Zácpa u psa

Pokud váš pes trpí zácpou, neberte to na lehkou váhu. Protože trávení může rychle způsobit vážné následky a v nejhorším případě dokonce způsobit trvalé poškození střev.

Naštěstí zácpy u psů jsou v mnoha případech dočasné a lze jim předcházet. Co způsobuje zácpu u vašeho psa, jak ji rozpoznat a co je nezbytné pro léčbu, vysvětlíme dále.

Zácpa u psa - co to je?

Lékařským termínem pro zácpu je defekace nebo zácpa. Pokud má pes zácpu, je defekace a střevní aktivita u postižených zvířat také značně nižší nebo dokonce žádná.

Jeho tělo je stále schopné trávit jídlo, ale nemůže již správně vylučovat. Výkaly se hromadí v tlustém střevě. Pro psa to souvisí mimo jiné s otokem jeho žaludku a bolestí.

Ve většině případů je zácpa akutním a dočasným problémem. Pokud se však vyskytuje častěji, může to znamenat, že váš pes trpí chronickým onemocněním střev. Z tohoto důvodu je důležité, abyste jednali rychle.

Možné příčiny zácpy u psa

Abyste eliminovali zácpu u svého psa, musíte nejprve znát jejich spouštěč. Měli byste vědět, že zácpa může mít mnoho příčin.

Zácpa může být u psů způsobena mimo jiné následujícími faktory:

 • Užívání silných léků
 • Morbidní změny v těle (například špatná poloha pánve)
 • Zlomeniny v pánevní oblasti
 • Poruchy metabolismu
 • Nedostatek pohybu (zejména u starých psů)
 • Porucha střeva a konečníku
 • Krmivo s nízkým obsahem vlákniny
 • Těžko stravitelná jídla jako kosti
 • Cizí látky ve střevě psa

Příznaky zácpy u psa

Zácpa může být u psů rozpoznána řadou příznaků. S trochou pozornosti byste si proto měli všimnout poměrně rychle, pokud váš pes trpí zácpou.

Následující příznaky jsou jistě známkou toho, že pes má zácpu:

 • Zvíře se snaží několikrát bez úspěchu vyprázdnit na různých místech.
 • Existuje jen velmi malé množství trusu, které je částečně krvavé nebo slizké.
 • Sáňkování
 • Břicho psa je nafouklé a stísněné.
 • Pes kňučí a padá kvůli bolesti.

Jak zácpa postupuje, může se k symptomům přidat únava, zvracení a neustálá ztráta chuti k jídlu.

Zácpa může způsobit trvalé poškození

Pokud se zácpa u postiženého psa nevyřeší, jedná se pravděpodobně o chronický problém. Protože dlouhodobá zácpa může vést k přetížení střeva (megakolon).

To způsobuje trvalé poškození, které již nelze vyléčit. Pro čtyřnohého přítele to znamená, že se v budoucnu bude muset vždy vypořádat s bolestí a problémy s trusem.

Krmivo v případě zácpy 

Abychom se vyhnuli trvalým následkům u vašeho psa, měli byste včas zasáhnout. Přírodní „projímadla“, jako je psyllium nebo lněné semínko, často působí zázraky. Ujistěte se, že váš čtyřnohý přítel má dostatek pohybu a pije dostatek vody.

Pokud existuje možnost, že zácpa u vašeho psa souvisí se stresem, měli byste se pokusit stres snížit. Také se ujistěte, že se váš čtyřnohý přítel při vylučování usadí a necítí se uspěchaný.

Vyhněte se příliš častému podávání kostí a podávejte vysoce kvalitní krmivo pro psy s dostatkem hrubé vlákniny, která stimuluje trávení. Normálně by měla být zácpa u těchto psů těmito krmivy odstraněna rychle.

Vlhké krmivo pomáhá s blokádou

Zejména kombinace suchých krmiv a příliš nízký příjem tekutin může rychle vést k zablokování. V tomto případě může často pomoci dobré mokré krmivo. To platí přinejmenším, pokud jde o vysoce kvalitní produkt, jako je naše oblíbené menu. 

                                                                   231_freiland-menu-kureci-konzerva

Oblíbené menu společnosti Bellfor neobsahuje žádné umělé přísady ani obiloviny. Místo toho poskytuje vašemu psovi živočišné tuky a bílkoviny a také dobřé stravitelné uhlohydráty.

Naše vlhké krmivo je proto zvláště dobře tolerováno a podporuje trávení vašeho pejska velmi přirozeným způsobem.

Shimmun Gastro: přírodní pomoc proti zácpě u psů

Kromě přechodu na mokré jídlo doporučujeme, abyste proti Shiimun Gastro působili proti zácpě vašeho psa. Přírodní doplněk stravy obsahuje houby shiitake a další pečlivě vybrané ingredience, jako je kurkuma, anýz a šalvěj.

                                                                                                458_shiimun-gastro

Díky tomu je Shiimun Gastro ideální pro podporu zdravého trávení u vašeho psa a proti jeho zácpě zdravým způsobem.

Když pes se zácpou musí jít k veterináři

Zácpa u psů se většinou dá léčit celkem dobře a rychle. Pokud nedojde k okamžitému zlepšení, měli byste se rozhodně obrátit na svého veterináře.

Tato osoba může provést a vyšetřit tak příčinu zácpy a iniciovat nezbytná léčebná opatření, aby se dalo vyhnout trvalému poškození a zcela odstranit příznaky