IBD u koček

Pokud kočka trpí zažívacími problémy, jako je IBD, je to extrémně nepříjemné. Navíc časem příznaky vedou k nutričním nedostatkům a dalším vážným zdravotním následkům. Zejména IBD (Inflammatory Bowel Disease) se u koček často ukazuje jako zvláště tvrdohlavý, a proto by se neměl v žádném případě brát na lehkou váhu.

Níže se dozvíte, co způsobuje chronický zánět střev u koček a jak lze nejlépe čelit symptomům spojeným s IBD.

IBD U KOČEK: CO TO JE?

Kočky s IBD mají chronický zánět střev. To může postihnout tenké i tlusté střevo, i když střevní zánět u koček je většinou omezen na tenké střevo.

IBD je u koček obvykle recidivující. Příznaky mohou proto znovu a znovu ustupovat, než se znovu stanou patrnými. Pokud se chronický zánět střev kočky neléčí, může se časem rozšířit do dalších orgánů a způsobit například zánět slinivky břišní (pankreatitidu).

PROČ KOČKY DOSTÁVAJÍ IBD?

V tuto chvíli ještě není přesně známo, proč se u koček vyvine IBD. Předpokládá se však, že kombinace genetické predispozice a autoimunitních reakcí může přispět k rozvoji chronického střevního zánětu. 

Tento předpoklad je podpořen v řadě skutečností, že u některých plemen, jako jsou siamští, je zvláště pravděpodobné, že se u nich vyvine IBD. Kromě toho střevní paraziti, jako jsou giardie a červi, kteří nejsou včas léčeni, patří mezi rizikové faktory, které by majitelé koček měli v souvislosti s IBD sledovat.

Kromě toho, při vzniku chronického zánětu střev u koček hraje velkou roli i strava. Zejména zátěž na střeva spojená s alergií na krmivo pravděpodobně podporuje chronický zánět.

JAK POZNÁTE IBD U KOČEK?

IBD se u koček projevuje řadou příznaků. Ty se většinou vyskytují nárazově, takže mezitím může vzniknout dojem, že chronický střevní zánět je u konce. Mezi typické příznaky, které mohou indikovat IBD u koček, patří zejména následující příznaky:

  • Průjem a zvracení 
  • Slizké, nebo krvavé výkaly
  • Žaludeční křeče 
  • Těžká plynatost 
  • Bublající zvuky střev 
  • Ztráta chuti k jídlu 
  • Ztráta váhy 
  • Vypadávání srsti kvůli nedostatku živin 

Kromě těchto příznaků, které jsou snadno rozpoznatelné i pro laiky, se IBD u koček projevuje také různými klinickými příznaky. Patří mezi ně například anémie, dehydratace, nedostatek bílkovin v krvi a příliš nízká hladina vitamínu B12. Klinické příznaky IBD mohou u postižených koček někdy způsobit vážné komplikace.

JAK JE DIAGNOSTIKOVÁNA IBD U KOČEK?

Pokud máte podezření, že vaše kočka má IBD, je nezbytná včasná návštěva veterináře.

Veterinární lékař může provést nezbytné testy, aby zjistil, zda jsou příznaky skutečně způsobeny chronickým zánětem střev.

Stanovení jasné diagnózy je však často obtížné. Protože příznaky jako zvracení a průjem u koček samozřejmě nemohou být způsobeny pouze IBD, ale také různými jinými kočičími nemocemi.

Veterinář se proto v rámci svých vyšetření nejprve pokusí vyloučit další možné spouštěče jako červy, nebo onemocnění jater.

Jakmile je toto hotovo, lze provést ultrazvukové vyšetření a biopsii. Na základě získaných poznatků pak lze určit, zda symptomy kočky skutečně spouští IBD.

JAK SE U KOČEK IBD LÉČÍ?

Neexistuje žádný lék na IBD. Postižené kočky se proto musí léčit do konce života. Při včasném zahájení terapie lze s trochou štěstí dostat pod kontrolu příznaky spojené s chronickým střevním zánětem a do značné míry obnovit kvalitu života nemocného čtyřnohého kamaráda.                                                                          

Pro úspěšnost léčby je však důležité, aby byla opatření individuálně přizpůsobena příslušné kočce. Pokud již došlo k těžké dehydrataci v důsledku zvracení a průjmu, je obvykle nutná infuze, která doplní ztrátu tekutin.

Kromě toho se kočkám s IBD obvykle podávají protizánětlivé léky ke zmírnění příznaků způsobených chronickým zánětem střev. Vzhledem k často značným vedlejším účinkům by však přínosy a rizika podávání takového přípravku měly být individuálně zváženy.

BOJUJTE DIETOU PROTI IBD 

Vyvážená strava je rozhodující pro úspěch léčby IBD. Dobře stravitelné kočičí krmivo totiž výrazně přispívá k tomu, že zánět střevní sliznice ustoupí.

Pokud vaše kočka trpí IBD, doporučujeme vám spolehnout se na naše bezobilné krmivo pro kočky na bázi hmyzu . Hmyzí protein obsažený v tomto krmivu z larev moucha černého (Hermetia illucens) se vyznačuje snadnou stravitelností a velmi vysokou biologickou hodnotou.

Vysoce kvalitní zdroj bílkovin může Vaše kočka velmi dobře využít a navíc nemá prakticky žádný alergenní potenciál, velkou výhodou je zejména pro nutričně citlivé čtyřnožce nebo kočky s potravinovou alergií .

Kromě toho je naše krmivo na bázi hmyzu samozřejmě bez obilovin a umělých přísad, což také přispívá k vynikající stravitelnosti a naše odrůdy s hmyzím proteinem jsou skvělou volbou pro kočky s IBD.

PŘÍRODNÍ POMOC PRO KOČKY S PRŮJMEM

 

Průjem je jednou z těch potíží, které jsou u koček s IBD velmi časté a které mají obzvláště závažný dopad na jejich pohodu. Potravinový doplněk s Gastro Relax od I love my cat může pomoci působit proti průjmu vaši kočku.

                                                         Doplněk stravy s Gastro Relax od I love my cat

To umožňují pečlivě vybrané ingredience, jako je pektin a kurkuma, díky nimž je Gastro Relax stravitelným doplňkem stravy i pro kočky s IBD.

Čím dříve začnete s léčbou, tím větší je šance, že dostanete příznaky pod kontrolu a že vaše kočka může vést do značné míry normální a šťastný život navzdory IBD.