Průjem u kočky

Průjem není u koček neobvyklý a může být způsoben různými spouštěči. Když má kočka průjem, může to být jak neškodný zažívací problém, tak příznak vážnějšího onemocnění. Vzhledem k tomu, že kočky s průjmem ztrácejí mnoho tekutin a je také narušeno vstřebávání živin, je důležité, abyste symptomy okamžitě čelili, bez ohledu na přesnou příčinu.

V následujícím článku vysvětlíme, které zdravotní problémy mohou způsobit průjem vaší kočky a na co si musíte dát při léčbě pozor. Dáme vám také tipy, jak předejít zažívacím problémům vaší kočičky.

PROČ MAJÍ KOČKY PRŮJEM?

Když má vaše kočka průjem, první věc, kterou víte, je, že s vaší kočičkou není něco v pořádku, protože možných příčin je mnoho a sahají od bakteriálních a virových infekcí až po střevní parazity, jako jsou červi nebo Giardia.

Kromě toho může mít průjem u koček také následující důvody, například:

 • Alergie na jídlo
 • Pankreatitida
 • Otrava 
 • Stres
 • Chronické zánětlivé onemocnění střev (IBD)
 • Hormonální poruchy
 • Nemoc jater
 • Problémy se štítnou žlázou
 • Cizí těleso v trávicím traktu
 • Zkažené krmivo 
 • Nádory


JAK POZNAT PRŮJEM U KOČEK?

Pokud má vaše kočka průjem, pravděpodobně si při čištění steliva všimnete měkké nebo tekuté konzistence stolice. Mimo to se často stává, že se mění i barva a vůně výkalů. V závislosti na příčině průjmu vaší kočky může také obsahovat krev. 

Bez ohledu na to se průjem u koček obvykle nevyskytuje samostatně, ale v kombinaci s různými dalšími potížemi. Zpravidla můžete vidět, že vaše kočička vypadá slabě a téměř nic nejí. Další příznaky, které se vyskytují, se často výrazně liší v závislosti na příčině zažívacích potíží.

PRŮJEM U KOČEK JE ZÁLEŽITOSTÍ VETERINÁŘE

Kočky s průjmem by rozhodně měl vyšetřit veterinář. Trávicí potíže mohou mít jistě neškodnou příčinu a po krátké době samy vymizí. Stejně dobře se však může stát, že váš čtyřnohý přítel je vážně nemocný a potřebuje urgentní léčbu.

V závislosti na příznacích, které se u vaší kočky kromě průjmu vyskytují, může veterinář pro svou diagnózu použít vzorky stolice a krve nebo se spolehnout na zobrazovací metody, jako je ultrazvuk a rentgen.

JAK SE LÉČÍ PRŮJEM U KOČEK?

Vzhledem k tomu, že vaše kočka ztrácí mnoho tekutin a důležitých minerálů v důsledku průjmu, je velmi důležité okamžitě potlačit příznaky. Kromě toho mohou kočky s průjmem absorbovat z potravy jen málo živin, což dále zvyšuje rizika spojená s trávicími problémy.

Léčba tedy zpočátku sleduje cíl čtyřnohého kamaráda zklidnit střeva a vyrovnat ztrátu tekutin. Pokud je průjem vaší kočky doprovázen zvracením, je pro tento účel pravděpodobně vyžadována IV tekutina. Pokud tomu tak není, lze do pitné vody zvířete alternativně přimíchat práškové elektrolyty.

Bez ohledu na to by kočky s průjmem neměly být krmeny den nebo dva. Poté je vhodné se zpočátku spolehnout na zvláště lehce stravitelné krmivo, dokud se trávení čtyřnohého přítele plně nezotaví.

V závislosti na tom, co způsobilo průjem vaší kočky, mohou být nezbytná i další opatření. Přirozené odčervení například pomůže při napadení střevními parazity, zatímco potravinová alergie bude vyžadovat změnu stravy a infekce bude pravděpodobně nutné léčit antibiotiky.

JAKÁ JE PROGNÓZA PRO KOČKY S PRŮJMEM?

Léčba kočky s průjmem obvykle nepředstavuje příliš velký problém. Můžete tedy většinou předpokládat, že váš čtyřnohý kamarád bude brzy opět zdravý a neutrpí žádné trvalé poškození.

Bohužel však existují i ​​některé příčiny průjmu u koček, které se neléčí a neléčí. Týká se to například nádorů nebo otrav, které mohou být smrtelné.

V zásadě však platí, že šance na uzdravení koček s průjmem jsou tím lepší, čím dříve budou přijata vhodná léčebná opatření. Případné stížnosti svého čtyřnohého kamaráda proto neberte na lehkou váhu a neváhejte se co nejdříve poradit s veterinářem.

JAK PŘEDEJÍT PRŮJMU U KOČEK?

Průjmu u koček se samozřejmě nelze zcela vyhnout kvůli četným možným příčinám. Jako majitel však můžete udělat řadu věcí, abyste snížili pravděpodobnost, že vaše kočka bude mít průjem.

V tomto ohledu je mimo jiné důležité, abyste pro kočku měli důležitá očkování. Doporučujeme také svého čtyřnohého kamaráda v pravidelných intervalech profylakticky odčervovat.

Kromě toho vyvážené krmení vysoce kvalitním krmivem pro kočky cenným přínosem ke zdravému trávení. V našem sortimentu najdete granule i masové konzervy vyrobené z potravinářských surovin pro tento účel.

PŘÍRODNÍ DOPLNĚK STRAVY PROTI PRŮJMU

V případě potřeby může být pro kočky s průjmem užitečný i doplněk stravy s I love my cat Gastro Relax. Stravitelný přípravek obsahuje vybrané přírodní ingredience, které podporují trávení vašeho čtyřnohého přítele a umí působit proti průjmu.

                                                                                        608_gastrorelax-pulver35g