Coronavirus u psů

Co jsou to koronaviry?

Koronaviry patří do řádu Nidovirales a jsou známy již od šedesátých let. Coronaviry mohou ovlivnit nejen lidi, ale také psy a mnoho dalších obratlovců, jako jsou ryby a ptáci.

Infekce koronaviry může mít velmi odlišné následky. Plicní nemoc, jako je Covid-19, je jen jedním z mnoha klinických příznaků.

U psů však infekce koronavirem vede k zánětu střeva, což je patrné zejména při průjmech.

Koronavir je běžným problémem u psů

Koronaviry jsou u psů velmi běžné. Patogeny jsou obvykle absorbovány kontaktem s infikovanými fekáliemi, nebo kontaminovanými předměty. Jakmile je v těle, koronavirus hnízdí v buňkách ve střevě psa. Tam se množí, které následně vyloučí, a ty se pak mohou být přeneseny na jiné psy.

To je také důvod, proč jsou koronaviry obzvláště rozšířené, zejména u psů, které jsou spolu ve větší skupině ve skupině, a mohou tam způsobit další problémy.

Jaké jsou důsledky koronaviru pro psy?

Pokud je váš pes infikován koronaviry, jedná se o psí koronaviry (CCV). Infekce může za určitých okolností způsobit zánět střeva a u postižených psů může vést k průjmu. 

Pokud je váš pejsek jinak zdravý, je infekce psími koronaviry obvykle neškodná. U dospělých psů v mnoha případech neexistují žádné znatelné příznaky.

Pouze u štěňat a zvířat s již oslabeným imunitním systémem může mít onemocnění závažnější průběh a může být například spojeno s horečkou, dehydratací a únavou.

Může být pes nakažen koronavirem SARS-CoV-2?

Mnoho majitelů psů se obává, že jejich pejskové mohou být nakaženi lidským koronavírusem SARS-CoV-2 a v nejhorším případě dokonce mohou zemřít na účinky Covid-19. Naštěstí v tomto ohledu není důvod k obavám. Dosud neexistuje důkaz, že by psi mohli získat kontrakt na tento typ koronavir. Podle současných vědeckých poznatků, i když jste osobně postiženi infekcí přípravkem Covid-19, nehrozí pro vašeho psa riziko infekce. 

Koronavirus u psů: léčba a prognóza

Pokud váš pes trpí průjmem v důsledku infekce psím koronavirem, doporučuje se dočasně odebrat jídlo na jeden až dva dny. Kromě toho můžete s potravinový doplňkem Gastro Relax  pomoci dostat problémy pod kontrolou.

 

Pokud průjem nezmizí i přes tato opatření, doporučujeme navštívit veterináře. Ten může vašemu psovi podat infuzi, pokud je to nezbytné k vyrovnání ztráty tekutin.

Kromě toho veterinář předepíše antivirotika proti virové infekci, jakož i antibiotika, případně ochranu před možnou sekundární infekcí. Ve většině případů lze infekci koronaviry léčit dobře i se závažným průběhem, takže váš pes by měl tuto nemoc brzy porazit.

Jak chránit vašeho psa před koronaviry

Zda je váš pes infikován psími koronaviry a jaké jsou pro něj důsledky, závisí do velké míry na imunitním systému vašeho pejska. Pes se silným imunitním systémem je výrazně méně citlivý, zatímco zvířata s předchozími nemocemi a štěňaty jsou obecně více ohrožena.

Pro ochranu vašeho psa před koronaviry je proto důležité zajistit funkční imunitní systém. Kromě vyvážené stravy je vhodný tento doplněk stravy pro posílení imunity  Immun 

 

Coronavirus u psů - náš závěr

Jak vidíte, koronaviry jsou pro psy poměrně neškodné. To platí jak pro SARS-CoV-2, tak pro psí koronaviry, které mohou u psů způsobovat příznaky, jako je průjem a horečka. Se silným imunitním systémem lze symptomům obvykle zabránit, takže v mnoha případech si ani nevšimnete možné infekce psím koronavirem u vašeho psa.