Dermatofytóza u koček

Kožní plíseň je pro kočky extrémně nepříjemná. Kromě toho je velmi nakažlivá, a proto by se neměla za žádných okolností ignorovat, ale co nejrychleji léčit
 

CO POMÁHÁ PROTI KOŽNÍ PLÍSNI U KOČEK?

Pokud kočka trpí kožní plísní (dermafytózou), může se to projevit zejména svěděním, zánětem kůže a vypadáváním srsti. Kožní plísňová infekce je způsobena dermatofyty (spóry plísní). U koček je to obvykle Microsporum canis.

JAK SE U KOČEK VYSKYTUJE KOŽNÍ PLÍSEŇ?

K infekci kožní plísnÍ dochází prostřednictvím velmi malých spor plísní, které mohou být přenášeny například kontaktem s infikovanou kočkou. Když se dermatofyty dostanou na kůži kočky, proniknou drobnými trhlinkami a vytvoří kořeny. Kožní plíseň se postupně šíří do otvorů vlasových folikulů a vnější vrstvy kůže.

Jakmile je kočka infikována kožní plísní, velmi rychle se množí tím, že produkuje velké množství nových sporů plísní. Ty jsou pak rozmístěny nejen po zbytku kočičího těla, ale také v prostředí čtyřnohého kamaráda, což znamená, že je lze velmi snadno přenést na další potenciální hostitele.

JAK POZNAT KOŽNÍ PLÍSEŇ?

Když se kočka nakazí kožní plísní, může se to projevit řadou příznaků. Kromě matné srsti patří mezi charakteristické příznaky spojené s plísňovou infekcí alergické kožní reakce, záněty a svědění.

Kromě toho mohou mít kočky s kožní plísní mastnou a šupinatou kůži, vypadávání srsti a v některých případech i záněty podkožní tukové tkáně a drápů.

Protože kožní plísně způsobují u koček silné svědění, postižená zvířata se častěji škrábou, což časem často vede k poranění kůže. Občas se u koček s kožní plísní mohou vyskytnout i tzv. horké skvrny (HOTSPOT) Jedná se o kruhové oblasti, kde chlupy zcela vypadnou.

V zásadě se kožní plíseň může u koček rozšířit po celém těle, přičemž zvláště často jsou postiženy záda, hlava, nohy a ocas.

KOČKY MOHOU LIDI INFIKOVAT 

Kožní plísně netrápí jen kočky, ale i lidi. Abyste tomu zabránili, je důležité, kromě rychlého ošetření, být při jednání s vaší kočkou dočasně opatrní.

JAK SE DIAGNOSTIKUJE KOŽNÍ PLÍSEŇ U KOČEK?

Pokud u své kočky zaznamenáte možné příznaky kožní plísňové infekce, doporučujeme co nejdříve konzultovat s veterinářem. Veterinář může zkontrolovat, zda je vaše podezření oprávněné, nebo zda problémy s kůží a srstí nemohly být způsobeny něčím jiným.

Pro diagnostiku kožních plísní má veterinární lékař k dispozici následující vyšetřovací metody:

  • vyšetření vzorku tkáně (biopsie)
  • vytvoření a mikroskopické vyšetření houbové kultury v laboratoři
  • provedení trichogramu (vyšetření vlasových kořínků pod mikroskopem)

Některé druhy kožních plísní lze také velmi rychle detekovat Woodovou lampou. Ne vždy však tato metoda umožňuje spolehlivou diagnózu.

Bez ohledu na to je docela možné, že bude trvat několik týdnů, než budou k dispozici příslušné laboratorní výsledky a kožní plíseň u vaší kočky bude možné s jistotou diagnostikovat.

JAK SE LÉČÍ KOŽNÍ PLÍSEŇ?

Včasným zahájením léčby zajistíte, že vaše kočka co nejdříve překonala nepříjemné příznaky způsobené kožní plísní. Léčba plísňové infekce je však často zdlouhavá a někdy trvá i několik týdnů.

V rámci boje s kožní plísní budou Vaší kočce na jedné straně podávána antimykotika ve formě tablet a na druhé straně pravděpodobně zevně ošetřena speciálními mastmi nebo mycími roztoky.

U koček s dlouhou srstí může být nutné ostříhat srst, protože jedině tak mohou být aplikovaná antimykotika optimálně účinná.

HYGIENICKÁ OPATŘENÍ JSOU NEZBYTNÁ

Pokud se chcete kožní plísně své kočky zbavit natrvalo, samotné ošetření zvířete nestačí. Kromě toho musíte také odstranit všechny spory plísní ve vaší domácnosti, abyste zabránili opakování houbové infekce.

Podle toho musíte všechny polštáře, přikrývky a hračky důkladně vyčistit a ošetřit protiplísňovým roztokem. Pro co největší šanci na úspěch byste tato opatření neměli omezit pouze na věci vaší kočky, ale také čistit tímto způsobem například parapety a nábytek.

Pokud nebudete při ošetřování kožní plísně dbát potřebné hygieny, můžete si být téměř jisti, že se váš čtyřnohý kamarád ve velmi krátké době opět nakazí sporami plísní a budete muset ošetření opakovat. Vzhledem k vysokému riziku infekce byste při provádění všech hygienických opatření rozhodně měli nosit gumové rukavice.

JAKOU ROLI HRAJE IMUNITNÍ SYSTÉM?

Riziko infekce kožní plísní je zvláště vysoké u mladých, starých a obecně oslabených koček. Z tohoto důvodu má smysl podporovat obranyschopnost svého čtyřnohého kamaráda a pokud možno se vyhýbat zbytečné zátěži, jako je nadměrný stres.

Kromě toho samozřejmě hraje velkou roli ve funkčnosti obranyschopnosti těla i vyvážená strava s přírodním krmivem pro kočky .

Kromě toho je důležité podporovat imunitní systém speciálními doplňky stravy, jako je Immun od I love my cat . Stravitelný přípravek je k dispozici pro mladé i dospělé kočky a poskytuje vašemu čtyřnohému kamarádovi řadu cenných živin, které mohou přispět k posílení imunitního systému.

                                                              778_new-immun-pulver35g-1650x1650-2-500x500

NÁŠ ZÁVĚR 

Pokud vaše kočka trpí kožní plísní, není to nic, co by se mělo brát na lehkou váhu. Protože dermafytóza je spojena s extrémně nepříjemnými příznaky a může se také velmi snadno přenést na jiná zvířata, nebo lidi.

Zajistěte proto, aby se vaše kočka kožních plísní co nejdříve zbavila vhodnými léčebnými opatřeními a v neposlední řadě také berte ohled na hygienická opatření nezbytná pro likvidaci sporů plísní v domácnosti.