Bradavice u psa

Pokud u svého psa najdete na kůži malou bulku, může se při tom jednat o bradavici. Zpravidla pro to není žádný důvod k obavám. Většinou jsou totiž bradavice  naprosto neškodné. Přesto byste měli změny na kůži neustále pozorovat. Je totiž určitě možné, že se nejedná o bradavici, ale o zhoubný nádor.

Co je bradavice?

Má-li váš pes bradavici, jedná se při tom o nezhoubnou zduřeninu. Tuto zduřeninu většinou vyvolají papilomaviry. Tyto viry napadnou epitelovou tkáň nebo i sliznici psa a vyvolají tam pak zduřeniny.

Existují různé typy těchto virů, přičemž je u psa za bradavice odpovědný canine papilomavirus. Může dojít ke zduřeninám na zcela různých částech těla. Velmi často je ale bradavicemi postižená sliznice v ústech a tlama. Obzvláště s přibývajícím stářím se často projevují změny na kůži ve formě bradavic i na genitáliích, tlapkách nebo na uších. V tomto případě mluvíme o takzvaných stařeckých bradavicích

 

Jak psi dostanou bradavice?

Papilomaviry jsou nakažlivé. Přijde-li s nimi pes do kontaktu, mohou přes malé kožní zranění vniknout a psa nakazit. Jelikož tyto viry podnítí dělení buněk, na daném místě roste kůže psa obzvláště rychle, takže nakonec dojde k viditelné zduřenině. Zpravidla to trvá přibližně jeden až dva měsíce, dokud na kůži psa nevznikne viditelná bradavice.

Jak se u psa pozná bradavice?

Podobně jako u lidí, tak i u psů mohou bradavice vypadat rozdílně. U psa se mohou vyskytnou například jako pravé bradavice, nebo ploché bradavice a mohou mít velikost od několika milimetrů až do několika centimetrů.

Zduřeniny se vyskytují na kůži, a stejně tak na sliznici na tlamě, nebo v ní. Bradavicí na tlamě psa si samozřejmě všimnete obzvláště rychle. Existují černé bradavice, ale také můžou být i tmavě šedé, hnědé, nebo bílé. Jejich tvar může mít výčnělek, ale může být i plochý a jejich povrch může být mimo jiné vrásčitý, nebo hladký.

Tvoří-li se na hlavě vašeho psa větší počet bradavic, váš pes trpí na takzvanou canine papilomatózou. Při tom se jedná o zřídka stávající virové onemocnění, které se v běžném případě po několika týdnech samo od sebe vyléčí. Může se ovšem stát, že bradavice na tlamě psa silně negativně ovlivní příjem potravy, a bude tedy nutné operativní odstranění.

Musí psi s bradavicemi ke zvěrolékaři?

Ačkoliv jsou bradavice pro psy v zásadě neškodné, přesto se většinou doporučuje navštívit zvěrolékaře. Protože ne vždy se jedná skutečně o prosté bradavice. Může se rozhodně stát, že se u vašeho psa vytvořil lipom, nebo dokonce melanom (černá rakovina kůže). Pro vás jako laiky není rozdíl většinou pouhým okem vidět.

Návštěva u zvěrolékaře vám v případě pochyb poskytne jistotu a zaručí, že v případě potřeby můžete zahájit včas nutná léčebná opatření.

Za účelem jisté diagnózy ovšem ani veterináři nepostačí se na domnělou bradavici kouknout jen pouhým okem. Je tedy běžné vzít vzorek a tento vzorek nechat vyšetřit v laboratoři.

Jak nechat odstranit bradavice u psa

Pokud je kožní zduřenina skutečně jen bradavice, pak není v normálním případě léčba nutná. Bradavice totiž samy od sebe zmizí obvykle za několik týdnů. Příležitostně se ale stává, že se bradavice u psa vytvoří na takových místech, kde psovi vadí. Vytvoří-li se zduřenina například přímo na polštářku tlapky, může psovi vadit při chůzi. Pokud má pes bradavici na očním víčku, může to vést k tomu, že nemůže dobře zavřít oko. Jako následek toho je, že pes pak logicky trpí na suché a podrážděné oči, což se přirozeně nedá trvale řešit očními kapkami.

Nutný zákrok k odstranění bradavice není žádná velká věc. Zvěrolékař oholí srst na daném místě, vyřízne zduřeninu z kůže ven a v případě potřeby ránu zašije. Jakmile se váš pes probudí z narkózy, můžete si ho normálně odvézt domů.

Jak odstranit bradavice u psů domácími léky

Aby se odstranily bradavice, mohou se místo operace někdy použít i domácí léky. Za tímto účelem mnoho chovatelů sází na ricinový olej, kterým bradavice během dne několikrát potřou. S trochou štěstí tímto způsobem kožní zduřenina asi po jednom týdnu opět zmizí.

Tinktura z túje je další možný domácí prostředek, jak u psů přirozeně léčit bradavice. Je ovšem zároveň i jedovatá. Nesmí se tedy v žádném případě nanášet na bradavice na tlamě psa nebo na místech, které může pes lízat. U březí feny může tento domácí lék proti bradavicím dokonce vést k potratu, a proto by se zásadně neměl používat.

Jsou psi s bradavicemi nakažliví?

Papilomaviry jsou nakažlivé, takže psi mohou bradavice rozhodně dál šířit. Ovšem caninen papilovirem se mohou nakazit pouze psy. Nemusíte se tedy obávat, že vás váš pes nakazí bradavicí.

Pes má sklon dostat bradavici především tehdy, když je jeho imunitní systém oslabený. Z tohoto důvodu jsou jimi postiženi hlavně mladí psi, a stejně tak staří psi. Zdraví dospělí psi naproti tomu chytnou bradavici méně častěji, jelikož jejich imunitní systém si většinou dokáže s papilomaviry poradit.

Náš tip pro silnou obranyschopnost

Funkční imunitní systém má pro zdraví vašeho psa rozhodující význam. Stará se o to, že se mohou odrážet spouštěče nemocí a snadněji zvládat nemoci.

Abyste se postarali o silnou obranyschopnost, především platí vyvarovat se stresu a dbát na vyváženou výživu. Kromě toho se může doporučit podpora imunitního systému psa pomocí vhodného doplňku stravy.

V našem obchodě najdete díky výrobkům Bellfor Immun a Shiimun Immun hned dva vysoce kvalitní výrobky, které za tímto účelem můžete použít. Oba doplňky stravy obsahují pečlivě vybrané, přírodní složky a dodají vašemu čtyřnohému kamarádovi mnoho cenných živin, které mohou přispět k funkčnímu imunitnímu systému. 

                                           immun-80g-produktbild-800x800produktbild_shiimun_immun-1650x1650-500x500

Náš závěr

Jak vidíte, jsou bradavice pro většinu psů neškodné. V mnoha případech tyto kožní zduřeniny zmizí po pár měsících samy od sebe. Léčba bradavic u psů zvěrolékařem není tedy často nezbytně nutná.

S ohledem na skutečnost, že se u kožních zduřenin ne vždy jedná o běžné bradavice, nicméně přesto se doporučuje, nechat psa prohlédnout zvěrolékařem. Pokud bradavice psům vadí a například zabraňují příjmu potravy nebo se nachází na oku psa, může být někdy i nutné, nechat ji odstranit zvěrolékařem.