Spondylóza u psa

Jak vzniká spondylóza u psa?

Úkolem páteře je za prvné stabilizace těla a za druhé se páteř stará o to, aby bylo tělo dostatečně pohyblivé. Páteř se skládá z jednotlivých obratlů, které jsou díky svalům a vazům spolu spojené.

Mezi obratly se nacházejí meziobratlové ploténky, které slouží jako tlumiče nárazů a zajišťují bezbolestnou pohyblivost páteře.

Zpočátku spondylózy nejprve dochází k involuci meziobratlových plotének. Tělo psa se pokouší bránit nestabilitě, která z toho vzniká, nápravnými opatřeními.

Dochází ke zkostnatění mezi jednotlivými obratly, což má za následek přibývající ztuhlost postiženého místa páteře. Než sousední obratle spolu dohromady zcela srostou, může u psů dojít k poškození meziobratlových plotének a projevům ochrnutí.

Příčiny spondylózy

Jedna z příčin vzniku spondylózy bývá přetížení u náročným tréninků u sportovních psů. Další z příčin může být i nadváha.

Neboť je spondylóza typickou známkou opotřebení, jsou postiženi především staří psi. U služebních psů patří spondylóza dokonce k nejrozšířenějším nemocem, kterou mohou trpět i mladší zvířata, a to na základě častých vysokých zátěží při službě.

Kromě toho vzniká v zásadě zvýšené riziko spondylózy u některých psích ras. Zpravidla jsou degenerativním onemocněním páteře postiženi především velcí a těžcí psi. 

K rasám, u nichž je známá predispozice spondylózy, patří mezi jinými německý boxer, bernardýn a labradorský retrívr. 

Jak spondylózu u psa rozpoznat 

Psi, kteří trpí spondylózou, mají obvykle bolesti zad. Jako chovatel to mezi jiné poznáte tak, že si váš čtyřnohý přítel jen velice nerad nechá sáhnout na záda. 

Kromě toho se dá spondylóza poznat u psů tím, že psi mají stále méně chuti se pohybovat. Často jsou pro postižené psy běžné pohyby velice náročné, jako například lehnutí si a zvednutí se.

Pokud si myslíte, že s vaším psem není něco v pořádku, pozorněji sledujte jeho chůzi a průběh pohybů.

Psi se spondylózou často totiž chodí velice nejistě a pokouší se určitým pohybům zcela vyhnout. K tomu patří mezi jinými skoky, výstup po schodech nebo i běh.

Vyhýbá-li se váš pes zcela najednou například svému oblíbenému místu na gauči, může to být docela jasný příznak spondylózy. U samců se to dá ještě k tomu vypozorovat tak, že nemohou zvedat nohu a konají svoji potřebu opět jako štěně.

                                                                                           195_gelenke-knochen

Diagnóza spondylózy u psa

Jestliže máte podezření, že váš pes trpí spondylózou, je nevyhnutelné domluvit nejbližší termín u veterinárního lékaře. Veterinář se vás nejdříve zeptá na držení těla a pohyby vašeho psa.

Veterinář důkladně prohmatá páteř a poté rozpozná možné změny. Zda jsou potíže vašeho psa opravdu vyvolány spondylózou, to se dá ovšem poznat jen rentgenem, nebo počítačovým tomografem.

Jak léčit spondylózu u psa

Spondylóza není vyléčitelná. Pro mnohé chovatele psů představuje diagnóza proto zprvu velký šok. U postižených psů se dá ovšem s trochou štěstí a správnými opatřeními velmi dobře udržet kvalita života. 

Při léčbě spondylózy se nejdříve používají především prostředky proti bolesti a protizánětlivé prostředky. Tyto prostředky by měly pozvolna nastalé potíže zmírnit. 

Mezi jednotlivými dávkami jsou pro psy se spondylózou rozumná vhodná pohybová cvičení jako vodní gymnastika a speciální fyzioterapie.

Neboť zčásti dojde k tomu, že zkostrnatění bude tlačit na nervy nebo míchu, může pak v těžkých případech být nutná i operace. Operace je však zrovna pro starší psy spojena se značnými riziky a měla by proto představovat vždy ten poslední prostředek při léčbě spondylózy. 

                                                                                            complete-snack-gelenke-150g-1650x1650

Jak předejít spondylóze?

Onemocnění spondylózou se nedá nikdy zcela vyloučit. Přesto jsou určité věci, které jakožto chovatel můžete učinit, abyste přinejmenším razantně snížili riziko u svého psa.

K prevenci spondylózy u psa jsou důležitá následující opatření:

  • vyvarujte psa přetížení nesprávně nastaveným sportovním výkonem;
  • dbejte na to, aby váš pes neměl nadváhu;
  • použijte Shiimun Slim, abyste podpořili dietu svého psa u již stávající nadváhy;
  • poskytněte svému psovi pohodlné místo ke spaní;
  • omezte u psa na minimum dlouhé a vysoké skoky, stejně tak výstup po schodech;
  • dbejte na vyváženou stravu se zdravým krmivem pro psy.

                                                                         slim

 

Gelenke & Knochen pro psy se spondylózou 

 
 

Prokázalo se, že psům se spondylózou může pomoci příjem určitých doplňků stravy. V našem sortimentu pro tento účel najdete přípravek  Gelenke & Knochen (klouby & kosti).

Gelenke & Knochen (klouby & kosti) obsahuje speciální komplex účinných látek ovopet. Ovopet se vyrábí z membrán vaječných skořápek slepičích vajec a zásobí psa četnými cennými živinami, jako například kolagenem, kyselinou hyaluronovou a glukosaminem.

Doporučujeme Gelenke & Knochen jako podpůrný prostředek veterinární léčby a jako preventivní opatření pro psy, u kterých existuje zvýšené riziko spondylózy na základě genetické predispozice, nebo zvýšené tělesné námahy.

Spondylóza u psa – náš závěr

Spondylóza je bezpochyby vážná nemoc u psů, která může mít pro postižené psy závažné následky. Ovšem jak vidíte, lze potíže dostat zcela pod kontrolu. Psi se spondylózou mají často ještě několik kvalitních let před sebou.

K tomu se dá riziko onemocnění přinejmenším správnými preventivními opatřeními snížit. Vyvážená výživa, kterou vám umožňuje Bellfor  hraje v této souvislosti obzvláště důležitou roli.