Výběr krmiva dle velikosti plemene

I když obecná pravidla platí při vybírání krmiva pro všechny psy stejně, některé faktory se můžou lišit v závislosti na velikosti plemene. Proto existují krmiva, která na obalu uvádí, pro jaká plemena jsou určená. Rozdíly jsou především v množství kalorií, minerálních látek a stopových prvků.

Malá plemena

Pokud máme malého psa, například bišonka, čivavu, jorkšíra, musíme počítat s tím, že jeho čelisti nejsou příliš silné. Tomu bychom měli uzpůsobit i výběr krmiva. Nechceme přece pejska trápit velkými granulemi, se kterými si ani neumí poradit, proto kupujeme takové, které jsou určeny přímo pro mini a malá plemena. Malá plemena navíc mívají rychlejší trávení, proto při koupit krmiva vybíráme tedy raději více energetické (uváděno v kJ – kilojoule).

Středně velká plemena

Nejpočetnější psí skupinou jsou středně velká plemena, jde o bígly, kolie, pudly, nebo třeba kokršpaněly. Jejich kosti i čelisti jsou pevné, spotřeba energie je průměrná. Z těchto důvodů krmíme středně velké psy buď granulemi speciálními, pro ně určené, nebo můžeme i krmivem, které ve svém názvu nemá bližší specifikaci.

Velká a obří plemena

Velká a obří plemena (typu chrt, buldok, doga, retrívr, špic aj.) potřebují nabrat hodně svalové hmoty, aby netíhla k obezitě a nezatěžovala tak klouby. Dobré je vyvarovat se granulím malé velikosti, které by naše velké psisko mohlo lehce vdechnout.