Zánět močového měchýře u koček

 

Zánět močového měchýře (cystitida) je pro vaši kočku extrémně nepříjemný. Může mít různé příčiny a v žádném případě by se neměl brát na lehkou váhu. 

Níže vysvětlíme, jak zjistit, zda má vaše kočka infekci močového měchýře. Zjistíte také, co to způsobuje a jaká opatření jsou užitečná pro léčbu a prevenci.

Příčiny cystitidy u koček

U lidí je cystitida obvykle způsobena bakteriální infekcí. To je také možná příčina i u vaší kočičky, i když to obvykle postihuje starší kočky se selháním ledvin, nebo kočky s cukrovkou.

U mladých zvířat jsou však patogeny zřídka odpovědné za zánět močového měchýře. Místo toho je cystitida obvykle způsobena krystaly, nebo kameny v močovém měchýři

Další možné příčiny cystitidy u koček jsou nádory a vrozené deformity močovodů.

Příznaky cystitidy u koček

Pokud vaše kočka trpí infekcí močového měchýře, je to spojeno s řadou potíží. Zánět je velmi bolestivý, zvláště při močení. Kromě toho vede k problémům při močení, ale současně může také podporovat rozvoj inkontinence.

Mezi nejčastější příznaky cystitidy u koček patří:

  • Znatelně časté močení, často jen s několika kapkami
  • Těžké stisknutí a mňoukání při močení kvůli bolesti
  • Zvýšené lízání v genitální oblasti
  • Kumulativní nehody mimo záchod
  • Barevná nebo krvavá, často páchnoucí moč

Pokud má vaše kočka cystitidu a infekci ledvin, vaše kočka zvrací, trpí horečkou, únavou a špatnou chutí k jídlu.

Diagnostika cystitidy u koček 

Pokud u své kočky zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků cystitidy, měli byste se svým miláčkem co nejdříve navštívit veterináře.  Kromě toho vyšetří moč a zkontroluje, zda obsahuje bakterie, krystaly moči nebo zvýšenou koncentraci bílkovin. Veterinární lékař může navíc pomocí ultrazvukového vyšetření zkontrolovat, zda se v oblasti močového měchýře vytvořily nádory nebo zda močovody čtyřnohého kamaráda vykazují malformace.

Léčba kočky s cystitidou

Specifika léčby cystitidy vaší kočky budou do značné míry záviset na přesné příčině. Podle toho, k čemu veterinární lékař při svých vyšetřeních přijde, navrhne vhodná opatření.

Antispasmodika a léky proti bolesti jsou obvykle zahrnuty do terapeutických opatření u koček s cystitidou bez ohledu na skutečný spouštěč. Navíc, například v případě bakteriální infekce, je běžné dát vašemu čtyřnohému kamarádovi antibiotikum.

Pokud byla cystitida vaší kočky způsobena krystaly moči nebo kameny, musí být tyto rozpuštěny. Za tímto účelem může být zvířeti předepsána speciální léčba, která ve většině případů rychle přinese zlepšení. Navíc speciální dietní jídlo může pomoci působit proti krystalům moči.

Za tímto účelem doporučujeme naše masové konzervy s hmyzím proteinem. Krmivo se vyznačuje nízkou hodnotou pH a může pomoci rozbít struvitové kameny, které se u koček často vyskytují, a tím potlačit jimi způsobenou cystitidu.

                                                                                                ilmc_dose_insekten_klein-437x483

U větších kamenů močového měchýře je však někdy nutné chirurgicky je odstranit. Zatímco u koček je možná cystoskopie, u kocourů musí být pro odstranění močových kamenů otevřeno břicho a močový měchýř.

Prognóza pro kočky s cystitidou

Ve většině případů je možné léčit cystitidu u koček. Tímto způsobem lze obvykle spolehlivě eliminovat mírné infekce a případné přítomné krystaly moči, takže cystitida by brzy měla být minulostí.

U koček s cukrovkou, nebo zánětem ledvin byste si však měli uvědomit, že je na jedné straně nutná dlouhodobá léčba a na druhé straně je riziko opakovaného zánětu močového měchýře odpovídajícím způsobem vyšší.

Cystitida může také způsobit vaší kočce problémy. Zejména u kocoviny není neobvyklé, že močové krystaly nebo kameny močového měchýře ucpávají močovou trubici. V tomto případě se bude hromadit moč. V nejhorším případě to může vést k prasknutí močového měchýře nebo poškození čtyřnohého přítele poškození ledvin.

Jak mohu zabránit cystitidě u koček?

Bohužel není možné s naprostou jistotou zabránit cystitidě u vaší kočky. Přesto existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste alespoň významně snížili riziko.

Kromě pravidelných kontrol u veterináře byste měli sledovat zejména váhu svého čtyřnohého přítele. Obezita a nedostatek pohybu hrají důležitou roli v riziku infekcí močového měchýře u koček. 

Také se vyvarujte přílišného stresu svého čtyřnohého přítele, protože stres může také přispět k rozvoji cystitidy u koček.

Kromě toho je důležité, abyste svému čtyřnohému kamarádovi dalikterý neobsahuje příliš mnoho hořčíku a ujistěte se, že vaše kočka pije dost. Jinak se významně zvyšuje riziko tvorby krystalů moči a kamenů močového měchýře a tím i cystitidy.

Náš tip na detoxikaci: Nierenkraft od I love my cat

Abyste se vyhnuli problémům s ledvinami jako možnému spouštěči cystitidy, doporučujeme pravidelně podporovat detoxikaci ledvin vaší kočky. Za tímto účelem najdete v našem sortimentu Nierenkraft, perfektní doplněk stravy při problémech s ledvinami.

 

                                                                                     new-nierenkraft_pulver35g-1650x1650-2-500x500-1-437x483

Přírodní přípravek byl speciálně vyvinut pro podporu normální funkce ledvin a díky pečlivě vybraným bylinám může významně přispět k prevenci při selhání ledvin u vaší kočky.