Léky na bolest pro psy

Stejně jako lidé mohou i psi trpět bolestí. Ty mohou být jak akutní, tak chronické a mají velmi odlišné příčiny, od nemocí až po zranění.

Jak poznat, že má pes bolesti?

Bolest je u psů často obtížné rozpoznat, protože jí ve své podstatě skrývají, aby nebyli vnímáni jako slabý člen smečky.

Z tohoto důvodu je důležité, aby majitelé psů pozorně sledovali své psy a věnovali pozornost abnormálnímu chování. Pokud pes trpí bolestí, může se to projevit mimo jiné změnami chování při krmení, dýcháním, držením těla, pohyby a chováním obecně.

Chronickou bolest mohou naznačovat například ztuhlé pohyby a stísněné držení těla, zatímco pes s akutní bolestí se často stává neklidným, a možná vyjadřuje své nepohodlí vrčením.

Příčiny bolesti jsou zásadní

Samoléčení nedává pro zmírnění bolesti psa smysl. Místo toho by se mělo vše konzultovat veterinářem. Koneckonců, bolest je pouze příznakem nemoci, nebo zranění. 

Veterinář se tak může nejprve dostat k příčině potíží a určit nezbytná opatření k léčbě. Vhodný lék proti bolesti ro psy je obvykle pouze součástí terapie.

Možné vedlejší účinky analgetik pro psy

Použití analgetik může být u psů spojeno s různými vedlejšími účinky. Seznam možných vedlejších příznaků  je dlouhý a často způsobuje, že majitelé pochybují o tom, že podávání předepsaného léku má skutečně smysl.

Možné vedlejší účinky léků proti bolesti pro psy jsou uvedeny v příbalové informaci a mohou se lišit v závislosti na obsažených účinných látkách.

V závislosti na účinné látce mohou mít analgetika pro psy následující vedlejší účinky:

 • průjem
 • zvracet
 • změny krevního obrazu
 • třesot
 • zesílené lapání po dechu
 • křeče
 • únava
 • zvýšení hmotnosti

 

Vzhledem k možným vedlejším účinkům je zcela pochopitelné, že existují pochybnosti, zda léky podat.

Nicméně v případě pochybností je vhodné konzultovat s veterinárním lékařem a projednat s ním výhody, rizika a možné alternativy.

Léky proti bolestem pro člověka nejsou vhodné pro psy

U mnoha lidí je v případě bolestí hlavy a jiných potíží obvyklé požití léku proti bolesti, jako je ibuprofen nebo aspirin.

Pro psy však běžné léky proti bolesti pro lidi nejsou vhodné. I malé dávky mohou být pro vašeho čtyřnohého přítele nebezpečné.

 • Aspirin poškozuje sliznice a způsobuje krvácení v gastrointestinálním traktu.
 • Paracetamol také útočí na sliznice a také způsobuje vážné poškození jater.
 • Ibuprofen poškozuje sliznice a způsobuje krvácení v žaludku a střevech, jakož i poškození ledvin.
 • Diklofenak může způsobit vážné poškození ledvin a jater.

 

Co by ve skutečnosti mělo zmírnit bolest vašeho psa, vede k opaku zmíněných účinných látek a v mnoha případech končí fatálně.

Na první pohled není vždy jasné, která účinná látka je obsažena v léku proti bolesti, proto je důležité věnovat pozornost přesnému složení. Bez ohledu na to by však podávání léku mělo být vždy projednáno s veterinářem.

Běžné léky proti bolesti pro psy

Existuje řada různých přípravků, které jsou vhodné pro léčbu bolesti u psů, a které bychom vám rádi představili níže uvedenými běžnými produkty. Patří mezi ně analgetika na předpis i volně prodejná analgetika pro psy.

Léky proti bolesti na předpis pro psy

Novalgin obsahuje účinnou látku metamizol, která má analgetický a antipyretický účinek. Toto analgetikum pro psy vyžaduje lékařský předpis a je zvláště vhodné pro onemocnění močových cest a koliky.

Onsior obsahuje účinnou látku robenacoxib, která má analgetické i protizánětlivé účinky. Tento přípravek je také k dispozici pouze na lékařský předpis.

Metacam obsahuje léčivou látku meloxikam. Je na předpis a má protizánětlivé, analgetické a antipyretické účinky. Toto analgetikum se používá hlavně pro onemocnění kloubů, jako je osteoartritida a artritida.

Léky proti bolesti bez předpisu

Buscopan obsahuje účinnou látku butylscopolaminiumbromid. Toto volně prodejné analgetikum pro psy pomáhá zejména při břišních křečích a bolestech žaludku.

Arnica D6 Globuli jsou homeopatické kuličky s arnikou. Majitelé psů je často používají k léčbě pooperačních bolestí, nebo při potížích s mentálním traumatem. 

Traumeel je také homeopatické, volně prodejné analgetikum, které je k dispozici pro psy. Obsahuje různé léčivé látky a je doporučován především pro problémy s klouby, jako je artritida.

Naše doporučení pro psy s kloubními problémy

Problémy s klouby bohužel nejsou u psů neobvyklé. Nejen, že vedou k silné bolesti, ale dříve či později často vedou k významnému omezení mobility. Proto nabízíme na klouby a kosti, přírodní doplněk stravy pro psy s onemocněním kloubů Gelenke Knochen 

                                                                           195_gelenke-knochen

Gelenke Knochen na klouby a kosti obsahuje inovativní složku Ovopet. Ta se získává z membrány vaječných skořápek slepičích vajec a obsahuje více než 500 různých složek. Pro klouby má zvláštní význam kolagen, kyselina hyaluronová, lysozym, glukosamin a chondroitin sulfát.

Vysoká účinnost v teorii a praxi

Studie zjistily, že zvláštní kombinace různých složek je zvláště účinná při problémech s klouby.

Podobných výsledků dosáhlo také nespočet majitelů psů, kteří díky přípravku Gelenke Knochen na klouby a kosti výrazně zmírnili potíže svých psů s osteoartrózou, nebo dysplazií kyčle.

Léky proti bolesti pro psy - souhrn toho nejdůležitějšího

Pokud pes trpí bolestí, může mít velmi odlišné příčiny. Z tohoto důvodu se vždy poraďte s veterinářem. Ten může zjistit původ bolesti a vybrat vhodná analgetika pro psy.

Na druhé straně by jste se měli rozhodně vyhnout nezávislému podávání léčiv, protože mnoho z těchto léků proti bolesti může být pro psy dokonce fatální.