Od 8.7.- 15.7. nebude možné z kapacitních důvodů přijímat všechny telefonní hovory. Využijte prosím e-maily, na které Vám bude co nejdříve zodpovězeno. Děkujeme za pochopení

Nadměrné slzení u psů

Oční problémy jsou běžným problémem u psů. Mohou mít různé příčiny a projevovat se velmi odlišnými způsoby.

V tomto článku můžete zjistit, co způsobuje svědění nebo zalévání očí u psů a která plemena jsou na něj zvláště citlivá. Také vám dáváme tipy na péči o oči vašeho psa.

Jací psi jsou náchylní k očním problémům?

U všech psů se mohou v zásadě vyskytnout problémy, jako jsou například vodnaté oči, ale některá plemena jsou díky své anatomické zvláštnosti obzvláště citlivá.

Tito psi mají často vodnaté oči a další onemocnění s tím spojené:

 • Krátkosrstá psí plemena s vyčnívajícími oči, jako je například francouzský buldoček a mops
 • Plemena s klesajícími víčky, jako jsou mastifové a bernardýni 
 • Psi, u nichž se spodní víčko občas převalí dovnitř, jako jsou labradoři a rotvajleři  
 • Malá plemena, kde jsou slzy často suché, nebo je produkováno příliš mnoho slz, například Pekingese a maltézáci 

Pokud má váš pes vodnaté oči, může to být jeden z následujících důvodů:

 • Zánět spojivek
 • Zánět rohovky
 • Zánět vnitřního oka
 • Podráždění cizím tělem
 • Alegie
 • Suchý vzduch nebo průvan
 • Glaukom (zelený zákal)
 • Pes, který spí s otevřenýma očima

Zánět spojivek

Konjunktivitida u psů může být způsobena viry, bakteriemi nebo houbami. Je však také možné, že spojivky mohou být podrážděny suchým vzduchem, cizími tělesy nebo malými chloupky, a proto se mohou oči zanítit.

Zánět rohovky

Možné příčiny zánětu rohovky u psů jsou podobné příčinám zánětu spojivek. Za zánět jsou často zodpovědná malá zranění rohovky, metabolické poruchy nebo poruchy související s věkem a vředy rohovky.

Zánět vnitřního oka

Kromě zánětu spojivek a zánětu rohovky může u psů vést i zánět vnitřního oka k vodnatým očím. Mezi další možné příznaky patří špetka a menší zornice nemocného oka. Oba ukazují, že postižený čtyřnohý přítel trpí bolestí.                                                                         

Podráždění cizím tělem

Pokud se malé cizí tělo dostane do psího oka, tělo se ho snaží vymýt tím, že vytvoří další slzy. Často to funguje bez problémů. Cizí tělo však může být také nutné odstranit ručně.

Alergie

Na rozdíl od lidí jsou alergie u psů zvláště patrné ve formě kožních problémů. V některých případech může alergie u psů také vést k vodnatým očím.

Suchý vzduch nebo průvan

Pokud je pes pravidelně vystaven průvanu nebo je vzduch v jeho okolí velmi suchý, může to také vést k vodnatým očím. Zejména v zimě dochází k takovým problémům často kvůli suchému topnému vzduchu.

Glaukom

Glaukom nebo glaukom je chronické oční onemocnění, při kterém se mimo jiné zvyšuje tlak ve vnitřním oku a který dříve či později vede k oslepnutí . Vodnaté a svědivé oči u psů mohou být prvním příznakem glaukomu.

Pes, který spí s otevřenýma očima

Obzvláště brachycefalická plemena jako mops spí docela často s otevřenýma očima. To může dále podporovat rozvoj příznaků, jako jsou suché nebo vodnaté oči u postižených psů.

Kdy začít léčit? 

Aby bylo možné léčit problémy se zrakem psa, je nejprve nutné znát přesnou příčinu. Je důležité zkontrolovat, zda je v oku zvířete cizí těleso, které je třeba odstranit.

Pokud jsou oční kanálky ucpané, mohou být obvykle očištěny speciálním oplachováním, takže nadměrné trhliny v očích by měly být rychle odstraněny.

U zvířat s visícími víčky je obzvláště důležité vyhýbat se průvanu a zajistit, aby v prostředí bylo co nejvíce prachu. U psů s dlouhou srstí může pomoc zkrátit srst kolem očí, aby nedošlo k podráždění.

Existují však i situace, kdy je možno vodnaté oči psa léčit pouze chirurgicky. To je například případ nádorových onemocnění a v některých případech také zvláště silně stočených víček.

U psů je důležitá pravidelná péče o oči

Pravidelná péče o oči může pomoci předcházet příznakům, jako jsou zavodněné, nebo svědivé oči. Je to nezbytné, zejména u psů, kteří jsou náchylnější k problémům s očima a měli by být dokonce čištěny denně.

Za tímto účelem je nejlepší použít vhodný ošetřovací přípravek na přírodní bázi, který můžete kapat do očí zvířete ve formě kapek.

Přírodní péče o oči pro psy od společnosti Bellfor                                                                  

S našimi veterináři jsme vyvinuli přírodní produkt Augenpflege Tropfen - oční kapky pro péči o citlivé oči. Vybrané ingredience, jako je aloe vera a kyselina hyaluronová, vám umožňují jemně očistit oči vašeho miláčka a pomáhají tak potlačit příznaky, jako je svědění nebo vodnaté oči u psa.

                                                                                   Bellfor Oční Kapky

Síla ledvin Bellfor - náš tip pro Maltese s vodnatýma očima

Další možnou příčinou vodnatých očí u psů, které by většina majitelů pravděpodobně neměla zvažovat a která je zvláště důležitá pro maltské, jsou problémy s ledvinami. 

Proto, pokud má maltézský psík  zavodněné oči, doporučujeme vám vyzkoušet Nierenkraft náš přírodní produkt pro detoxikaci ledvin u psů.

Kdy je potřeba zajít k veterináři?

Symptomy, jako jsou vodnaté nebo červené oči u psů, samozřejmě nejsou vždy neškodné, a proto je vhodné navštívit veterináře. Nakonec, v nejhorším případě, neléčené oční choroby mohou dokonce způsobit, že váš pes oslepne.

Návštěva veterináře je zvláště důležitá při následujících příznacích:

 • Pes má zakalené oči (zvíře může mít glaukom nebo zánět rohovky.)
 • Pes má hnisavé oči (domácí prostředky se zde doporučují pouze v omezené míře).

Kromě toho byste měli obvykle vždy navštívit veterináře, pokud se vzhled očí vašeho psa jakýmkoli způsobem změní a například mají šedý závoj, jsou krvavé, vypadají sklovitě nebo vypadají nápadně zvětšené.

Totéž platí v případě, že slzy v očích přetrvávají a příznaky nezmizí i přes použití vhodného přípravku pro péči o oči.