Demence u psů

Demence u psů zpravidla nastupuje teprve ve stáří. Kdy se dají vypozorovat první symptomy, závisí v neposlední řadě i na plemenu psa. Velcí psi totiž, jak je známo, stárnou rychleji, takže tendenčně na demenci onemocní i dříve než jejich menší protějšci.

Ochabující duševní schopnosti se označují jako kognitivní dysfunkce, neboli CCD (Cognitive Canine Dysfunction), také známá jako Alzheimerova choroba, která je vyvolána usazováním bílkoviny v mozku, což postupem času neustále vede k pokročilejšímu odumírání nervových buněk.

Tento proces pomalu postupuje vpřed. Přiměřeně tomu se s demencí u psa vyvíjí spojené potíže jen plíživě. Úplně je zastavit však nelze.

Typické symptomy pro demenci u psů

Pokud váš pes trpí demencí, vede to k tomu, že se pes v každodenním režimu stále hůře orientuje. Tato okolnost se dá neodvratně vypozorovat celou řadou typického chování, které se může podle pokročilého stadia nemoci více či méně projevovat.

Mimo jiné mohou být znakem pro demenci u vašeho psa následující symptomy:

 • přibývající dezorientace a viditelné pobíhání bez cíle
 • tělesná nečistota až po pravidelnou inkontinenci
 • nereagování při přímé komunikaci
 • zvýšená podrážděnost a obecně kolísání nálad
 • strach a agrese bez příčiny
 • ubývající zájem o hraní a procházky v okolí
 • změny spánkového režimu, jako je například noční neklid
 • odnaučení již naučených povelů
        
       Časem může demence dokonce pokročit tak daleko, že psi už ani nepoznávají svého pána a častěji zničehonic vrčí na oblíbené rodinné příslušníky.

       Kdy se doporučuje návštěva zvěrolékaře

       Když u svého psa zpozorujete nápadné chování, které by mohlo poukazovat na začínající demenci, samozřejmě se doporučuje návštěva zvěrolékaře. Veterinář může vašeho čtyřnohého kamaráda vyšetřit a dát vám tipy na léčbu a zacházení s ubývajícími kognitivními schopnosti vašeho psa.

        

       Jak můžete podpořit svého psa, který trpí demencí

       Ačkoliv existují různé způsoby terapie, demence u psů není dosud léčitelná. Musíte tedy počítat s tím, že se stav vašeho pejska bude velmi pravděpodobně dále zhoršovat.
        
       Přesto existují opatření, která můžete dělat, abyste svého dementního psa v každodenním životě co možná nejlépe podpořili a postup onemocnění alespoň do jisté míry zastavili.
        

       U psů s demencí lze v rámci terapie učinit následující opatření:

       • přizpůsobení výživy
       • trénink mozku
       • medikamentózní léčba

         Výživa pro dementní psy

         Vyvážené krmení rozhodujícím způsobem přispívá ke zdraví vašeho psa. Vzhledem k možnému onemocnění na demenci při tom hrají velkou roli především antioxidanty jako vitamin C a E, vitaminy B, a stejně tak omega-3-mastné kyseliny a omega--6-mastné kyseliny.
          
         Dbejte tedy bezpodmínečně na to, aby váš čtyřnohý přítel dostával vysoce kvalitní krmivo pro psy z přírodních složek. Navíc mohou být případně dobré potřebné doplňky stravy k optimalizaci dodání mikroživin.

         Trénink pro psy s demencí

         Vedle výživy je důležité i duševní vytížení, aby se snížilo riziko demence u vašeho psa nebo se přinejmenším zpomalil průběh nemoci. Pravidelný trénink, rozmanitě promyšlené procházky a používání hraček na zvýšení inteligence by proto mělo mít pevné místo v ideálním případě v jeho denním režimu od začátku.
          
         Toto vše totiž neslouží jen k tomu, že váš čtyřnohý kamarád bude mít zábavný a zvířatům uzpůsobený život, ale kromě toho to napomůže udržovat mozek vašeho psa v činnosti a zlepšovat jeho kognitivní schopnosti.

         Medikamentózní léčka

         Existují různé léky, které se při léčbě psů s demencí nasazují. K tomu patří například přípravky na podporu prokrvení s účinnou látkou propentofyllin nebo i účinná látka selegilin, která patří k inhibitorům MAO-B.

          

         Psi s demencí potřebují pozornost

         Uvědomte si skutečnost, že se nastalá demence nedá léčit a že vašeho psa přibývající ochabování jeho kognitivních schopností někdy silně znejistí a vystraší.
          
         Je proto velmi důležité, abyste svému čtyřnohému kamarádovi věnovali dostatek pozornosti a dbali na co nejpevněji stanovený průběh dne. Tímto způsobem zajistíte bezpečí a přispějete k tomu, že se váš pes bude moci i přes to vše cítit dobře a bezpečně.

         Přírodní doplněk stravy pro dementní psy

         Vyvážená strava je pro duševní i fyzické zdraví vašeho stárnoucího psa přirozeně velmi důležitá. V sortimentu Bellfor najdete za tímto účelem vysoce kvalitní suché krmivo i konzervy, a stejně tak zdravé psí pamlsky z přírodních složek.
          
         Navíc může být v případě onemocnění na demenci užitečné u vašeho psa vsadit na doplněk stravy Shiimun Calm. Shiimun Calm je přírodní přípravek z pečlivě vybraných složek, jako jsou pivovarské kvasnice a shiitake.
                                                                                  659_shiimun-calm
          
         Díky jeho mimořádné receptuře se Shiimun Calm ideálně hodí k podpoře vašeho čtyřnohého přítele, aby se uvolnil a zklidnil. Pro duševní i fyzické zdraví vašeho psa nemocného na demenci to může znamenat velký rozdíl.