Dentální hygiena u psů - jistota zdravých zubů

Zdravý chrup je pro psy nezbytný. Problémy se zuby jsou mohou být velmi bolestivé a také mohou mít vážné důsledky. Všichni víme, že je důležité každodenní čištění zubů, ale odpovědnost za zdravé zuby vašeho čtyřnohého přítele je proto zcela na vás. Níže vám ukážeme, na co si dát pozor při čištění zubů psa.

Proč byste si měli čistit zuby svému psovi?

Ne všichni majitelé psů jsou si vědomi toho, že musí čistit zuby svému psovi. Zbytky jídla a bakterie, které se přichycují k zubům a mezi zuby, však rychle vedou k zubnímu plaku, který se po krátké době změní v zubní kámen. To vede k šíření infekce dásní a ke špatnému dechu, popř. k zubnímu kazu.
Pravidelným čistěním zubů psa můžete okamžitě odstranit zbytky jídla a zubní plak, a zabráníte tak vzniku zubních problémů hned od začátku. Chcete trvale zajistit zubní zdraví vašeho psa, je proto nezbytné pravidelné čištění.

Kdy je dobré s čištěním zubů začít? 

Doporučujeme, abyste začali s čištěním zubu hned u štěněte cca od 3 měsíců věku. Štěňátko si zvykne na čištění mnohem rychleji než starší pes. Jednak se vyhnete tvorbě zubního kamene, zubnímu kazu a dalším zubním problémům. 
Existují speciální zubní kartáčky pro psy, které můžete použít k čištění zubů. Případně se můžete použít i běžné zubní kartáčky určené pro člověka. Musí však mít měkké štětiny. Kromě toho byste měli věnovat pozornost správné velikosti. U malých psů je dětský zubní kartáček tou pravou volbou.
Při nákupu zubní pasty byste však v každém případě měli použít pouze psí zubní pastu, protože zubní pasta pro člověka může poškodit zuby vašemu pejskovi. Kromě toho má zubní pasta pro psy tu výhodu, že je přizpůsobena chuti psům díky chutím, jako je např. játrová příchuť. 
Jako alternativu k tradičním zubním kartáčkům lze zuby vašeho psa čistit také pomocí tzv. Prstových kleští, které můžete přetáhnout přes prsty. Někteří psi tuto variantu lépe snášejí. Doporučujeme proto vyzkoušet, co nejlépe funguje u vašeho pejska.

Jak postupovat při čištění zubů:

  • Zvykněte si na každodenní čištění zubů vašeho psa a začněte hned u štěňátka cca od 3 měsíců věku
  • Naučte pejska zvláštní příkaz, který mu pomůže zvyknout si na každodenní čištění
  • Při čištění zubů buďte v klidu
  • Vyberte si zubní kartáček správné velikosti a vhodnou zubní pastu pro psy
  • Každý den čistěte zuby svému psovi na stejném místě a ve stejnou dobu
  • Při čištění zubů buďte opatrní a provádějte pomalé pohyby. 
  • Během čištění sledujte reakci vašeho pejska
  • Nezapomeňte chválit svého psa za jeho dobré chování

Zvykejte pejska na pravidelné čištění zubů

Zpravidla žádný pes, kterému se čistí zuby, snáší snadno sahání do tlamy. Proto je důležité, abyste to s tím seznámili postupně. Seznamte ho nejprve se zubní pastou, kterou mu necháte olízat. Pak znovu naneste na ukazováček zubní pastu a prstem klouzejte po vnějším povrchu zubů a dásní. V dalším kroku zvykejte pejska na zubní kartáček a v poslední fázi konečně vyčistíte zuby. Nezapomeňte pravidelně chválit a odměňovat.

Pravidelná zubní prohlídka u veterináře

Stejně jako u lidí by zuby měly být pravidelně kontrolovány u veterináře. Tím máte jistotu, že problémy jsou zjištěny okamžitě a veterinář může vyčistit zuby podle potřeby a opravit nebo vytrhnout poškozené zuby.

Žvýkání pomáhá při čištění zubů

Žvýkací svačiny jsou ideálním doplňkem každodenního čištění zubů psů. Protože psy mají přirozené žvýkání, chutné žvýkací pamlsky přijímají velmi dobře. Žvýkáním tvrdých předmětů dochází k produkci slin, zbytky potravy a usazeniny se účinně odstraní a svaly čelistí se tak posílí.

Kvalita pamlsků je rozhodující

Bohužel kvalita žvýkacího občerstvení, stejně jako normální krmivo pro psy, často nejsou dostatečně kvalitní. Při nákupu se ujistěte, že věnujete pozornost kvalitním a zdravým ingrediencím, které jsou vhodné pro správnou výživu psů a skutečně podporují péči o chrup vašeho psího miláčka. V naší nabídce od Bellfor najdete bezlepkové sušenky, které jsou ideální při péči o zuby vašeho psa - extra vypečené! Vyrobeny ručně, výhradně z čerstvého masa, s čerstvými sladkými brambory, ovocem, zeleninou, lososovým olejem a brusinkami. Perfektní odměna pro alergické psy nebo pro psy se špatným trávením. 

Prášek pro péči o zuby Dental Care

Kromě toho také doporučujeme použít přírodní výživový doplněk pro zubní péči Dental Care - prášek, který se skládá z vybraných přírodních složek, jako je křemelina a řasy. S přípravkem Bellfor Dental Care zajistíte, že zuby vašeho čtyřnohého přítele budou chráněny před zubním kamenem a zabrání se vzniku nového plaku.