Nebezpečí jménem čokoláda

Pro většinu majitelů není jejich pes jen pouhým mazlíčkem, ale spíše věrný přítele a důležitý člen rodiny. Je o ně dobře postaráno a často i rozmazlováni podáváním nějaké té pochoutky. Není to samozřejmě nič špatného. Dobře míněné pochoutky, jako je čokoláda, však mohou vážně poškodit zdraví vašeho psa. Proč tomu tak je, a jaké důsledky mohou mít, pokud váš pes snědl čokoládu se dočtete níže. 

Proč je čokoláda pro psy tak toxická?

Pokud váš pes snědl čokoládu, může to vést k otravě čokoládou. To je způsobeno teobrominem obsaženým v čokoládě. Theobromin je alkaloid, který má mimo jiné povzbuzující účinek. Současně však má příjem teobrominu také potenciálně toxické účinky. V lidském těle určité enzymy zajišťují, že se theobromin rozkládá poměrně rychle a že nedochází k žádným škodlivým účinkům. Psi však tyto enzymy nemají, takže rozpad je mnohem pomalejší a pro vašeho psa je velmi nebezpečný.

Jaká dávka vede k otravě čokoládou?

Kdy je Váš pes skutečně v ohrožení života, závisí v zásadě na dvou faktorech. Na straně jedné je Váš pejsek (váha, věk a zdravotní stav) a na druhé straně záleží na typu čokolády, kterou váš pes snědl.

Protože existují velmi velké rozdíly v obsahu teobrominu mezi různými kakaovými produkty. To je zvláště vysoké například v sušeném kakaovém prášku (28,5 mg / g) a tmavé čokoládě (16 mg / g). Horká čokoláda naopak obsahuje pouze 5,7 mg / g mléčné čokolády pouze 2,3 mg / g.

Dávka theobrominu ve vztahu k hmotnosti zvířete je v konečném důsledku rozhodující pro účinky na zdraví. Smrtící (smrtící) dávka pro psy je 300 mg na kilogram tělesné hmotnosti.

Pokud sežere Německá doga malé množství čokolády předpokládá se, že jí nehrozí přímo smrtelná otrava theobrominem, zatímco Jorkšírský teriér může zemřít již po sežrání poloviny dávky hořké čokolády.

Příznaky otravy čokoládou

Když pes sní čokoládu, projeví se první příznaky možného otravy asi dvě až čtyři hodiny po pozření. Po 12 až 36 hodinách se teobromin projeví v těle a jeho příznaky se plně rozvinou.

Mírná otrava čokoládou je patrná u psů s následujícími příznaky:

 • Neklid a nervozita
 • Zvracení
 • Průjem
 • Silná žízeň
 • Nafouknutý žaludek

V případě těžkých otrav čokoládou se objevují také následující potíže:

 • Chvění a záchvaty
 • Zvýšená produkce moči
 • Poškozené vědomí
 • Nepravidelný srdeční rytmus
 • Zvýšená srdeční činnost
 • Dýchavičnost

Těžká otrava čokoládou může u psů způsobit smrtelné srdeční selhání. Zvláště ohroženi jsou starší pejsci a zvířata, která již mají problémy s kardiovaskulárním systémem.

Co dělat, když pes sní čokoládu?

Pokud váš pes snědl čokoládu, nečekejte, až se objeví první příznaky otravy, ale kontaktujte veterináře nebo veterinární kliniku v okolí. Jako poslední možnost zkuste dát svému psovi živočišné uhlí. Živočišné uhlí pomáhá zabraňovat vstřebávání toxinů z čokolády. Obvyklé dávkování je 1 g na 1 kg živé váhy psa rozpuštěný asi v 5 ml vody (1 čajová lžička). Je to ale opravdu poslední možnost, není-li po ruce veterinář. Pokud máte možnost, poraďte se s veterinářem!!!

U psů se vyhněte otravě čokoládou

U psů se vyhněte otravě čokoládou

Čokoláda je pro psy vysoce toxická. Za ochranu vašeho čtyřnohého přítele před tímto úkolem proto nesete odpovědnost. Vysvětlete všem členům rodiny, hrozící nebezpečí. Ujistěte se, že čokoláda a jiné kakaové výrobky jsou mimo dosah vašeho psa.

Nenechte svého psa ochutnat čokoládu, protože i když je velmi nepravděpodobné, že by ho přímo otrávilo velmi malé množství, zvyšujete tím možnost ochutnat čokoládu, když bude v budoucnu bez dozoru.