Zánět slinivky břišní

Pokud váš pes trpí zánětem slinivky břišní, nazývá se to také tedy pankreatitida.

Zánět slinivky břišní je závažná věc, která může u vašeho psa způsobit řadu příznaků a v nejhorším případě dokonce vést i k selhání orgánů.

Níže vysvětlíme, co způsobuje pankreatitidu, jak poznáte nemoc a co je nutné k léčbě vašeho čtyřnohého přítele.

Úkoly slinivky břišní a formy pankreatitidy u psů

Slinivka břišní je součástí trávicího systému vašeho psa a nejdůležitější zažívací žlázou v jeho těle.

Zejména je odpovědná za produkci enzymů, které jsou nezbytné pro rozklad sacharidů, tuků a bílkovin. Kromě toho však také vytváří hormony, jako je inzulín.

Pokud se u vašeho psa rozvine pankreatitida, uvolněné trávicí enzymy způsobují vlastní trávení pankreatu. Zánět slinivky břišní tohoto typu se může objevit jak akutně, tak chronicky, přičemž příznaky chronické pankreatitidy ustupují.

Možné příčiny pankreatitidy psů

Existuje mnoho příčin, které mohou u psů vést k pankreatitidě. Je často nemožné, aby veterinární lékař určil přesnou spoušť. V tomto případě se mluví o idiopatické pankreatitidě.

Pankreatitida psů může být vyvolána nebo alespoň podporována mimo jiné následujícími faktory:

 • Podávání některých léků
 • Příliš vysoký obsah tuku v krmivu pro psy
 • Poranění slinivky břišní v důsledku nehody
 • Šíření dalších zánětlivých chorob, jako je IBD (zánětlivé onemocnění střev)
 • Dočasný nízký průtok krve během celkové anestezie

Ve vzácných případech může být zánět slinivky břišní u psů také způsoben infekčním onemocněním.

Příznaky pankreatitidy u psa

Pokud pes trpí zánětem slinivky břišní, je to zřejmé z jeho četných potíží. Které příznaky se v procesu objevují, závisí především na závažnosti a typu pankreatitidy.

Zatímco mírný průběh pankreatitidy u vašeho psa může vést pouze ke ztrátě chuti k jídlu a zvýšené potřebě odpočinku, těžké formy se mohou projevit také prostřednictvím závažnějších příznaků.

V závislosti na průběhu onemocnění může zánět slinivky břišní u psů také vyvolat následující příznaky:

 • Bolení břicha
 • Průjem
 • Zvracení
 • Horečka
 • Žlutě zbarvená sliznice
 • Dehydratace
 • Arytmie
 • Hubnutí

Zejména u akutní pankreatitidy může být u psů často pozorováno, že kvůli bolesti břicha stále zaujímají tzv. modlitební postoj. Vypadá to tak, že pes natahuje přední nohy dopředu a tlačí hrudník nataženýma zadníma nohama na podlahu.

 

Kdy navštívit veterináře?

Pokud máte podezření, že váš pes trpí pankreatitidou, doporučujeme okamžitou návštěvu veterináře. Veterinář může zkontrolovat, zda je váš odhad správný.

Za tímto účelem se provádí krevní test, při kterém mimo jiné měří hodnoty enzymu psí pankreatické lipázy. Pokud je úroveň zvýšená, je to známka toho, že váš pes skutečně trpí zánětem slinivky břišní.

Kromě toho se ultrazvuková vyšetření obvykle používají jako součást diagnostiky. Biopsie, ve které je odstraněna malá část pankreatu, je také možná, ale ve většině případů není nutná.

Léčba pankreatitidy u psů

Při léčbě slinivky u vašeho psa se veterinární lékař zaměřuje především na zmírnění příznaků. Pokud je to možné, nejprve se přeruší u psa jakékoliv podávání medikamentů, které mohou být zodpovědné za zánět slinivky břišní.

Kromě toho je obvyklé podávání léků proti bolesti jako součást léčby psů s pankreatitidou. Pokud je to nutné, bude psovi také podána infuze, aby se vykompenzovala ztráta tekutin v důsledku průjmu a zvracení.

Bez ohledu na to je v každém případě nezbytné, aby váš pes trpící pankreatitidou dostal stravitelné krmivo pro psy s nízkým obsahem tuku. Na druhé straně je léčba antibiotiky kontroverzní, protože její výhody pro psy s pankreatitidou nejsou jasně prokázány.

Prognóza u psů s pankreatitidou

V závislosti na závažnosti pankreatitidy byste si měli všimnout zlepšení stavu vašeho pejska po několika dnech. Za určitých okolností však mohou příznaky přetrvávat i několik týdnů a je nutná dokonce lůžková péče.

Pokud již došlo k významnému poškození orgánů v důsledku pankreatitidy, nejhorší scénář může být fatální. Měli byste si také uvědomit, že chronická pankreatitida u psů často vyžaduje celoživotní terapii.

                                                                 

Naše doporučená krmiva pro psy s pankreatitidou

Jak vidíte, pankreatitida je pro vašeho psa vážná věc. V neposlední řadě je pro úspěch léčebných opatření rozhodující výběr potravy, která je co nejvíce stravitelná.

Pokud váš pes trpí pankreatitidou, doporučujeme naše odrůdy s hmyzím proteinem z larev černého vojáka. Protože krmivo, které neobsahuje obiloviny, je nejen dobře snášeno, ale také přesvědčí svou vynikající stravitelnosti bílkovin, které obsahuje.

Pro svého psa s pankreatitidou si můžete vybrat z následujících produktů:

                      naturgut schmaus - hmyz192_langut-schmaus-hmyz-7-5kg54_insekten

Přirozená pomoc při průjmu

Průjem je jedním z nejčastějších příznaků, které pankreatitida způsobuje u psů. Abychom zmírnili související potíže a působili proti možným důsledkům, jako je nedostatek živin a ztráta tekutin, doporučujeme pro psy doplněk stravy s přípravkem Bellfor Gastro Relax.

                                                                                                 GASTRO_small

Přírodní přípravek je velmi snadno stravitelný a vyznačuje se také vysokou účinností proti průjmům. Bellfor Gastro Relax je ideálním produktem pro podporu léčby pankreatitidy u vašeho psa.

                                                                                   

Silný imunitní systém podporuje hojení psí pankreatitidy

Čím lépe funguje imunitní systém vašeho psa, tím snáze se tělo zotavuje a tím dříve váš čtyřnohý přítel přežije pankreatitidu bez trvalého poškození. Z tohoto důvodu je důležité, kromě výběru správného jídla, udělat něco pro posílení imunitního systému.

S Bellfor Shiimun Immun jsme vyvinuli velmi speciální výživový doplněk založený na shiitake známém jako král léčivých hub. Shiitake se dlouho používá v tradiční asijské přírodní medicíně k posílení imunitního systému.

                                                                                                  Prášek Bellfor Shiimun Immun

Přípravek Shiimun Immun od společnosti Bellfor pracuje v kombinaci s dalšími vybranými složkami, jako jsou pivovarské kvasnice, a může tak významně přispět k podpoře imunitního systému u psů s pankreatitidou.