Od 8.7.- 15.7. nebude možné z kapacitních důvodů přijímat všechny telefonní hovory. Využijte prosím e-maily, na které Vám bude co nejdříve zodpovězeno. Děkujeme za pochopení

Zánět spojivek u kočky

Zánět spojivek může způsobit u koček trvalé poškození oka, ke ztrátě zraku, nebo dokonce odebrání celého oka.

Abyste tomu zabránili, je důležité, abyste včas rozpoznali možné příznaky zánětu a čelili příznakům vaší kočky správnými opatřeními. 

Co způsobuje zánět spojivek?

Existuje několik spouštěčů, které mohou způsobit zánět spojivek u koček. Podle příčiny se rozlišuje infekční a neinfekční.

Neinfekční konjunktivitida u koček je vyvolána zejména následujícími příčinami:

  • Zranění
  • Cizí těleso
  • Alergie
  • Nesprávné postavení očních víček.

Infekční konjunktivitida u koček může být způsobena:

  • Bakterie
  • Houby
  • Viry

Neinfekční zánět spojivek u koček je zpočátku většinou neškodný. Zánět však usnadňuje pronikání patogenů do očí. Pokud není včas léčena, neinfekční zánět spojivek se často vyvine v infekční zánět spojivek.

Jaké jsou příznaky zánětu spojivek u koček?

Vodnaté oči jsou obvykle prvním viditelným příznakem, který indikuje konjunktivitidu u koček. Občas ale výrazně otečou i víčka a oko.

Kočky s konjunktivitidou mají tendenci hodně mrkat a častěji si třít oči tlapkami. Dalšími možnými příznaky jsou vyhýbání se jasnému světlu a citlivost na dotek v oblasti hlavy. 

Zánět spojivek u koček se zpravidla vyskytuje zpočátku pouze na jedné straně. Minimálně v případě infekčního spouštěče je jen otázkou času, kdy se zanítí i druhé oko.

Co je to konjunktivitida u koček?

Konjunktivitida u koček obvykle začíná zcela neškodně. Slzy jsou zpočátku řídké a způsobují charakteristický slzný kanálek ​​v očních koutcích. Postupem času se slzy u koček se zánětem stávají stále hlenovitější a viskóznější.

Z některých příčin se oční výtok může při progresi konjunktivitidy dokonce stát hnisavým. Čtyřnohému kamarádovi navíc obvykle dříve či později otečou oči a v mnoha případech dojde k tzv. niktačnímu prolapsu kůže.

Pokud se zánět spojivek u kočky nadále neléčí, může se pak v důsledku trvale zavřeného oka niktitační blána nakonec přilepit na rohovku, což může velmi snadno vést k trvalému poškození, nebo dokonce úplné slepotě.

Krevní cévy a rohovka navíc mohou srůstat, což v mnoha případech způsobuje tvorbu vředů. Nezřídka se v rohovce tvoří praskliny, kterými může z kočičího oka unikat komorová voda. 

Pokud má kočička štěstí, vede to pouze k deformované zornici. Pokud se však bakterie dostanou do oka, kočka může dokonce přijít o postižené oko zcela kvůli neléčenému zánětu.

Kdy navštívit veterináře?

Vzhledem k vážným následkům, které může mít konjunktivitida na vaši kočku, je samozřejmé, že byste se měli okamžitě poradit s veterinářem, pokud se objeví první příznaky.

Veterinář vyšetří vnitřek oka pomocí oftalmoskopu a pravděpodobně také provede takzvaný fluoresceinový test. Kočičce se do oka nakape speciální nazelenalá tekutina.

Fluoresceinový test slouží jednak ke kontrole poranění rohovky a jednak jej lze použít ke kontrole průchodnosti slzného kanálu.

Samozřejmě, že k úspěšné léčbě zánětu spojivek u vaší kočky musí veterinář určit přesný spouštěč. Za tímto účelem v případě potřeby vyšetří výtěr z oka na případné patogeny.

Jak se zánět léčí?

K potlačení infekčního zánětu spojivek se obvykle používají speciální masti, nebo oční kapky s vhodnými účinnými látkami. Pokud vaše kočka trpí například bakteriálním zánětem spojivek, používají se při léčbě antibiotika. Virózy je nutné léčit antivirotikem.

Ve většině případů lze příznaky zánětu spojivek rychle zmírnit správným přípravkem.

Pro úspěšnou léčbu je však nezbytné, abyste dodrželi délku léčby doporučenou vaším veterinářem.

Jak se léčí neinfekční zánět spojivek?

Pokud má konjunktivitida vaší kočky neinfekční příčinu, je třeba ji identifikovat a napravit. Pokud se to podaří, je většinou jen otázkou pár dnů, než příznaky odezní a zánět odezní.

V tomto případě pro zklidnění očí může pomoci podpořit léčbu zánětu spojivek našimi přírodními očními kapkami Augenpflege Tropfen

                                                                           Bez názvu

Jsou kočky s konjunktivitidou nakažlivé?

Pokud má zánět spojivek vaší kočky neinfekční příčinu, vaše kočička není nakažlivý ani pro jiná zvířata, ani pro vás.

V případě infekčních spouštěčů, jako jsou viry nebo bakterie, je však situace často velmi odlišná a zánět spojivek se může velmi snadno přenést na dvou- i čtyřnohé spolubydlící.

Jaká je prognóza pro kočky s konjunktivitidou?

Pokud je zánět spojivek vaší kočky včas odhalen a správně léčen, šance na úplné uzdravení jsou obvykle velmi vysoké. Pokud však budete ignorovat příliš dlouho, může být prognóza také výrazně horší.