Kloš jelení

Jako chovatel psa možná už z vlastní zkušenosti víte, jak je nepříjemné napadení ektoparazity, jako jsou blechy nebo roztoči. Kloš jelení je u většiny chovatelů ovšem dost neznámý. Přitom i tento parazit u psů může způsobit velice nepříjemné potíže. Co kloš jelení přesně je a jak můžete svého psa před ním ochránit, to se dozvíte v následujícím článku.

Co je kloš jelení (Lipoptena cervi)?

Kloš jelení (Lipoptena cervi), kterému se občas jednoduše říká i lojnice. Jedná o mouchu, která patří k čeledi klošovitých. Dosahuje délky mezi 5-6mm. Jeho tělo je ploché a má červenohnědou barvu. Navíc má kloš jelení na nohou drápky a na ústním ústrojí protáhlý bodák, který potřebuje pro sání krve.

Kloš jelení je rozšířený prakticky na celé severní polokouli. Vyskytuje se obzvláště v lesích, respektive v blízkosti lesů, a je aktivní hlavně v měsících srpen a září. Při příznivých podmínkách počasí se ale určitě může stát, že je kloš jelení ve větších počtech aktivní i v jiných ročních obdobích.

Upřednostňovaní hostitelé těchto létajících ektoparazitů jsou v běžném případě divoká zvířata, jako jsou jeleni, srny, divoká prasata a jezevci. Tak jako u klíšťat, tak se i u kloše jeleního jedná o bodavé parazity, kteří sají krev. Pokud si najde oběť, hledá tato otravná moucha na jeho těle vhodné místo, kde se přisaje. Za účelem sání krve se kloš jelení na kůži zadrápne a odpadnou mu křídla.

Kloš jelení: více než neškodný bodavý hmyz

Ačkoliv psi vlastně nepatří k jeho běžnému hostiteli, mohou se i psi při procházce stát oběťmi kloše jeleního. Napadne-li tento parazit vašeho psa, je to pro něho především nepříjemné. Nehledě na to, že jed, který kloš jelení během bodnutí vylučuje, způsobuje psům většinou potíže jako jsou záněty kůže, silný pocit svědění a tvorbu vřídků.

Navíc v sobě může kloš jelení nosit spouštěč nemoci Bartonella schoenbuchensis. Jedná se o bakterii, která v případě přenosu u psů může vyvolat mimo jiné teplotu nebo i zánět srdečního svalu.

Kloš jelení: bolavé bodnutí 

Pokud si kloš jelení vyhledal psa jako potenciálního hostitele, pak kolem něho krouží, aby si vyhledal vhodné místo k zabodnutí. Při tom si vybírá obyčejně takové části těla, která mají co nejméně chlupů. Kloš jelení se tedy u psa zabodne především v řitní oblasti, na břiše nebo na vnitřních stranách nohou.

Usadí-li se jednou takovýto parazit na těle zvířete, je většinou těžké se ho před zabodnutím zbavit. Na rozdíl od klíšťat je totiž kloš jelení značně rychlejší. Jestliže v srsti psa objevíte kloše jeleního, měli byste se o to pokusit. Nepodaří-li se vám to, pak kloš jelení vašeho psa bodne. Vašeho miláčka to bude dost bolet. Místo vpichu si bude okousávat a škrábat se tam.

Jak se kloš jelení odstraní?

Abyste ze srsti svého psa odstranili kloše jeleního, může vám pomoci hřeben proti blechám. Pokud už se do vašeho pejska zabodlo více těchto parazitů, aby jste se zbavili kloše jeleního ze srsti, bude nezbytné psa osprchovat. Po osprchování byste měli bolavá a svědící místa vpichu zchladit. Dodatečně může případně pomoci ošetřující mast Pfotenschutz - mast, aby se zklidnila podrážděná kůže psa.

                                                                                           Artikelbild_Pfotenschutz-1650x1650-1650x1650_small

Podle závažnosti symptomů se ale může dokonce stát, že pes musí ke zvěrolékaři, protože následky vpichů kloše jeleního bude vyžadovat léčbu. Veterinář může použít případně antialergikum, pomocí kterého můžete dostat záněty kůže a pocit svědění u svého psa pod kontrolu.

Jak chránit psa před klošem jelením?

Vzhledem k někdy vysloveně nepříjemným následkům je samozřejmě dobré se napadení klošem vyhnout, jak je to jen možné. Pokud je to nutné, najděte si přinejmenším na určitou dobu při procházkách i jinou trasu.

Kromě toho může při tom pomoci použití vhodných prostředků proti ektoparazitům, abyste svého psa ochránili před kloši jeleními a jinými dotěrnými parazity. V této souvislosti mějte však na paměti, že mnoho běžných přípravků při tom sází na akaricidy, což neškodí jen parazitovi, ale i vašemu psovi. Radíme vám tedy používat  jako ochranu před parazity jen přírodní alternativy.

Vhodný přípravek na přírodní bázi je například sprej ZEComplete. Namísto jedovatých chemikálií tento sprej obsahuje hmyzí tuk a oleje s vysokým obsahem kyseliny laurové. Na základě tohoto postřiku se ZEComplete se změní tělesný pach psa, takže na parazity působí odpudivě. Díky ZEComplette se tudíž dá snížit pravděpodobnost, že vašeho psa kloš bodne, aniž byste při tom zbytečně ohrožovali zdraví vašeho psa.

                                                                       105_zecomplete

 

Náš závěr

Na první pohled se sice kloš jelení může jevit jako neškodná moucha domácí. Ve skutečnosti jsou ale jeho vpichy pro psy spojené s nepříjemnou bolestí. Navíc mají za následek časté zánětlivé reakce kůže a silný pocit svědění. Kromě toho se v krajním případě může stát, že kloš jelení nakazí vašeho psa spouštěčem nemoci Bartonella schoenbuchensis a u vašeho čtyřnohého kamaráda se objeví teplota nebo dokonce zánět srdečního svalu.

Dbejte tedy co možná nejlépe na to, aby vašeho psa při procházce kloš jelení nenapadl. Pokud je to nutné, vyvarujte se za tímto účelem procházkám v lese a v případě potřeby použijte přírodní prostředky proti ektoparazitům, jako je například ZEComplete.