Svrab u psa

 

Psí svrab (lidově nazýváno prašivina) je kožní onemocnění způsobené určitými typy roztočů, které je nejen extrémně nakažlivé, ale může být i smrtelné, pokud není včas léčeno. 

Co je svrab?

Svrab je parazitární kožní onemocnění způsobené napadením určitými druhy roztočů u psů. Je velmi nakažlivý a vede u postižených zvířat, mimo jiné k silnému svědění a vzniku papuly) na kůži.

Příčiny svrabu u psa

Pokud je pes nakažen svrabem, může za to roztoč zvaný svrab. Svrab je většinou vyvolávan roztočem druhu sarcoptes scabiei var. Canis. Je však také možné, že jej způsobuje i Sarcoptes scabiei var. Vulpes, který ve skutečnosti způsobuje svrab spíše u lišek. 

Roztoči Svrabu se také nazývají hrobní roztoči. Důvodem je to, že samičí roztoči vytváří malé chodbičky v kuži psa, kde se živí tkáňovou tekutinou a keratinem a potom zde snášejí vejce.

Samičí hrobní roztoč za svůj život naklade asi 50 vajec, z nichž se po několika dnech vylíhnou larvy a žijí také ve vrtech. Samčí hrobní roztoči žijí v mělkých tunelech nebo přímo na kůži a umírají po reprodukci.

Životní cykly hrobních roztočů

Roztoči procházejí třemi vývojovými stádii, což trvá celkem asi tři týdny. Z larev se vyvinou první nymfy, které se nakonec stanou dospělými. 

Zatímco travní roztoči pro psy jsou problémem pouze během jejich larválního stádia, roztoči svrabu procházejí v kůži vašeho pejska všemi stádii vývoje.

Svrab je vysoce nakažlivý

Svrab je extrémně nakažlivý. Přenos roztočů svrabu je obvykle kontaktem s infikovanými jedinci. Je však docela možné, že roztoči jsou přenášeni na psa z přirozeného prostředí. Protože otravní paraziti mohou přežít až tři týdny v popadaných kožních šupinách, které se nachází například v kartáči nebo na přikrývce.

Riziko pro člověka je minimální

Psí svrab je na lidi jen částečně přenosný. Lidé mohou být také napadeni roztoči hrobnými, ale paraziti se na člověku nemnoží. Většina případů psího svrabu na člověku jsou mírné, paraziti se na něm nemnoží. Člověk většinou zažívá mírné nepohodlí při léčbě nemocí, která se léčí asi 14 dní.

Možné příznaky svrabu u psa

U postižených psů je svrab rozeznatelný na základě řady typických příznaků, které se mohou lišit v závislosti na délce a závažnosti výskytu napadení roztoči.

Následující problémy s kůží u psů ukazující na svrab:

  • papuly
  • pustuly
  • začervenalá pokožka
  • krustovité strupy 
  • línání
  • vypadávání chlupů

Tyto příznaky se vyskytují zejména kolem očí, uší, kloubů, hleznů, loktů a břicha. Bez léčby se kožní problémy nadále šíří a celkový stav postižených čtyřnohých mazlíčků se stále více zhoršuje.

Postiženi psi se kvůli svědění spojenému se svrabem neustále lížou a škrábou. Toto vede ke zhoršení kožních problémů a často vede k lehkým zraněním.

Změna u psa: diagnostika veterinárním lékařem

Pokud máte podezření, že váš pes mohl být nakažen svrabem, je nezbytná včasná návštěva veterináře. Může zkontrolovat, zda je vaše obava pravdivá a může pomoci s léčbou.

Diagnóza musí vyloučit další možné příčiny kožních problémů. Patří sem zejména alergie, jako je atopická dermatitida nebo alergie na potraviny.

Diagnostika svrabu probíhá tak, že veterinář vezme malý vzorek kůže, na kterém zkoumá přítomnost roztočů svrabu, jako jejich vejce, larvy, výkaly a samičky.

