Od 8.7.- 15.7. nebude možné z kapacitních důvodů přijímat všechny telefonní hovory. Využijte prosím e-maily, na které Vám bude co nejdříve zodpovězeno. Děkujeme za pochopení

Alergie u koček

Alergie na zvířecí chlupy, např. na kočičí chlupy, je u lidí, kteří trpí alergií, běžné. Mnoho koček ale také trpí alergiemi.

Možnými alergeny, které vyvolávají u koček alergii, jsou například různé látky z prostředí, jako jsou roztoči domácího prachu, pyl rostlin, určité složky v krmivu a bleší sliny.

Jak se u koček vyvine alergie?

Alergie je také nadměrná imunitní reakce u koček. To znamená, že váš imunitní systém klasifikuje skutečně nebezpečnou látku, jako je pyl z rostlin, jako nebezpečí. Při pokusu neutralizovat domnělou hrozbu nakonec dojde k alergické reakci.

Jakými alergiemi mohou kočky trpět? 

Existuje celá řada látek, které mohou u koček způsobit alergie. V závislosti na alergenu se problémy u zasažených koček mohou vyskytnout sezónně, ale i po celý rok.

Následující alergie jsou zvláště časté u koček:

  • Alergie na bleší sliny
  • Alergie na okolní prostředí
  • Potravinové alergie

Jak název napovídá, když kočka trpí alergií na sliny z blech, jsou za to zodpovědné blechy. Přesně řečeno, určité proteinové sloučeniny ve slinách parazita zajišťují alergickou reakci. U koček s alergií na bleší sliny stačí jen několik blech, aby způsobily masivní příznaky, jako je silné svědění.

Alergie na okolní prostředí 

Kromě slin z blech mohou alergie u koček způsobovat také různé látky z prostředí. V tomto případě jsou odpovědnými alergeny velmi často roztoči domácího prachu nebo pyl z rostlin. Kromě toho mohou vůně a barviva v čisticích prostředcích, nebo textiliích příležitostně vyvolat alergii u koček.

Potravinové alergie 

Potravinové alergie se v posledních letech u koček staly rozšířeným problémem. Ovlivněná zvířata netolerují určité přísady do krmiva pro kočky, takže konzumace může vést ke značnému nepohodlí.

Za alergii u kočky jsou zodpovědné především zdroje živočišných bílkovin. Kromě toho patří také pšenice a umělé přísady mezi rizikové faktory, které mohou u koček podporovat rozvoj intolerance a potravinových alergií.

Jak lze rozpoznat alergii u koček?

Alergie může u koček způsobovat různá onemocnění. Skutečné příznaky však také v neposlední řadě závisí na přesné alergii.

Pokud kočka trpí alergií, lze je zpozorovat následujícími příznaky:

  • Svědění
  • Zarudnutí a vyrážka
  • Plešaté a někdy bolavé oblasti, které si kočka olizuje
  • Astma (u koček s alergií na okolní prostředí)
  • Problémy s trávením (u koček s alergií na krmivo)

To, zda jsou kočky náchylné k alergiím, obvykle určují geny. Příznaky se mohou objevit poprvé v jakémkoli věku.

Není proto neobvyklé, že je alergie najednou znatelná, i když kočka dříve neměla odpovídající problémy.

Jak určíte alergii?  

Při léčbě je samozřejmě nutné určit příčinu alergie. Proto věnujte zvláštní pozornost situacím, ve kterých vaše kočička má alergické reakce. Tímto způsobem ulehčíte diagnózu veterináři.

Pokud se u vaší kočky objeví příznaky, zejména po jídle, je to s největší pravděpodobností potravinová alergie. Pokud se alergické reakce vyskytnou v kombinaci s napadením blechami, bude vaše kočka pravděpodobně trpět alergií na sliny z blech.

Pokud lze jako příčinu alergie vyloučit jak potravu, tak blechy, jsou příznaky velmi pravděpodobně způsobeny alergenem na okolní prostředí. K prošetření tohoto podezření může veterinární lékař provést u vaší kočky kožní test.

V tomto případě je malá část kožešiny oholena ze strany hrudníku. Tam veterinář injekčně podá kočce malé množství typických alergenů. Pokud se během následující půl hodiny objeví kožní reakce, je jasné, která látka je zodpovědná za alergii u vaší kočky.

Jak se alergie u koček léčí? 

Nejúčinnější metodou léčby je samozřejmě důsledné vyhýbání se kontaktu s příslušným alergenem. V případě alergie na krmivo je pro tento účel nutná změna krmiva. U koček s alergií na sliny z blech je však třeba v budoucnu věnovat větší pozornost zamoření blechami.

Léčba je trochu komplikovanější, pokud byla u vaší kočky diagnostikována alergie na okolní prostředí, protože v tomto případě je nemožné úplně se vyhnout kontaktu s alergenem.

K potlačení těchto příznaků může být nutné, aby vaše kočka užívala antihistaminika, nebo aby vám veterinář doporučil podstoupit desenzibilizační terapii. 

Naše doporučení pro kočku s potravinovou alergií 

Obvykle u koček s potravinovými alergiemi následuje nejprve vylučovací dieta, která postupně kontroluje, které složky potravy způsobují problémy.

Za účelem potlačení příznaků spojených s potravinovou alergií se postiženým kočkám obvykle podává krmivo pro kočky se zřídka používanými zdroji bílkovin, jako je zvěřina nebo hydrolyzované bílkoviny.

Majitelům výživově citlivých koček však doporučujeme, aby je krmili hypoalergenním krmivem pro kočky na bázi hmyzu 

                                                                    

Bílkovina obsažená v krmivu z larev Hermetia illucens (muška černého vojáka) je velmi snadno stravitelná a má vysokou biologickou hodnotu.                                                        

Kromě toho má velmi nízký alergický potenciál a zkušenosti ukázaly, že kočky s výraznou alergií na krmivo jej mohou dobře snášet. Díky neobvyklému zdroji bílkovin a absenci umělých přísad je naše hypoalergenní krmivo pro kočky ideální alternativou pro správnou výživu koček s citlivým zažíváním.