Od 8.7.- 15.7. nebude možné z kapacitních důvodů přijímat všechny telefonní hovory. Využijte prosím e-maily, na které Vám bude co nejdříve zodpovězeno. Děkujeme za pochopení

Lymská borelioza u psů

Lymská borelióza je infekční onemocnění, které je přenášeno klíšťaty a je to časté onemocnění u psů. Není-li včas rozpoznána, může se onemocnění projevit vážným průběhem s trvalými následky.

Z tohoto důvodu je důležité, abyste včas identifikovali a léčili možnou infekci. Měli byste se také pokusit minimalizovat riziko infekce správnými opatřeními.

V tomto článku si vysvětlíme, co je důležité a co můžete udělat pro ochranu svého psa.  

Kdy je pes infikován Lymskou boreliózou?

Klíšťata mohou také přenášet jiná onemocnění, jako je anaplasmóza a babesióza. Alespoň v Německu je však riziko boreliózy zvlášť vysoké. 

Pokud je váš pes kousnut klíštětem infikovaným Borrelií, bakterie migrují ze střeva klíštěte do slinných žláz a odtud konečně do těla. Poté se šíří dále krví a napdá klouby, nervový systém a orgány. 

Příznaky a možný průběh nemoci

Prvními příznaky infekce boreliózy může být nateklé místo, kde se klíště zakouslo, a časem může být zarudnuté. Tyto příznaky se však neobjeví hned, a je také obtížné je na první pohled zahlédnout kvůli srsti psa.

Jak nemoc postupuje? Obvykle se může objevit po měsících bolest svalů a kloubů, otoky lymfatických uzlin a horečka. 

Při neléčení infekce může dokonce vést k ochrnutí a problémům se srdcem a ledvinami. 

Léčba boreliózy

Obecně jsou příznaky velmi nespecifické a někdy se neobjeví až o měsíce později. To ztěžuje diagnostiku nemoci psa.

Pro vyléčení psa je důležité na nic nečekat a léčit okamžitě. Čím dříve je infekce rozpoznána, tím větší je pravděpodobnost úspěšného vyléčení.

Pokud u vašeho psa zaznamenáte nějaké příznaky, doporučujeme navštívit veterináře okamžitě. 

Pokud je počáteční podezření potvrzeno, zvířatům se podávají antibiotika po dobu přibližně tří až čtyř týdnů. 

Zpravidla se to rychle zlepšuje. Pokud je však onemocnění pokročilejší nebo postupné, léčení může být neúspěšná. V těchto případech může dojít k chronickým potížím.

Zabraňte infekci

Kombinace nespecifických příznaků s pozdním nástupem léčení a možného závažného průběhu onemocnění činí Lymská borelióza vážné nebezpečí pro zdraví vašeho psa.

Z tohoto důvodu byste měli udělat vše pro to, abyste se vyhnuli infekci. Samozřejmě nejsou zakázány procházky přírodou. 

Po každé procházce byste však měli psa důkladně zkontrolovat, zda nemá klíště. Pokud ano, je důležité klíště okamžitě a úplně odstranit. 

Čím rychleji, tím lépe. Borelióza se přenáší na psa zpravidla do 16 hodin po kousnutí. Rychlým jednáním výrazně snížíte riziko infekce.  

Kromě včasného odstranění malých parazitů může být také vhodné očkování proti Borelióze.

Další možnosti prevence

Doporučujeme použít nějaké přípravky proti klíšťatům. Na trhu jsou různé produkty, ale často obsahují chemické látky a mohou poškodit zdraví lidí a zvířat. 

Měli byste proto raději použít přírodní přípravek jako je Bellfor ZEComplete. Ten obsahuje (zejména díky použití hmyzích tuků) vysoký obsah kyseliny laurové. 

Aplikace mění vůni psa tak, že odpuzuje klíšťata.

ZEComplete tak nabízí účinnou ochranu proti kousnutí klíšťaty, aniž by to ohrozilo zdraví vašeho čtyřnohého miláčka. Nabízíme variantu sušenek ZEComplete keksy