Nevhodné potraviny pro psy

Mezi potravinami, které byste za žádných okolností neměli dát svým psům, patří následující produkty.  

ČokoládaČokoláda nebo kakao obsahuje teobromin. Mezi jinými může tato látka vést k průjem, zvracení, potížím s dýcháním a křečemi. Nejen kofein, ale také přítomnost teobrominu ohrožuje psy na životě. Teobromin se z těla u zvířat vylučuje velmi pomalu. Vysoký obsah tuků ohrožuje funkčnost slinivky. Při častém konzumování čokolády dochází k poruchám srdečního rytmu, což může být pro psa i smrtelné. Smrtelná dávka teobrominu je u zdravého psa 300 mg na jeden kilogram psa. V hořké čokoládě je asi 500 mg teobrominu na 100 gramovou tabulku. Pro srovnání, člověk vylučuje teobromin cca dvě hodiny, u psů je to doba až devětkrát delší.

Hrozny a avokádoHrozny a rozinky jsou pro psy vysoce toxické. S velkou pravděpodobností jde o přecitlivělost a alergické reakce. Ne každý pes je ohrožený, když si dopřeje hroznové víno, ale určitě to nezkoušejte. Pokud nebudete mít takové štěstí, může pes zemřít na selhání ledvin. Vědci nemají zcela jasno, která látka je příčinou, ale potvrzují, že jde nejspíš o alergii. Může se objevit i u jedinců, kteří s konzumací hroznového vína neměli doposud problémy. Nejmenší množství, které způsobilo smrt, je jen 8 kousků rozinek. Z ovoce je pro psa nejvíce jedovaté avokádo. Obsahuje nebezpečnou složku Persin, která poškozuje srdce, plíce a ostatní tkáně. Příznaky otravy jsou dýchací potíže, zvětšení břicha a nadměrné hromadění tekutiny v hrudníku. Ovoce jako takové není pro psy nebezpečné, ale problém nastane při konzumaci nezralých kousků, které obsahují dráždivé kyseliny. Zralé ovoce naopak obsahuje hodně cukru, který v žaludku kvasí. Vede k nadýmání a průjmům

Cibule a česnek: Tyto potraviny jsou nebezpečné a toxické. Neplechu dělají sirné sloučeniny, které mají vliv na červené krvinky. Poškozují hemoglobin, který potřebují zvířata i lidé k přenosu kyslíku. Otrava se může projevit do 24 hodin, ale i po několika dnech. Vaši psi trpí bolestí břicha, průjmem, zrychleným dýcháním, dušností. Pes je unavený a apatický. V ojedinělých případech může pejsek umřít na nedostatek kyslíku pro tkáně a orgány.

Syrové vepřové maso: Syrové vepřové maso může obsahovat virus Aujeszky. Zatímco je relativně neškodný lidem, infekce s ním zabíjí psy. 

Kosti drůbeže: Odborníci tvrdí, že psi syrové kosti dokážou strávit a nebezpečné jsou právě ty vařené. Určitě psa nekrmte kuřecími kostmi, které se štěpí a mohou poškodit žaludek nebo střeva.

Mléko: Psi postrádají enzym potřebný k trávení laktózy. Proto dostávají, stejně jako lidé s laktózovou intolerancí, plynatost a průjem nebo zvracení. 

Ořechy: Dokonce i ořechy nejsou pro vašeho psa správnou volbou. Zvláště nebezpečné jsou makadamové ořechy a vlašské ořechy. Otrava ořechy se projevuje zvracením, poruchami koordinace, třesy a vysokou teplotou. Většinou nejde o smrtelnou otravu, ale větší problémy nastanou u nemocných zvířat nebo u psů, kteří mají skrytou vadu srdce.

Pro své čtyřnohé miláčky byste měli zvolit zdravější alternativu. Dobře se hodí například speciální suché maso nebo také kvalitní psí sušenky