Inkontinence u psů

Možné příčiny inkontinence u psa

Pokud pes trpí inkontinencí, mohou to být různé důvody. V zásadě je to stářím, kastrací, různé nemoci, nebo prostě jen vzrušením.

Staří psi mají často slabé měchýře

Přirozený proces stárnutí se nezastaví ani u psů. Každý čtyřnohý miláček dříve nebo později trpí určitými problémy souvisejícími s věkem. Slabost močového měchýře je jen jedním z nich.

Pokud starý pes trpí inkontinencí, je to obvykle způsobeno tím, že svaly a pojivová tkáň jsou časem slabší a slabší. Ve výsledku se může stát, že svěrač močového měchýře již nefunguje správně a pes se nakonec stane inkontinentním.

V mnoha případech může léčba pomoci starým psům se slabostí močového měchýře. Úplné vyléčení inkontinence související s věkem není možné.

Inkontinence po kastraci

Kromě stáří může být kastrace také zodpovědná za slabost močového měchýře u psů. Zpravidla postihuje hlavně kastrované feny.

Přesný důvod není dosud jasný. Zdá se však, že existuje souvislost mezi změnami v hormonální rovnováze a okluzí uretry.

Nedostatek hormonů v důsledku odstranění vaječníků během kastrace může časem vést k tomu, že se fena stane inkontinentní. Zejména větší plemena jsou obvykle postižena inkontinencí po kastraci.

U následujících psů existuje mimo jiné zvýšené riziko močové inkontinence související s kastrací:

 • Bobtail
 • Dobrman
 • Velcí knírači 

Nemoci, které u psů způsobují slabost močového měchýře

Kromě stáří a kastrace jsou některé choroby psů také možnými příčinami slabosti močového měchýře u psů. V tomto případě se tomu říká sekundární inkontinence.

Jelikož některá z těchto onemocnění mohou mít pro vašeho psa velmi vážné následky, neměli byste slabost močového měchýře brát jako možný příznak onemocnění na lehkou váhu a co nejdříve navštívit veterináře se svým pejskem.

Následující zdravotní problémy mohou konkrétně způsobit inkontinenci u psů

 • Močové kameny
 • Cukrovka
 • Cystitida
 • Selhání ledvin
 • Nemoc jater
 • Vrozené vady
 • Poškození nervu
 • Cushingova nemoc
 • Nádory

Kapající moč u vzrušených psů

Je velmi možné, že pes bude močit vzrušením. Zejména mladí psi jsou touto formou slabosti močového měchýře postiženi. Obvykle to není důvod k obavám. Pokud problém přetrvává, může majitel psa změnit chování mladého psa.

Psí inkontinenci - léčba

Pokud váš pes trpí inkontinencí, návštěva veterináře je obvykle nevyhnutelná. Zvláště pokud kromě slabosti močového měchýře existují i ​​jiné příznaky, je s největší pravděpodobností příčinou nějaké onemocnění.  

Veterinář může vyšetřit vašeho pejska, zjistit přesnou příčinu slabého močového měchýře a v závislosti na diagnóze určit vhodná léčebná opatření.

Zda a jak lze inkontinenci u vašeho psa vyléčit, závisí hlavně na tom, co ji spouští. Protože v zásadě je primárně důležité léčit jakékoli základní onemocnění, které může být přítomno. Pokud je to úspěšné, slabý močový měchýř brzy zase zmizí.

Pokud se jedná o vedlejší účinek kastrace, mohou pomoci například hormonální tablety. V případě vrozené vady močovodu může být nutná operace.

U psů s bakteriální infekcí v močovém měchýři se však veterinární lékař rozhodne pro antibiotickou léčbu.

Nierenkraft pro psy se slabostí močového měchýře

Kromě léčby nasazené veterinářem má v mnoha případech smysl podporovat inkontinentní psy vhodnými doplňky stravy.

Přípravek Nierenkraft obsahuje speciální směs vybraných bylin, které stimulují přirozené detoxikační procesy ledvin. Stravitelný doplněk stravy pomáhá uvolnit ledviny a zabránit možnému poškození tohoto životně důležitého orgánu filtru. Tímto způsobem může přípravek Nierenkraft pomoci čelit problémům s močovými cestami, jako jsou infekce močového měchýře, nebo inkontinence.

                                                                                   nierenkraft-80g-new-1650x1650-1650x1650-1650x1650

S inkontinencí někdy pomáhají pouze plenky

Inkontinence u psů bohužel není vždy úspěšně léčena. Pokud není možné chirurgické ani lékařské ošetření, může být nošení plen nevyhnutelné.

Operace se starým psům často nedoporučují kvůli namáhání těla, takže psí plenka správné velikosti je dobrou alternativou.

Náš závěr k tématu inkontinence u psů

Slabost močového měchýře je běžným problémem, který se netýká pouze štěňat a starých psů. Zejména u fen může být například inkontinence výsledkem kastrace. Kromě toho může být spouštěč inkontinence řada nemocí u psů. 

Pokud si všimnete, že váš pes má slabý močový měchýř, doporučujeme vám co nejdříve se poradit s veterinářem. S trochou štěstí lze problémy vyřešit poměrně rychle pomocí správných opatření.

Výživový doplněk Nierenkraft může poskytnout užitečnou podporu pro veterinární léčbu slabosti močového měchýře vašeho psa.