Od 8.7.- 15.7. nebude možné z kapacitních důvodů přijímat všechny telefonní hovory. Využijte prosím e-maily, na které Vám bude co nejdříve zodpovězeno. Děkujeme za pochopení

Proč psi žerou výkaly?

Mnoho majitelů psů to pravděpodobně zná z vlastní zkušenosti, že vlastní pes najednou požírá výkaly s velkým nadšením. Technický termín pro toto chování je koprofagie.

Přes veškeré nadšení, které pes ukazuje, není požírání výkalů neobvyklým chováním a nic, co by psi mohli zdědit od svých předků.

Pokud pes žere výkaly, může to být jeden z následujících důvodů:

 • zvědavost
 • hlad
 • nemoci
 • teritoriální chování 
 • frustrace
 • pozornost

Požírání výkalů ze zvědavosti

Zejména štěňata jsou od přírody zvědavá a prozkoumávají své okolí se vším, co s nimi souvisí. Může se stát znovu a znovu, že malí čtyřnozí miláčci žerou něco, co není ve skutečnosti vhodné jako krmivo, což může zahrnovat výkaly jiných zvířat.

Požírání výkalů z hladu

Pokud pes dostane příliš málo krmiva a má proto hlad, bude s největší pravděpodobností hledat potravu sám. Může se stát, že se pokusí zahnat hlad požíráním stolice.

Nemoci jako příčina toho, že pes požírá výkaly

Kromě zvědavosti a hladu jsou různá onemocnění psů považována také za spouštěče požírání výkalů. Pokud například v důsledku nedostatečné funkce slinivky břišní dojde k narušení příjmu živin, psi se často snaží vyrovnat své energetické a nutriční nedostatky mimo jiné požíráním výkalů.

Požírání výkalů v důsledku teritoriálního chování 

Někteří psi jsou náchylní k obzvláště výraznému teritoriálnímu chování. Protože stolice, stejně jako moč, jsou markerem, někteří čtyřnozí přátelé se pokoušejí odstranit stopy od spiklenců tím, že požírají výkaly z jejich území.

Frustrace jako spouštěč pro požírání výkalů

Příliš malý kontakt s lidmi vede k frustraci u psů a ke špatným životním podmínkám psa, což může u psa vyvolat nežádoucí chování v podobě požírání stolice.

Požírání výkalů z důvodu získání pozornosti 

Žádný majitel samozřejmě nechce, aby jeho pes požíral výkaly. Váš čtyřnohý přítel může často předvádět divadlo a v rámci upoutání pozornosti majitele začne požírat výkaly. 

Proč je požírání výkalů pro psy nebezpečné 

Bez ohledu na přesnou příčinu byste si měli být vědomi toho, že konzumace stolice představuje velká rizika a může vašeho psa vážně ohrozit na jeho zdraví. Protože exkrementy mohou zahrnovat různé patogeny a parazity.

Pokud váš pes žere výkaly, existuje zvláštní riziko následujících zdravotních problémů:

 • Zamoření Giardií
 • Zamoření červy
 • Infekce parvovirem
 • Hepatitida
 • Přenos salmonel (ve kuřecích výkalech a výkalech hlodavců)

Jak již bylo řečeno, požírání výkalů přirozeně zajišťuje, že váš pes bude mít špatný dech. Kromě toho existuje nebezpečí zoonózy. Protože některé z patogenů a parazitů, které mohou být obsaženy ve stolici, mohou být také přeneseny na člověka.

Co mohou majitelé udělat proti požírání výkalů u svého psa?

Jak vidíte, požírání výkalů vaší psem není jen otázkou „chuti“, ale také skutečnou hrozbou pro zdraví lidí a zvířat. Z tohoto důvodu je důležité, abyste důsledně zabránili požírání výkalů u vašeho psa.

Následující tipy vám pomohou:

 • Výkaly vždy odstraňte z vlastní zahrady včas.
 • Dávejte pozor na svého psa při procházce
 • Pokud máte kočku, vždy vyčistěte zásobník na odpadky okamžitě.
 • To platí také pro jakékoli existující štěňata nebo chovatelské stanice.
 • V případě potřeby použijte vodítko nebo náhubek.

Kromě toho je nutné, abyste zjistili, proč váš pes žere vůbec výkaly. Návštěva veterinárního lékaře vám v této souvislosti může poskytnout informace o možných chorobách.

Nezapomeňte také věnovat dostatek pozornosti svému čtyřnohému příteli, aby nezačal požírat výkaly z nudy nebo frustrace.

Vyhněte se nedostatku živin

V neposlední řadě byste se měli ujistit, že váš pes má dostatek krmiva a že jeho krmivo obsahuje všechny potřebné živiny. Pro tento účel doporučujeme koncept výživy Bellfor.

Protože naše výrobky obsahují pouze přírodní složky a poskytují vašemu psovi od útlého věku všechny živiny, které jeho tělo potřebuje.

Shiimun Gastro pro psy, kteří jedí výkaly

Pokud váš pes jí výkaly, má velký smysl zahrnout do stravy přípravek Shiimun Gastro, na bázi houby Shiitake obsahuje vybrané přírodní složky, které jsou zvláště bohaté na cenné živiny.

To znamená, že podávání přípravku Shiimun Gastro může zajistit správné fungování střeva a optimální absorpci živin a nakonec vašemu psovi v budoucnu pomůže přestat jíst výkaly.

                                                                                             Prášek Bellfor Shiimun Gastro

Okamžitá akce poté, co pes sežral výkaly

Samozřejmě, i přes všechna preventivní opatření, váš pes bude stále schopen žrát výkaly. V takovém případě byste měli okamžitě odstranit případné zbytky výkalů. 

Pokud je srst zvířete kontaminována stolicí na velké ploše, nepokoušejte se o důkladné koupání. Nejlepší je nosit rukavice, aby se zabránilo možnému přenosu patogenů.

Odstraňte také veškeré zbytky výkalů z úst vašeho psa. Může být užitečné, když dáte čtyřnohým přátelům jablko. Poté byste mu měli důkladně vyčistit zuby.

Bellfor expert tip

                                                                                             

Pokud váš pes žere výkaly, doporučujeme doplnit Bellfor Immun Přírodní přípravek podporuje přísun živin a může tak významně přispět k posílení imunitního systému. Kromě toho byli s pomocí Bellfor Immun někteří z našich klientů schopni zamezit požírání výkalů psem.

Požírání výkalů psem - náš závěr

Pokud psi žerou výkaly, může to být z různých důvodů. Často nejen žerou vlastní výkaly, ale také i výkaly jiných zvířat, jako jsou koně nebo kočky.

Požírání výkalů psem však není normální ani žádoucí chování. Protože potenciální patogeny a paraziti ve stolici představují riziko pro lidi i zvířata.

Pro vás jako majitele je proto důležité, abyste svého psa odradili od konzumace trusu a současně hledali příčinu, proč výkaly požírá.