Od 8.7.- 15.7. nebude možné z kapacitních důvodů přijímat všechny telefonní hovory. Využijte prosím e-maily, na které Vám bude co nejdříve zodpovězeno. Děkujeme za pochopení

Addisonova nemoc u psa

Addisonova nemoc je potenciálně životu nebezpečná nemoc, kterou mohou být postiženi i psi. Pokud se nemoc včas rozpozná a podrobí se léčbě, postižení psi však v běžném případě vedou normální život.

Co vyvolá u psa Addisonovu nemoc a na jaké symptomy onemocnění může poukazovat, se dozvíte v následujícím článku. Mimo to vám osvětlíme, jaké možnosti léčby k dispozici.

Původ Addisonovy nemoci u psa

Addisonova nemoc se v první řadě vyznačuje poškozením, nebo narušením funkčnosti kůry nadledvinek. Jejich úloha spočívá za normálních okolností v tom, že nadledvinky produkují životně důležité glukokortikoidy a mineralkordikoidy. Mineralkordikoidy udržují normální hladinu sodíku a draslíku v těle. Pokud chybí, narušuje to mimo jiné funkci srdce i hladinu vody. Glukokortikoidy hrají mimo jiné roli při získávání energie i pocitu stresu.

U psů s Addinosonou nemocí dochází k nedostatku těchto obou hormonů, který může skončit u postižených psů v nejhorším případě i smrtí.

Druhy Addisonovy nemoci 

U psů se rozlišují různé formy Addisonovy nemoci. Existuje primární, sekundární i iatrogenní Addisonova nemoc,

Primární Adissonova nemoc u psa

Primární Adissonova nemoc je u psů obzvláště velmi rozšířená. Vychází z nadledvinek a může se vyskytnout buď v typické, nebo v atypické formě. 

Trpí-li pes typickou primární Addisonovou nemocí, je to spojeno především s nedostatkem mineralkordikoidů. Tím dochází ke zvýšení hladiny draslíku a ke snížení hladiny sodíku. Tento stav může u psů vyvolat životu nebezpečnou adrenální krizi.

Na rozdíl od toho chybějí u atypické primární Addisonovy nemoci v první řadě glukokortikoidy. Adrenální krize se tím tedy nevyvolá. Může se ovšem stát, že se z atypické, časem vyvine typická primární Addisonova nemoc.

Sekundární Addisonova nemoc u psa

Na rozdíl od primární, není sekundární Addisonova nemoc způsobena funkční poruchou nadledvinek, nýbrž hypofýzou, nebo hypotalamem v mozku. Spouštěčem může být v tomto případě například nádor mozku. Symptomy, které se objeví jsou zpravidla srovnatelné s primární Addisonovou chorobou u psa.  

Iatrogenní Addisonova choroba u psa

Iatrogenní Addisonova choroba vzniká u psů podáváním resp. náhlým vysazením kortikoidů. 

Pokud pes dostává po delší dobu dané léky na základě nemoci, jeho organismus plynule snižuje svoji vlastní produkci.

Může to trvat až několik měsíců než se kapacita nadledvinek na konci léčby opět znormalizuje. Aby se vyvarovalo iatrogenní Adissonově chorobě, je tudíž velmi důležité podávané dávky pomalu snižovat.

Možné spouštěče Addisonovy choroby u psů

Přesné příčiny Addisonovy choroby u psů se dosud nepodařilo zcela objasnit. Dosavadní poznatky však naznačují, že na vině mohou u této nemoci být různé spouštěče.

Momentálně se vychází z toho, že významnou roli u toho hraje autoimunní onemocnění, díky němuž je poničena tkáň nadledvinek. K tomu mohou přispívat ke vzniku Addisonovy choroby pravděpodobně i nádory a poruchy prokrvení.

Kromě toho u některých psích ras vzniká patrně obecně zvýšené riziko onemocnění Addisonovou chorobou.

Jako obzvláště náchylní k Addisonově chorobě patří mimo jiné následující psi:

  • Pudl velký
  • Leonberger
  • Zlatý retrívr
  • Německá doga
  • Portugalský vodní pes

Jak u psa rozpoznat Addisonovu chorobu

Addisonova choroba se u psů projevuje řadou potíží. Jaké symptomy přesně vyvstanou záleží však na tom, jaké hormony chybí. 

K typickým symptomům Addisonovy choroby patří u psů obzvláště:

  • slabost a vyčerpanost
  • zažívací problémy jako zvracení a průjem 
  • nechutenství a hubnutí
  • zvýšená žízeň a močení
  • třes a svalové křeče

Adrenální krize u psa 

Primární typická Addisonova choroba může u psů vyvolat takzvanou adrenální krizi. Jedná se o náhle vyvstalý stav šoku, který bez okamžitého ošetření končí smrtí.

Psi s Addisonovou chorobou musí k veterináři

Pokud máte podezření, že váš pes trpí Addisonovou chorobou, je návštěva u veterinárního lékaře nevyhnutelná. Veterinář může provést různá vyšetření krve a při těchto vyšetření mimo jiné zkontrolovat hodnoty draslíku a sodíku.

Pokud se při vyšetření zjistí nesrovnalosti, může to poukazovat na problémy s nadledvinkami. Aby se diagnistikovala u psa Addisonova nemoc, provádí veterinární lékař v dalším kroku testy hormonů.

Kromě toho je běžné, že se vyšetřují srdce a plíce, zda nejsou eventuálně poškozeny. K tomuto účelu využije veterinář diagnostiku jako rentgenové snímky a vyšetření ultrazvukem.

Léčba a prognóza pro psy s Addisonovou chorobou

Addisonova nemoc není vyléčitelná. Léčba psa proto musí být trvalá. K tomuto účelu pes bude dostávat systetické hormony, jimiž se vyrovnává chybějící produkce vlastního těla. 

Pokud váš pes prodělá adrenální krizi, je nutná okamžitá infuze k uvedení do souladu hladin sodíku a draslíku. 

Za normálních okolností se dá Addisonova choroba u psů tímto způsobem velmi dobře dostat pod kontrolu. Podle daného onemocnění, které toto vše mohlo vyvolat, se ovšem může stát, že prognóza pro vašeho čtyřnohého přítele může případně dopadnout hůře. 

Preventivní opatření proti Addisonově chorobě u psa

Bohužel není úplně možné se onemocnění Addisonovou chorobou vyvarovat. Neboť na většinu příčin, jako je například autoimunitní onemocnění nebo genetická výbava, nemáte jako chovatel psa žádný vliv.

 

                                                                                                   Prášek Bellfor Shiimun Gastro Pulver

V případě, že váš pes ale kvůli nemoci užívá kortikoidy, měli byste je plánovaně redukovat. Tak má tělo možnost znovu přizpůsobit vlastní produkci a vy tak můžeme přinejmenším zabránit vzniku adrenální krize u svého psa.

Jak zabránit zažívacím potížím u psů s Addisonovou chorobou 

Zažívací problémy jako průjem a zvracení patří k typickým symptomům, které spustí u psů Addisonova choroba. Abyste zabránili těmto potížím, doporučujeme vám do jídelníčku vašeho čtyřnohého přítele doplnit Shiimun Gastro.

Shiimun Gastro je náš přírodní doplněk stravy na podporu zdravého zažívání. Přípravek obsahuje vybrané složky jako shiitake, anýz a kurkumu.

Shiimun Gastro samozřejmě nepředstavuje žádnou náhradu za dávku syntetických hormonů. Tento doplněk stravy však přinejmenším může u psů s Addisonovo chorobou pomoci zmírnit zažívací problémy a vylepšit tělesné i duševní zdraví.