WHIPPET

Whippet je středně velké plemeno z Velké Británie. FCI uvádí Whippeta, někdy nazývaného Malý anglický chrt, mezi krátkosrsté chrty ve skupině 10, sekci 3.

Dnes je Whippet primárně rodinný a společenský pes, jehož majitelé oceňují jeho mazlivou a veselou povahu. 

Historie 

Whippet byl používán k lovu králíků již v 19. století. Členové šlechty a armády se snažili zavést jednotný standard chovu. Cílem bylo vyšlechtit schopného a elegantního psa.

První standard plemene pro Whippet byl stanoven v roce 1891. Kromě několika malých odchylek to platí i dnes. 

Vzhledem k tomu, že byl méně náchylný ke zranění kvůli své menšímu vzrůstu a také levnější varianta. Whippet se rychle stal mnohem populárnějším jako lovecký pes než větší chrt. Od počátku 20. století se whippet používal také v dostizích chrtů. Profesionální závody, jaké byly tehdy běžné u chrtů, se u něj nekonaly.

Vlastnosti whippetu

Průměrná délka života Whippet je 12 až 15 let. Psi dosahují výšky ramen od 47-51cm, zatímco feny jsou o něco menší a mají velikost od 44-47cm

Hmotnost štíhlého Whippeta, který může dosáhnout rychlosti kolem 60 kilometrů za hodinu, se běžně pohybuje mezi 10 a 15 kilogramy. Whippet má suchou konstituci a pevnou pokožku.  Má štíhlou postavu s dlouhým svalnatým krkem a širokým, dobře osvaleným hřbetem. Zadní linie výrazně klesá, aniž by vytvořila hrb. Je znám tím, že nese ocas ohnutý dolů, což laici často mylně interpretují jako strach.

Horní část hlavy Whippeta je plochá, čumák je jen mírně výrazný a jeho čelist je silná. Má oválné oči s pozorným pohledem a malé uši ve tvaru růže. Jemná přiléhavá srst Whippet je krátká a může se objevit ve všech barevných variantách.

Whippetova podstata a charakter

Whippet je klidný a láskyplný pes, který často hledá kontakt se svým majitelem. Zároveň však má také slušný temperament a velmi veselou povahu.

Je také považován za inteligentního a pozorného. Většinou by tam chtěl být všude a vždy potěšit svou oblíbenou osobu. Charakter Whippeta kombinuje sílu vůle a citlivost. Z tohoto důvodu je velmi důležitá láskyplná výchova, která zohledňuje typické vlastnosti elegantního chrta.

Aktivity s Whippetem

Aktivity s vipetem

Jako lovecký pes má dnes Whippet téměř žádný praktický význam. Místo toho je pravidelným hostem na závodních tratích a je také velmi oblíbený především jako rodinný pes.

Cítí se obzvláště pohodlně, když je chován v smečce s několika zvířaty. Zvyknout si na jiné domácí mazlíčky, jako jsou kočky nebo králíci, je docela možné. Nesmíme však zapomínat, že hluboko uvnitř je stále lovecký pes. 

Kromě toho se Whippet ukazuje jako příjemný společník v každodenním životě. Je jen důležité, aby měl dostatek pohybu, aby uspokojil svou schopnost běhat.

K tomuto účelu jsou mimo jiné velmi vhodné následující psí sporty:

 • Coursing
 • Běhání a jízda na kole se psem 
 • Frisbee

Whippetovy nemoci

V zásadě je Whippet považován za poměrně zdravé plemeno bez nadměrného rizika onemocnění. Některá zvířata však mají genetickou vadu, která vede k nadměrnému růstu svalů. Kromě zvýšené tendence ke svalovým křečím a významného předkusu tato genetická vada obvykle nezpůsobuje žádné další příznaky.

Kromě toho mohou v jednotlivých případech u Whippetu nastat následující zdravotní problémy:

 • Onemocnění kloubů
 • Zubní kámen
 • Epilepsie
 • Oční nemoci
 • Ztráta srsti

Správná výživa Whippeta

Bellfor Premium PUR aktivní

Whippet je aktivní čtyřnohý přítel, jehož velké nutkání pohybovat se nejlépe uspokojíte vhodným psím sportem. Jako majitelé byste si měli v této souvislosti uvědomit, že pravidelné fyzické aktivity vedou k dalším nutričním požadavkům.

Pro Whippety, kteří se věnují psím sportům, proto doporučujeme krmení granulemi Pur Activ, protože toto bezlepkové suché krmivo dodává vašemu Whippetovi cennou energii ve formě stravitelných sacharidů z kukuřice a rýže. 

Kromě toho doporučujeme podpořit Whippet následujícími doplňky výživy od Bellfor:

 • Fitness prášek dodává vašemu sportovně aktivnímu Whippetovi důležité aminokyseliny i vitamíny a minerály pro rychlejší regeneraci a optimální údržbu svalů.
 • Přípravek na klouby a kosti dodává vašemu Whippetovi cenné živiny, které podporují zdraví jeho pohybového aparátu a účinně působí proti kloubním problémům navzdory fyzické zátěži.
 • Zubní prášek Dental je náš přírodní doplněk stravy proti zubnímu kameni a měl by být nedílnou součástí každodenní péče o zuby vašeho Whippeta.