnosti pyodermie u vašeho psa. Může už stačit použít šampon s obsahem antibiotik. Může však být také nutné podat vašemu mazlíčkovi antibiotika ve formě tablet.

Při používání šamponu Pyo je důležité nechat jej působit dostatečně dlouho a poté dobře opláchnout. Protože teprve potom může přípravek rozvinout svůj účinek.

Prognóza pro psy s pyodermou

Pyodermie je u psů zpravidla snadno léčitelná. Je však důležité pokračovat v léčbě dostatečně dlouho a nepřerušit léčbu, pokud už uvidíte zlepšení. 

Kromě toho je samozřejmě důležité zabývat se skutečnou příčinou pyodermie. V závislosti na tom, co kožní infekce u vašeho psa nakonec způsobila, jsou nezbytná provést opatření.

Je pyodermie nakažlivá?

Pyodermie je výsledkem základního problému, který vede k oslabení imunitního systému. Teprve potom je možné, že bakterie, které již žijí na kůži psa, mohou vyvolat kožní infekci.

Přenos pyodermie na jiného psa tedy není možný. Nemusíte se ani jako majitel bát, že byste mohli být infikováni svým pejskem.

Zabraňte pyodermii u psů                                                                     

Samozřejmě nelze vyloučit všechny myslitelné příčiny pyodermie u psů. Nemohou předcházet hormonálním onemocněním ani mít vliv na typické kožní záhyby.

                                                                                Bellfor Kůže a Srst

Nicméně, tam jsou některé věci, které můžete udělat, aby se zabránilo pyodermie u vašeho psa. Patří mezi ně například vhodná péče o pleť a včasné a profesionální ošetření parazitů, zranění nebo alergií.

Řada Bellfor zahrnuje řadu produktů pro péči o pleť a výživové doplňky, které vám pomohou:

Kromě toho, pokud je to nutné, doporučujeme podání přípravku Bellfor Immun k posílení imunitního systému a tím i obranyschopnosti kůže.

Pyodermie u psů - nejdůležitější věc na první pohled

Pokud pes trpí pyodermií, znamená to, že trpí dalším zdravotním problémem. Protože odpovědné bakterie mohou vyvolat kožní infekci, pouze pokud již byla obrana kůže nevyvážená.

Pro úspěšnou a trvalou léčbu tedy nejde jen o samotnou pyodermu, ale také o léčbu základní nemoci.

Prostřednictvím našich pečovatelských produktů a doplňků výživy můžete optimálně podpořit veterinární ošetření a významně přispět k prevenci pyodermie u vašeho psa.