Anální žlázy u psa

Anální žlázy jsou umístěny vlevo a vpravo na konečníku. Vytvářejí sekreci, která slouží ke značkování teritória. U zdravých psů se vyprazdňují při stolici.
Může se však stát, že se anální žlázy, nebo anální váčky, v nichž se shromažďuje sekrece, ucpou. Výsledkem je, že se již nemohou sami vyprázdnit, nebo se dokonce váčky zanítí. Co způsobuje ucpané anální žlázy a co byste s tím měli dělat, se dočtete níže.

Příčiny a důsledky ucpaných análních váčků.

Pro vyprázdnění análních žláz vašeho psa je důležité, aby stolice zvířete byla pevná. Při průjmové stolici se anální žlázy často ucpávají.
Anální žlázy nadále produkují své sekrece a uvolňují je do análních váčků. Ale protože se nevyprazdňují, rozšiřují se. Kromě toho se sekrece časem stává těžkou, což může nakonec způsobit, že se anální žlázy budou držet pohromadě.

Příznaky problémů s análními žlázami u psa

Pokud jsou anální žlázy vašeho psa ucpané nebo zanícené, je to obvykle způsobeno řadou různých příznaků.

Následující znaky mohou mimo jiné naznačovat ucpané anální žlázy u psa:

  • Nadměrné olizování v anální oblasti
  • Sáňkování 
  • Bolestivost při stolici
Pokud jsou již anální žlázy a anální váčky psa již zapáleny, v mnoha případech klesá nutkání k pohybu postiženého zvířete a kvůli bolestem se vyhýbá sezení. Pouhým pohledem lze zánět análních žláz u psa často identifikovat otokem a zarudnutím v oblasti konečníku.
V závislosti na závažnosti zánětu může být k příznakům také přidána horečka. V nejhorším případě mohou anální vaky dokonce prasknout, což má za následek hnisavé rány.

Léčba a diagnostika veterinárním lékařem

Pokud máte podezření, že váš pes trpí ucpanými nebo zanícenými análními žlázami, je nutná včasná návštěva u veterináře. Ten může ručně vyprázdnit anální žlázky a rozhodnout o dalších léčebných opatřeních na základě jejich stavu a povahy vylučované sekrece.
Například může být nezbytné vypláchnout anální žlázy, nebo nasadit antibiotika. Navíc masti pomáhají zklidnit napjatou anální oblast.
Protože je možné, že zánět vedl k tvorbě abscesů, může být nutný i chirurgický zákrok, při kterém jsou abscesy otevřeny a vyprázdněny.
To je také případ, pokud jde o chronické stížnosti, během nichž se například vytvořily vředy. V tomto případě může být nezbytné chirurgické odstranění análních žláz. Protože však tento postup může způsobit poranění svěrače a tím i fekální inkontinenci, je to obvykle poslední možnost.

Náš tip pro psy se zanícenými análními žlázami

Pokud váš pes trpí zánětem análních žláz, doporučujeme ošetření Belffor mastí Analdrusen. Produkt přírodní péče s vybranými přísadami, jako je propolis, hmyzí tuk, zinek, měsíček, kyselina hyaluronová a vitamíny, poskytuje účinnou úlevu od příznaků.
Mast Analdrusen pro anální žlázy se vyznačuje dobrou snášenlivostí pokožky, jednoduchou aplikací a spolehlivě působí proti zánětu análních žláz vašeho psa.

Tipy pro předcházení problémům s análními žlázami

Jak vidíte, problémy s análními žlázami pro vašeho psa mají vážné následky. Z tohoto důvodu je důležité zabránit zácpě nebo zánětu análních žláz.
V této souvislosti je obzvláště důležité zajistit, aby stolice vašeho psa měla pevnou konzistenci. Mnoho majitelů psů, aby chybu a vmícháme do ostění její čtyřnohého přidání oleje nebo měkkého jeho suché potravy ve vodě. Oba však mohou způsobit, že se stolice psa změknou a anální vaky se nemohou řádně vyprázdnit.
Je také důležité se rychle dostat ke kořenu problému průjmu a správně ho začít řešit. Kromě toho, doporučujeme zejména u psů s dlouhou srstí, aby byla zajištěna dostatečná hygiena v oblasti konečníku a tam i pravidelně stříhat srst.

Anální žlázy u psa - náš závěr

Pokud jsou anální žlázy vašeho psa ucpány, nebo již zapáleny, je nutná rychlá akce. Protože čím dříve může veterinář léčit příznaky, tím větší je šance, že nevzniknou žádné trvalé problémy, a že anální žlázy nebudou muset být odstraněny.
Pokud chcete podpořit trávení vašeho psa a zajistit pevnou konzistenci jeho výkalů, najdete v sortimentu Bellfor . Naše krmivo pro psy je bez obilí a umělých přísad. Poskytuje vašemu čtyřnohému příteli všechny živiny, které potřebuje pro své zdraví a pohodu.
Přesvědčte se sami nejlépe a vyzkoušejte naše krmivo v prvotřídní kvalitě. Jsme si jisti, že váš pes bude Bellfor také milovat.