Průjem u koček

Průjem není u koček neobvyklý a může být způsoben mnoha spouštěči. Pokud má kočka průjem, může to být neškodný zažívací problém, nebo příznak vážného onemocnění.

Vzhledem k tomu, že kočky s průjmem ztrácejí hodně tekutin a jejich absorpce živin je narušena, je důležité, abyste okamžitě potlačili příznaky, bez ohledu na přesnou příčinu.

V následujícím textu vám vysvětlíme, jaké zdravotní problémy mohou u vaší kočky způsobit průjem a na co si dát pozor během léčby. Dáme vám také tipy, jak předcházet problémům s trávením u vašeho čtyřnohého přítele.

    PROČ MAJÍ KOČKY PRŮJEM?

     Pokud má vaše kočka průjem, vše, co zpočátku víte, je, že s vaším miláčkem něco není v pořádku. Možných příčin je mnoho a pohybuje se od bakteriálních a                     virových infekcí       až po střevní parazity, jako jsou červi, nebo giardia.

 

    Průjem u koček může být vyvolán následující příčiny:

 • Pankreatitida
 • Potravinová alergie
 • Otrava
 • Stres
 • Chronický zánět střev (IBD)
 • Hormonální poruchy
 • nemoc jater
 • Problémy se štítnou žlázou
 • Cizí těleso v zažívacím traktu
 • Zkažené krmivo
 • Nádor

   JAK POZNÁTE PRŮJEM U KOČEK?

Pokud má vaše kočka průjem, pravděpodobně si to při čištění podestýlky všimnete. Může být přímo měkká, nebo řídká konzistence stolice. Jak již bylo řečeno, často se stává, že se změní také barva a vůně výkalů. V závislosti na příčině průjmu vaší kočky může být v ní také krev.

Bez ohledu na to se průjem u koček obvykle nevyskytuje samostatně, ale v kombinaci s různými jinými stížnostmi. Zpravidla můžete předpokládat, že vaše kočička vypadá oslabeně a téměř nic nejí. Další příznaky, které se vyskytují, se často značně liší v závislosti na příčině zažívacích potíží.

   PRŮJEM U KOČEK JE PŘÍPAD PRO VETERINÁŘE

Kočky s průjmem by měl určitě zkontrolovat veterinář. Problémy s trávením mohou mít skutečně neškodnou příčinu a po krátké době samy o sobě zmizí. Stejně tak by se ale mohlo stát, že vaše kočička je vážně nemocná a potřebuje urgentní léčbu.

V závislosti na příznacích, které má vaše kočka kromě průjmu, může veterinář pro svou diagnózu použít výkaly a vzorky krve, nebo použít zobrazovací metody, jako je ultrazvuk a rentgenové záření.

JAK SE LÉČÍ PRŮJEM U KOČEK?

Protože vaše kočka ztrácí kvůli průjmu hodně tekutin a důležitých minerálů, je velmi důležité okamžitě potlačit příznaky. Kromě toho mohou kočky s průjmem absorbovat z potravy pouze několik živin, což dále zvyšuje rizika spojená s trávicími potížemi.

Prvním cílem léčby je uklidnit střeva a kompenzovat ztrátu tekutin. Pokud má vaše kočka průjem a zvrací, může být pro tento účel zapotřebí infuze. Pokud tomu tak není, mohou být elektrolyty ve formě prášku alternativně přimíchány do pitné vody.

Bez ohledu na to by kočky s průjmem neměly být krmeny jeden nebo dva dny. Poté je vhodné začít s obzvláště snadno stravitelným jídlem, dokud se trávicí systém čtyřnohého přítele úplně nezotaví.

V závislosti na tom, co způsobilo průjem, může vaše kočka také potřebovat další opatření.

Přirozené ošetření přípravkem Vermal pomáhá například při napadení střevními parazity, zatímco alergie na krmivo vyžaduje změnu krmiva, infekce pravděpodobně musí být léčeny antibiotiky.

                                                                                                                        888_ilmc-mockup-beutel-vermal-35g-800x800

JAKÁ JE PROGNÓZA PRO KOČKY S PRŮJMEM?

Léčba kočky s průjmem obvykle není příliš velkým problémem. Obvykle tedy můžete předpokládat, že vaše kočička bude brzy opět zdravá a neutrpí žádné trvalé poškození.

Bohužel však existují i ​​některé příčiny průjmu u koček, které nelze snadno léčit a vyléčit. To platí například pro nádory, nebo otravu, které mohou být smrtelné.

V zásadě je však pravděpodobnost uzdravení u koček s průjmem lepší, čím dříve budou přijata vhodná léčebná opatření. Neberte tedy případné stížnosti se svým čtyřnohým přítelem na lehkou váhu a neváhejte se co nejdříve poradit s veterinářem.

JAK SE MŮŽETE VYHNOUT PRŮJMŮM U KOČEK?

Průjmu u koček se samozřejmě nelze zcela vyhnout kvůli četným možným příčinám. Jako majitel však můžete udělat několik věcí, abyste snížili pravděpodobnost průjmu u vaší kočky.

V tomto ohledu je mimo jiné důležité, abyste pro svou kočku měli důležitá očkování.

Kromě toho vyvážené krmení vysoce kvalitním krmivem pro kočky významně přispívá ke zdravému trávení. Za tímto účelem najdete v našem sortimentu granule pro kočky a masové konzervy vyrobená z potravinářských surovin.

 

PŘÍRODNÍ DOPLNĚK STRAVY PROTI PRŮJMŮM U KOČEK

V případě potřeby může být pro kočky s průjmem užitečný Gastro Relax . Stravitelný přípravek obsahuje vybrané přírodní složky, které podporují trávení vašeho čtyřnohého kamaráda a mohou působit proti průjmům.

                                                                      ILMC Gastro Relax