Sametky u psů

 

 

Sametky jsou u psů zvláště rozšířené a mohou se během teplých měsíců roku ukázat jako skutečný mor. Kromě jiného způsobují silné svědění a v nejhorším případě mohou dokonce vést k zánětu kůže.

Co jsou sametky?

Sametky podzimní (Neotrombicula autumnalis) jsou také známé jako travní roztoči, nebo jako svilušky. Jako všichni roztoči patří mezi pavoukovce. Jako tzv. ektoparaziti zamořují navenek tělo svých hostitelských zvířat, kde se pak živí tělními tekutinami.

Příčiny zamoření sametkami u psa

Jak již název napovídá, travní roztoči jakou jsou sametky žijí hlavně v travinách. Dospělí roztoči tam kladou vejce, z nichž se larvy vylíhnou asi po čtyřech týdnech. Larvy sametek lezou po stéblech trávy nebo mechu a čekají tam na vhodného hostitele jako například na psa.

Když dostanou šanci, vlezou na hostitelské zvíře a hledají vhodné místo na těle, kam se můžou zakousnout. Tam se na několik dní živí lymfatickou a buněčnou šťávou. Pokud se při zakousnutí trefí do cévy, sajou sametky i krev psa.

Dospělé sametky psy nenapadají 

Na rozdíl od larev nepotřebují dospělé sametky hostitele. Pokud se larvy nasytí, pustí se z těla psa a vyvíjejí se pak přes několik nymfálních stádií až po dospělé sametky, které pak žijí na zemi, přezimují tam a kladou vejce.

Rozpoznání sametek u psa

Sametky napadají psy zejména na těch místech, které přicházejí do styku se zemí. Sametky  dávají přednost především tenké kůži, do které se mohou co nejlépe zakousnout. Proto se nejraději usazují na tlapkách mezi drápky, na pleci, na čenichu nebo kolem uší, ale můžete je nalézt i na předhrudí a břichu.

Sekret slinných žláz, kterou sametky při zakousnutí vypouštějí, způsobují u zasažených psů silné svědění. Jako chovatel snadno rozpoznáte možné napadení zvýšeným olizováním a škrábáním v postižených oblastech. Alespoň u zvířat se světlou kůží jsou larvy sametek ve formě malých oranžových bodů dobře vidět. 

Díky jejich malé velikosti těla, pouhých 0,2 až 0,3 mm, je lze ovšem i snadno přehlédnout. V případě podezření je proto nezbytná hloubková kontrola srsti.

Možné důsledky neošetření psa po napadení sametek

Naštěstí nejsou známa žádná onemocnění, která se mohou přenášet ze sametek na psy.

Pokud se nebude napadení sametkami věnovat dostatečná pozornost a vynechá se ošetření otravných parazitů, může to mít pro postižené psy ovšem nepříjemné následky.

Nadměrné olizování a škrábání může v průběhu času vést k zánětu kůže. Mimo jiné se sametky rády usazují na uších, což může také vést ke vzniku takzvanému othematomu.

Ošetření psa po napadení sametkami

Na rozdíl od jiných parazitů, jako například blechy, sametky samy od sebe zmizí. Vzhledem k tomu, že u většiny psů způsobují silné svědění, měli by být postižení psi ošetřeni.

Pro ošetření psů před napadením sametek jsou nutná tato opatření:

 • zasažené oblasti opláchněte vlažnou vodou
 • malé rány ošetřete mastí Bellfor Liegeschwielen (mast na proleženiny)
 • důkladně vyčistěte psí pelech, přikrývky a další předměty
 • v případě potřeby použijte přírodní šampony a spreje proti roztočům
 • opatrně osušte mokvající zánět a ošetřete mastí na rány
 • v případě rozsáhlého zánětu kůže vyhledejte veterináře

                                                                                  Mast-proti-otlakům-Bellfor Krmivo

Předejděte sametkám u psů

Pokud chcete předejít napadení sametek vašeho psa, pak vám zbývá jen, že se během teplých měsících roku obejdete bez procházek v přírodě, včetně trávníku na vlastní zahradě.

Takováto omezení ovšem pro mnoho chovatelů nepřichází v úvahu. Koneckonců dovádění a pobíhání na loukách a polích je součástí šťastného psího života.

Místo toho se většina majitelů psů spoléhá na kombinaci péče o srst a speciálních přípravků proti nepříjemným parazitům. Česáním a sprchováním mohou být larvy sametek docela dobře odstraněny ze srsti psa, přičemž lze takto zabránit napadení od počátku.

Prostředky proti roztočům mají často svá rizika

Pokud jde o ošetření a prevenci napadení parazity, jako jsou sametky, můžete si jako chovatel psa vybrat z celé řady různých produktů. Používání spot-on, sprejů a speciálních obojků slibuje účinnou ochranu proti sametkám a jiným parazitům a mělo by také pomoci v případě již stávajícího napadení.

V zájmu vašeho psa byste však měli věnovat velkou pozornost tomu, které účinné látky obsahuje ochrana proti roztočům, kterou jste vybrali. Neboť ne zřídka se přitom jedná o jed proti hmyzu. Tyto přípravky sice zahubí sametky na těle psa, mohou ovšem při pravidelném používáme mít také nedozírné následky pro zdraví psa.

Bellfor Sprej proti sametkám pro psy

Abyste předešli zdravotním rizikům, doporučujeme vám vsadit na prevenci napadení sametek u psů výhradně jen přírodními látkami.

Použijte například Bellfor Anti-Grasmilben Spray (Sprej proti sametkám) jako nezávadnou alternativu. Tento sprej obsahuje pouze vybrané přírodní složky, a je proto zvláště dobře snášen.

Složení našeho spreje proti sametkám ve zkratce:

 • aqua
 • neemový olej
 • hmyzí tuk
 • tea tree olej
 • eukalyptový olej
 • levandulový olej
 • citronový olej
 • kadidlový olej

Obsažené tuky a oleje, jako je například hmyzí tuk z larev černého vojáka, jsou bohaté na kyselinu laurovou a další složky, které mají odrazující účinek na sametky.

Díky tomu je Bellfor Anti-Grasmilben Spray (sprej proti sametkám) ideální pro  každodenní použití. Kromě toho se vyznačuje trvajícím účinkem až šest hodin.

Sametky u psa - to nejdůležitější ve zkratce

Sametky patří mezi druhy roztočů, kterými jsou psi obzvláště často napadáni. Larvy těchto malých parazitů číhají během teplého období na travách, odkud se dostávají na tělo zvířat. Larvy sametek se živí tělními tekutinami psa. Po jejich nasátí, které může trvat několik dní, opět opadnou a dorostou na zemi do dospělých sametek.

Napadení sametkami způsobuje u zasažených psů silné svědění a může také způsobit zánět kůže vyvolaný nadměrným škrábáním a olizováním.

Pro prevenci vám doporučujeme sprej Bellfor Anti-Grasmilben Spray (Bellfor Sprej proti sametkám). Protože na rozdíl od přípravků proti roztočům s chemickými látkami zajišťují přírodní složky v tomto spreji ochranu vašeho psa před roztoči bez vedlejších účinků.

                                                            Přípravek-Bellfor-Anti-Grasmilben-Spray