Výběr krmiva dle věku

Stejně jako člověk, i pejsek má v různém věku různé nároky na výživu. Štěně tak bude vyžadovat jiné složení stravy, než například pes senior. Proto jsme následující část věnovali právě výživě pro tyto dvě věkové kategorie.

Krmivo pro štěňata

Aby náš čtyřnohý kamarád vyrostl ve zdravého a vitálního psa, měli bychom jeho stravě věnovat plnou pozornost již od štěněcího věku. Štěně totiž potřebuje k růstu více energie, ale v malé dávce, proto je krmivo vyrobené speciálně pro něj. Stejně jako u granulí pro dospělého psa, i pro štěňátka je nejdůležitější obsah masa. I v tomto případě musíme hlídat, v jaké podobě se maso v granulích nachází. Obsah bílkovin v krmivu pro štěňata by se měl pohybovat od 18 %, obvyklejší je ale 25 a více procent.

Sledovat při výběru správného krmiva musíme také ostatní živiny. Například tuky by měly být v granulích pro štěně zastoupeny minimálně 10 % z celkového složení. Zvláštní pozornost věnujte u stravy mladých psů obsahu vlákniny, štěňata jsou k antinutričním látkám vnímavější, zbytečně bychom jim ubírali důležité živiny, kdyby bylo vlákniny příliš mnoho.

Každé plemeno však dospívá v dospělého psa v jiném věku a podle toho musíme jeho stravu uzpůsobit. Malá a střední plemena můžeme granulemi pro štěňátka krmit až do 12 měsíců, velká a obří plemena dospívají později, štěněčí stravu tedy dostávají déle a potřebují speciální krmivo pro štěňata velkých plemen, které zabrání možným problémům s klouby a pohybovou soustavou.

Krmivo pro psy seniory

Dalším důležitým obdobím v životě čtyřnohého kamaráda je věk seniorský. Malým, středním a velkým plemenům začíná mezi 7. a 8. rokem života, obřím už okolo od 5. roku. Starší pes potřebuje krmivo s nižší energetickou hodnotou, protože je méně aktivní, a tak by přebytek energie mohl způsobit obezitu.

Naopak stravitelnost granulí by měla být co nejvyšší, aby pejska jídlo nevyčerpávalo a neunavovalo. Ve stravě psa seniora by měly být navíc dvě látky – chondroitin a glukosamin, které pomáhají pejskům s opotřebením pohybového aparátu. Další důležitou živinou pro starší psy jsou minerální látky, které zpomalují opotřebení těla. Vhodný je například vápník, který dodává kostem potřebnou pevnost. Významnou složkou je, stejně jako v ostatních případech, vláknina, která podporuje správné fungování střev.