Pokud vyšetření kůže nevede k jasnému výsledku, může být proveden krevní test. Protilátky však mohou být detekovány nejdříve dva týdny po infekci. Kromě toho ne všichni psi  produkují protilátky proti roztočům, a proto není tento test vždy spolehlivý.

U některých případů je tedy léčba svrabu postavena pouze na základě podezření. Pokud lék začne působit, veterinář ví, že měl ve svém předpokladu pravdu.

Léčba svrabu

Pro léčbu svrabu u psů je k dispozici celá řada přípravků. Mimo jiné je možný ivermektin jako injekce, promývací roztoky s amitrazem nebo kapky s účinnými složkami, jako je moxidektin a selamektin.

Pokud pes trpí silným svěděním kvůli svrabu, veterinář také doporučí k léčbě použití glukokortikoidů. Pro úspěšnou léčbů je nezbytné, aby se neukončila, dokud nebude zcela eliminován útok roztočů.

Všechna domácí zvířata musí být ošetřena 

Kvůli vysokému riziku infekce nestačí léčit pouze pejska postiženého svrabem. Pokud je v domácnosti více psů, musí být všichni léčeni

Kromě toho jsou nutná svědomitá hygienická opatření. Aby se předešlo šíření svrabu, je třeba důkladně vyčistit zejména spací prostor a veškeré ošetřovací potřeby psa, jako jsou kartáče, deky atd.

Prognóza pro psy 

U psů se zpravidla dá dobře léčit. Stejně jako u mnoha jiných nemocí je však důležité začít včas. Protože čím dříve je objeveno zamoření roztoči, tím kratší je postiženého zvířete a tím lépe může být léčba zahájena.

Zabraňte výskytu svrabu u psů

U psů nelze infekci svrabu úplně zabránit. Nicméně, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zabránili riziku.

Tato opatření mohou pomoci snížit riziko útoku roztočů:

  • Vyvarujte se kontaktu vašeho psa s divokými zvířaty (zejména liškami).
  • Dejte si pozor na kontakt se psi, kteří mají nějaké kožní problémy. 
  • Pravidelně čistěte postel, přikrývky a polštáře.
  • Pravidelně se starejte o srst vašeho psa.

Doporučené produkty Bellfor

V našem sortimentu najdete některé produkty, které mohou být užitečné pro psy se svrabem. Kromě našich masových konzerv a hypoalergenního krmiva, které poskytuje optimálně živiny oslabenému tělu vašeho pejska, nabízíme také různé doplňky a výrobky pro péči o kůži a srst.

Proti svrabu: Bellfor Anti Grasmilben 

Bellfor Anti Grasmilben (proti blechám a roztočům) je naší přirozenou alternativou pro psy se svrabem, aniž by zatěžoval psí organismus. 

                                                                                          

Pro silnou obranu: Bellfor Immun

Doporučujeme používat přípravek Bellfor Immun. pro zvýšení imunity vašeho psa před napadení parazity. 

                                                                                   

Pro malé rány: masti Bellfor Mast proti otlakům

Naše Mast proti otlakům Liegenschwielen je ideální pro ošetření malých ran, které si váš pes způsobil škrábáním a kousáním, a může pomoci podpořit hojení kůže. 

                                                                                     liegeschwielen-mast

Psí svrab: nejdůležitější věc na první pohled

Psí svrab je parazitární kožní onemocnění způsobené tzv. svrabými roztoči. Pro postižená zvířata je vysoce nakažlivý a velmi nepříjemný.

Mezi příznaky svrabu patří četné patologické změny na kůži a silné svědění. Pro prevenci a léčbu přicházejí v úvahu různé přípravky.

Obsažené aktivní složky jsou však často insekticidy, které mohou také představovat riziko pro organismus psa. Vzhledem k tomu, že nedostatečná léčba svrabu může být fatální, je obtížné se vyhnout použití vhodného léku.