ZLATÝ RETRIEVER

Zlatý retrívr je britské plemeno, které FCI uvádí ve skupině 8. Zlatý retrívr, původně chovaný pro lov, je považován za jemného a vyváženého, ​​a proto je oblíbeným rodinným psem.

Vlastnosti zlatého retrívra

S výškou v kohoutku 51 až 61 centimetrů a hmotností mezi 25 a 34 kilogramy je zlatý retrívr, jehož délka života se pohybuje mezi 10 a 12 lety, jedním z velkých psích plemen. Mají skvěle vyvinutý kostní aparát a silné svaly. Jeho hruď se vyznačuje výrazným zakřivením, zatímco břicho je otevřené.

Zlatí retrívři mají o něco delší, zvlněnou nebo hladkou srst s hustou podsadou, což činí plemeno necitlivým na chlad. Barva srsti je buď krémová nebo tmavé zlato, protkané bílou barvou.

Zlatý retrívr má výraznou lebku s jasnou stopou. Středně velké uši začínají na úrovni očí a visí dolů do koutků úst. Oční víčka, nos a rty jsou nápadně tmavě pigmentované. Celkově lze říci, že výraz obličeje Zlatého retrívra je velmi přátelský a jemný.

Charakter zlatého retrívra

Zlatí retrívři se vyznačují přátelskou povahou a jsou považováni za mimořádně důvěryhodné. U tohoto plemene není výrazný ochranný instinkt. To je určitě jeden z důvodů, proč jsou zlatí retrívři ideální jako rodinný pes.

Zlatý retrívr má také následující vlastnosti:

  • Sebevědomí
  • Inteligence
  • Poslušnost
  • Mírumilovnost
  • Hravost
  • Přizpůsobivost

Činnosti se zlatým retrívrem

Retrívr je vhodný pro různé aktivity. Jako lovečtí psi předvádějí své dovednosti například při sledování a získávání své kořisti.

Kromě toho je zlatý retrívr vhodný jako detekční pes pro policii, jako vodicí pes a jako lavinový vyhledávací pes. Protože má nutnost potěšit svého majitele, je obecně výborným společenským psem pro lidi se zdravotním postižením.

Pokud zlatý retrívr nemá stálé zaměstnání, je důležité ho vhodně zaměstnat.

Mezi vhodné způsoby zaměstnávání zlatého retrívra patří:

  • Fiktivní trénink
  • Hbitost
  • Poslušnost

Nemoci zlatého retrívra

Vzhledem k dědičným předpokladům je zlatý retrívr alespoň částečně vystaven zvýšenému riziku rozvoje dysplazie loktů. Totéž platí pro dysplazie kyčle, tímto onemocněním také často trpí.

Vhodné krmivo

Chronickým onemocněním kloubů u Zlatého retrívra lze nejlépe předejít vyváženou stravou. Ačkoli nelze vyloučit onemocnění dysplazie kyčle a loktů, zcela to snižuje obecné riziko a závažnost průběhu nemoci.

Při činnostech se svým zlatým retrívrem byste měli samozřejmě brát v úvahu kromě možných nemocí i faktory, jako je věk, hmotnost a sportovní aktivity. 

Kromě toho existuje velké riziko život ohrožující rotace žaludku u velkých plemen. Za tímto účelem je Wiesen-Schmaus ideální krmivo lisované za studena.