Onemocnění jater

Játra jsou důležitou součástí metabolismu a podílejí se na mnoha procesech v těle psa, od využití živin po detoxikaci.

Různá onemocnění jater však mohou narušit fungování orgánu a v nejhorším případě mohou dokonce ohrozit život.

Jak se u psů vyvine onemocnění jater, o kterých příznacích je třeba se starat u svého čtyřnohého přítele a co je nezbytné pro úspěšnou léčbu příznaků, najdete níže.

Funkce psích jater

Stejně jako lidé mají játra hlavní roli v metabolismu u psů. Mimo jiné jsou zodpovědná za metabolismus uhlohydrátů, tuků a bílkovin. Slouží také jako úložiště glykogenu a vitamínů. Játra navíc produkují žlučovou kyselinu, kterou psí střevo potřebuje k trávení potravinových tuků. V neposlední řadě jsou důležitá pro detoxikaci, protože zajišťují rozklad a vylučování metabolických odpadních produktů, zbytků léků a dalších znečišťujících látek, které se mohou hromadit v těle psa.

Možná onemocnění jater u psů

Četné úkoly jater ukazují, jaké účinky mohou mít funkční poruchy vitálních orgánů. Bohužel psi mohou skutečně trpět různými onemocněními jater. Například takzvané selhání jater je běžné. Jedná se o omezení funkce jater související s onemocněním, které je způsobeno zvýšeným poškozením tkáně. U psů se může také vyvinout zánět jater (hepatitida) nebo mastná játra. Neléčená chronická onemocnění jater dříve nebo později často vedou k fatální jaterní cirhóze.

Příčiny onemocnění jater 

Nemoci jater mohou mít u psů velmi odlišné příčiny. Částečné vrozené problémy mohou ovlivnit výkon jater. Patří mezi ně například choroba z ukládání mědi a portosystémový zkrat (PSS), u kterého je u některých psích plemen kvůli genetice zvýšené riziko.

Ve většině případů lze však onemocnění jater u psů a jejich spouštěči alespoň částečně zabránit.

Nemoci jater u psů mohou mít zejména tyto příčiny:

  • Uložení tuku v játrech v důsledku obezity u psa
  • Chyby v krmení, jako je dosažení nižších produktů nebo vysoký obsah bílkovin
  • Přetížení jater v důsledku znečišťujících látek, jako jsou antibiotika, ochrana parazitů nebo toxiny z prostředí
  • Infekce hepatitidou canis
  • Nadměrný stres

Jak rozpoznat nemoc jater u psa?

Pokud játra nejsou schopna fungovat v důsledku zánětu nebo jiných problémů, projeví se to řadou symptomů u postižených psů. Onemocnění jater vede mimo jiné k průjmu, zvracení a horečce.

Kromě toho postižená zvířata často trpí únavou a ztrátou chuti k jídlu, což zase vede ke zvyšování hmotnosti. Zvýšená žízeň a související časté močení jsou také typickými příznaky, které mohou u psů naznačovat onemocnění jater.

Jak nemoc postupuje, v břiše se často hromadí voda. Kromě toho se může vyskytnout žloutenka a svalové křeče, jakož i neurologické poruchy a poruchy chování.

Diagnóza onemocnění jater 

Játra jsou životně důležitým orgánem. Pokud máte podezření, že váš pes trpí onemocněním jater, měli byste se vždy poradit s veterinárním lékařem. Veterinární lékař může použít krevní test k určení, zda máte pravdu se svými obavami.

Další vyšetření odhalí, jaký je přesný problém a jaká je příčina onemocnění jater vašeho psa. To je nezbytné k zahájení příslušných léčebných opatření.

Jak léčit psy s onemocněním jater?

V zásadě byste si měli být vědomi, že jakmile je poškozená tkáň jater obvykle nenávratně zničena, nelze ji obnovit. To znamená, že selhání jater je pro vašeho psa trvalým problémem a v budoucnu musí žít se sníženou výkonností orgánu.

Léčení jaterních onemocnění vašeho psa je proto primárně zaměřeno co nejvíce, na zachování zbývající tkáně a uvolnění jater. Za tímto účelem bude vašemu čtyřnohému příteli pravděpodobně podána injekční stříkačka, nebo tableta, které stimuluje metabolismus jater a podporuje krevní oběh.

Krmte psy s onemocněním jater správně

Správná výživa postižených psů je mnohem důležitější než léčení jaterních chorob. Změna krmiva by měla pomoci zmírnit zátěž jater, a je proto klíčovou součástí léčby.

Příčiny, příznaky a léčba

Krmte psy s onemocněním jater správně

Účinná jaterní strava obsahuje o něco méně bílkovin, které by však měly být zvláště kvalitní a snadno stravitelné. Komplexní uhlovodíky navíc mohou udržovat hladinu cukru v krvi psa stabilní i přes onemocnění jater.

Aby nedošlo k ohrožení úspěchu léčby, je důležité důsledně dodržovat dietu jater předepsanou veterinárním lékařem. Váš pes se bude muset obejít bez dalších lehkých jídel nebo jiných pochoutek kvůli jeho jaternímu onemocnění.

Například naše chutné farmářské menu z řady Bellfor je velmi vhodné pro jaterní stravu vašeho psa. Jídlo obsahuje zvláště stravitelné hmyzí bílkoviny, stejně jako zdravé uhlohydráty z mrkve a sladkých brambor a optimálně zásobuje vašeho čtyřnohého přítele všemi důležitými živinami.

                                                                                               Hypoalergenní mokré krmivo s hmyzem - Landgut-Menü - 400g

Užitečné potravinové doplňky pro psy s onemocněním jater

Kromě toho, že je váš pes krmen výhradně zdravým krmivem, jako je například nabídka produktů Bellfor, může mít smysl podporovat vašeho čtyřnohého přítele speciálními výživovými doplňky.

Pro psy s onemocněním jater doporučujeme následující produkty z naší nabídky:

  • Bellfor Nierenkraft podporuje detoxikační procesy s vybranou bylinnou směsí a může tak pomoci zmírnit poškozená játra vašeho psa.
  • Bellfor Shiimun Gastro se Shiitake podporuje trávení a pomáhá čelit typickým příznakům jaterních onemocnění vašeho psa, jako je průjem a zvracení.

                                                                                       

Další tipy pro psy s onemocněním jater                                                                          

Protože imunitní systém vašeho psa již pracuje s plnou rychlostí kvůli onemocnění jater, měli byste se maximálně vyvarovat stresu u svého čtyřnohého přítele.

Důležitá očkování by měla obecně pokračovat u psů s dysfunkcí jater, aby se zabránilo infekci nebezpečnými chorobami. 

V zásadě to platí také pro profylaktické červy. Doporučujeme však, abyste se zdrželi chemických přípravků a místo toho si vybrali přírodní produkt, jako je Bellfor Vermal.

                                                                                      Prášek Bellfor Vermal Pulver

Důsledky a prognóza pro psy s onemocněním jater

Onemocnění jater mají často pro postižené psy fatální následky. Mimo jiné vedou ke zvýšené koncentraci amoniaku a dalších znečišťujících látek v těle.

Kromě toho má dysfunkce jater negativní dopad na zásobování živin zvířetem, což v kombinaci s anorexií může rychle vést k příznakům nebezpečného nedostatku a ke značnému úbytku hmotnosti.

Pro pozitivní prognózu je proto velmi důležité rozpoznat možné onemocnění jater u vašeho psa co nejdříve. Díky důsledné a trvalé péči, při které je správná výživa zvláště důležitá, bude mít váš pes s trochou štěstí před sebou několik dobrých a kvalitně prožitých let.