Dermatofytóza u psů

 

Za kožním onemocněním, nebo anglickým „kožním červem“ (ringworm) nestojí červ doslova, ale infekce kožní plísní (dermatofytóza). Pojem "červík" označuje typické kožní změny ve tvaru prstenu způsobené houbovým útokem.

Následuje vysvětlení toho, jak je zapotřebí infekce plísní a jaké úspěšné ošetření vašeho psa je zapotřebí.

Vznik dermatofytózy a ohrožení člověka

Dermatofytózy mohou být vyvolány různými druhy hub. Patří mezi ně Trichophyton verrucosum, Trichophyton mentagrophytes a Microsporum canis. Zejména poslední uvedený je v Evropě velmi rozšířený a může za řadu infekcí dermatofytů.

Plísňové spory se mohou dostat k tělu psa prostřednictvím již infikovaného hostitele a také prostředím. Pronikají drobnými slzami do kůže zvířete, kde vytvářejí kořeny a šíří se na kůži a v chlupech.

To může vést ke svědění, alergickým reakcím, zánětům a vypadávání chlupů. Po chvíli se kožní plíseň začne množit a produkuje velké množství nových spór, které mohou infikovat další hostitele.

Uvedené plísně mohou ovlivnit jak zvířata, psy, tak i lidi. Aby se zabránilo infekci, měli by majitelé při manipulaci s kůží postiženou plísní postupovat opatrně.

Příznaky dermatofytózy u psa

Zda a do jaké míry má infikovaný pes příznaky, nelze přesně předpovědět. Plísňová infekce je zčásti také asymptomatická. To znamená, že zamořený pes nemá žádné rozpoznatelné příznaky. Přesto může přenést kožní houbu na jiné psy nebo lidi.

Když se však objeví příznaky, dermatofytóza se obvykle projevuje následujícími příznaky:

  • lámání chlupů
  • vypadávání chlupů 
  • erytém
  • línání 

Oblasti napadené plísní jsou obvykle ostře ohraničeny. Vzhledem k silnému svědění, které může způsobit dermatofytóza, se postižení psi více škrábou. To často vede k otevřeným a zaníceným oblastem na kůži.

Plísně kůže se mohou objevit v celém těle. Plísňová infekce je zpravidla lokalizována. Avšak zejména škrábání způsobuje, že se spory a tím i plísňová infekce v průběhu času šíří.

                                                                

Diagnóza dermatofytózy u psa

Protože příznaky dermatofytózy mohou také naznačovat řadu dalších kožních poruch, není diagnóza snadná.. Pokud si všimnete jakýchkoli změn na kůži vašeho psa, nebojte se nechat psa vyšetřit veterinárním lékařem.

Za tímto účelem má veterinář k dispozici několik metod. Například může provést biopsii kůže a prozkoumat vzorek tkáně odebraný k plísňovému útoku. Dále může pomocí mikroskopu prozkoumat vlasové kořeny čtyřčtvrtin a zkontrolovat, zda je přítomna plísňová infekce.

Vytvořením plísňové kultury může také určit, o kterou plíseň se jedná. Kromě toho lze pomocí Woodovy lampy velmi rychle diagnostikovat alespoň některé typy plísní. Obecně však tato metoda není vždy spolehlivá.

V závislosti na typu plísní na kůži a na použití připravovaných vyšetřovacích metod může nějakou dobu trvat, než bude dermatofytóza u psa diagnostikována. Je proto možné, že budete muset být trpěliví.

Léčba napadení plísní u psů

Včasná prevence dermatofytózy je velmi důležitá, aby se zabránilo jejímu šíření a přenosu na jiná zvířata a lidi.

Za tímto účelem musí být tělo psa ošetřeno zvnějšku léky nebo umyté. Tímto způsobem mohou být odstraněny infikované lupínky a chlupy. 

Čtyřnohý kamarád navíc dostává antimykotika proti napadení plísní, která se mu podává buď jako injekce, nebo ve formě tablet. Kromě toho je často vhodné zkrátit srst zvířete, aby se usnadnila penetrace externě aplikovaných činidel.

Zabraňte přenosu dermální plísně

Dermatofytózy jsou vysoce nakažlivé. Aby se zabránilo opětovné infekci psa a přenosu na jiná zvířata a lidi, je proto nezbytná komplexní dekontaminace prostředí čtyřnohého mazlíčka.

Za tímto účelem musí být všechny místnosti a předměty, jako jsou hračky, přikrývky nebo polštáře, se kterými se pes dostal do kontaktu, očištěny souběžně s ošetřením napadením plísněmi a dezinfikovány fungicidy.

Pokud tato opatření selžou, je obtížné vymýtit plíseň a ta se může šířit znovu.

Bellfor Immun pro přirozeně silnou obranu

Riziko infekce a závažnost infekce plísněmi kůže jsou vysoce závislé na imunitním systému pejska.

Obzvláště mladí a staří psi  a již oslabení psi proto musí často bojovat s dermatofytózou zvlášť silně. Aby se snížilo riziko plísňového napadení, nebo aby se minimalizovaly symptomy, které způsobuje, má smysl posílit imunitní systém psa.

Za tímto účelem se pokuste vyhnout se nadměrnému stresu a hledejte stravu vhodnou pro jednotlivé druhy, například spolehnutím se na zdravé krmivo pro psy od společnosti Bellfor 

Kromě toho doporučujeme přípravek  Bellfor Immun přírodní doplněk stravy.

Bellfor Immun je k dispozici ve formě prášku nebo jako chutné psí sušenky a poskytuje vašemu čtyřnohému příteli celou řadu cenných živin, které mohou posílit obranyschopnost jeho těla.

                                                                                725-2_immun-250g-produktbild-500x500

Dermatofytóza u lidí a psů - náš závěr

Jak vidíte, dermatofytózy mohou být velmi nepříjemné a představují riziko nejen pro psy, ale i pro člověka.

Pokud máte podezření, že váš pes trpí plísněmi kůže, doporučujeme okamžitě jednat. Protože včasná léčba omezuje nepohodlí vašeho čtyřnohého přítele a současně zajišťuje, že se vám neinfikuje