IBD - chronický zánět střev

Zkratka IBD znamená - chronický střevní zánět. 

Pokud váš pes trpí IBD, projeví se mimo jiné ve změně zažívacího traktu, bolesti břicha a křeče .
IBD se vyskytuje hlavně u psů středního věku, ale může se vyskytovat také u mladších psů. Bohužel se nevyléčí úplně. Se správnou výživou však lze IBD u psů dobře zvládnout. 

Co je IBD?

IBD je forma autoimunitního onemocnění charakterizovaná relabujícím průběhem. IBD způsobuje chronický zánět střeva u postižených psů. Často je zasaženo jak tenké střevo, tak i tlusté střevo. Může se však také stát, že je postižena pouze jedna ze dvou částí střeva.
Příznaky, které se vyskytují v důsledku IBD u psa, závisí na tom, kde se zánět vyskytuje. Pokud není chronický zánět střeva včas řešen a vhodnými opatřeními pod kontrolou, může se zánět v průběhu času rozšířit na jiné orgány a vést například k pankreatitidě (pankreatitida)

                                                                                 Darmentzündung

IBD u psa - příčiny

Přesný důvod, proč psi dostávají IBD, není jasný. Předpokládá se však, že spouštěč je autoimunitní reakce střevních sliznic . K jejich vzniku mohou přispět různé faktory. Možné příčiny jsou například, potravinové alergie, nebo nesnášenlivost na potravinové složky, jako jsou některé proteiny, nebo lepek.
Poruchy imunitního systému jsou také jednou z možných příčin chronického zánětu střev, jako je genetická predispozice některých ras. Například je známo, že německý ovčák je poměrně často nemocný IBD.  

IBD u psa - příznaky

Pokud váš pes trpí IBD, dochází k následujícím potížím:
 • Silný průjem
 • Krvavý nebo slizký trus
 • Zvracení
 • Křeče v břiše
 • Silné nadýmání
 • Zvuky střev (škrundání)
 • Vypadávání srsti
Kromě toho v závislosti na přesné příčině a závažnosti onemocnění mohou nastat další potíže a komplikace, kterým čelí psi v důsledku onemocnění IBD. Mohou se pohybovat od ascitu po anémii, dehydrataci a nedostatek bílkovin v krvi až po podvýživu a závažné změny střevní sliznice.

IBD u psa - diagnostika

Diagnóza IBD onemocnění je relativně obtížná. Pokud existuje podezření, že váš pes trpí IBD, je nejprve nutné vyloučit jiné příčiny tohoto stavu. Protože ty mohou být do značné míry způsobeny potravinovou alergií, nebo zamořením červy, nebo giardií.
Pokud lze vyloučit jiné příčiny, provede veterinární lékař kolonoskopii a biopsii (vzorek tkáně). Na základě jejich výsledků pak lze zjistit, zda je podezření skutečně potvrzeno a postižený pes má potvrzené IBD.

IBD u psa - šance na uzdravení a léčba

Jakmile má pes IBD, není možné úplné uzdravení. Naštěstí se správnými opatřeními však lze příznaky nemoci zvládnout dobře a Váš pejsek může žít převážně bez příznaků.
U závažných příznaků, jako je výrazná ztráta hmotnosti, dehydratace, nebo nedostatek bílkovin, lze doporučit hospitalizaci na zvířecí klinice, kde mohou psi trpící IBD nasadit infuzí.
Při mírných příznacích je však také možné léčení doma. Pro potlačení příznaků zánětu střev, je nutná zásadní a celoživotní změna stravy,

IBD u psů - naše doporučení

U psů trpících IBD je důležité snížit zánět střevní sliznice. Za tímto účelem je nutné přejít na stravitelnější krmivo.
Zejména je důležitý nový zdroj bílkovin a vynechání obilovin a umělých přísad obsahujících lepek. V případě diagnostikovaného IBD doporučujeme pro vašeho psa krmení hmyzím proteinem

                                                                                       naturgut schmaus - hmyz

Výhody našeho krmiva s hmyzím proteinem pro psy s IBD:
 • Nový zdroj bílkovin, který nespouští alergie.
 • Hmyzí protein je zvláště dobře stravitelný.
 • Naše krmivo s hmyzím proteinem neobsahuje obilí
 • Krmivo neobsahuje žádné umělé přísady ani ochucovadla.
Všechny tyto faktory způsobují uklidnění střeva a příznaky IBD u vašeho psa postupně zmizí.
Pro podporu zdravého trávení je vhodný přípravek Shiimun Gastro , který je vhodný pro každodenní přidávání do krmiva a vyznačuje se zvláště vysoce kvalitními ingrediencemi a vynikající účinností. 

                                                                                                                458_shiimun-gastro

 

Také doporučujeme doplnit jídelníček naším přírodním přípravkem na posílení Imunity. Přírodní doplněk posiluje obranyschopnost vašeho psa, oslabený IBD, pomáhá tělu se lépe vypořádat s touto nemocí.

                                                                                   225_immun

IBD u psa - náš závěr

IBD je závažné onemocnění, jehož příznaky vážně omezují kvalitu života vašeho psa a které, pokud se neléčí, mohou mít závažné důsledky pro vašeho čtyřnohého miláčka.
Pokud si u svého psa všimnete výše uvedených příznaků, doporučujeme ihned vyhledat veterináře. 
I když IBD nelze u psů úplně vyléčit, lze tuto chorobu, pomocí vhodných opatření, dobře zvládnout. Díky trvalé a stálé změně stravy s našimi přípravkami si rychle všimnete významného zlepšení vašeho psa.