ŠPIC TRPASLIČÍ

 

Špic trpasličí je malý pes z Německa. Je nejmenší variantou z pěti německých špiců. Špic trpasličí je známý i pod názvem pomeranian a těší se v mnoha zemích obrovské oblibě jako praktický společenský pes. 

Historie špice trpasličího

Špicové patří k nejstarším psím plemenům vůbec. Pro špice trpasličího to platí ovšem jen částečně. Chov těchto malých chlupáčů totiž získal opravdu na významu až v posledních desetiletích. 

Přesto první špic trpasličí existoval v Pomořansku už před více než 200 lety. Odtud se nakonec dostali do Velké Británie, kde získali své jméno pomeranian na základě svého původu. Špic trpasličí byl dlouhou dobu rozšířený především ve Velké Británii. V 70. letech 20. století snahy o chov v Německu opět posílily. Mezitím se v Německu podle statistik Německého svazu kynologů (VDH) narodí jen 200 až 300 štěňat špice trpasličího za rok.

 

Banner s Špic trpasličí

Znaky špice trpasličího

Špic trpasličí je malý pes, který podle plemenného standardu dosahuje výšky v kohoutku jen od 18 do 24 centimetrů. Jeho váha činí zpravidla maximálně tři kilogramy a má být podle standardu v proporciálně vhodném poměru k jeho výšce.

Tvar hlavy připomíná trochu lišku. Špic trpasličí má malé uši nošené vzpřímeně s tuhými špičkami. Oči jsou čilé, tmavé, které mu propůjčují odvážné vzezření.

Nejvýraznější optický znak špice trpasličího je ovšem bezpochyby hustý porost srsti, který patří podstatně k nejcharakterističtějšímu znaku vzezření tohoto malého chlupáče. Na krku se tvoří huňatý límec. Ocas špice trpasličího je zrovna tak hustě osrstěn a je nošený vzpřímeně nad hřbetem. 

Podle plemenného standardu je srst mimo jiné oranžová, hnědá, černá, bílá a vlkošedá. Kromě toho jsou však povoleny i jiné barvy.

Chování a povaha špice trpasličího

Kdo by si myslel, že špic trpasličí musí být na základě svých zavalitých rozměrů nesmělý, nebo dokonce bojácný, tak ten se mýlí. Popravdě totiž tento pomeranian často budí dojem, že si své malinké tělesné výšky není opravdu vůbec vědomý.

Podle toho se projevuje jako vysloveně sebevědomý a tu a tam dokonce i trochu arogantní pes. Oproti svým větším protějškům neprokazuje špic trpasličí zpravidla žádnou bázeň.

Přesto se u něho jedná o přátelského a veselého psa, který s ostatními psy v domácnosti velice dobře vychází a ke svým majitelům si vytváří velmi úzký vztah.

Radost ze štěkání špice trpasličího se občas ovšem prokazuje jako problematická. Kdo žije v činžovním domě, neměl by proto mít podle možností žádné sousedy, kteří jsou citliví na hluk.

Aktivity se špičem trpasličím 

                                                                             Špic trpasličí: krmivo a portrét plemene

Špic trpasličí je aktivní pes, který se neustále pohybuje a chce být zaměstnaný. Vedle delších procházek se naprosto dokáže nadchnout různými disciplínami psích sportů.

Radost mu přináší agility parcours uzpůsobené jeho výšce, stejně tak dogdancing, obedience, nebo společné míčové hry se svým majitelem.

Díky jeho přátelské a učenlivé povaze se špic trpasličí hodí i velice dobře k výchově na terapeutického psa a poté k působení například v domovech pro seniory. 

Nemoci špice trpasličího 

Průměrná délka života špice trpasličího běžně činí kolem 12 až 16 let. V zásadě platí za robustního psa lehkého na údržbu a péči. Neustálé snahy o co možná nejmenší psy s sebou ovšem nesou jistou náchylnost k některým zdravotním problémům.

Mimo jiné existuje u špice trpasličího zvýšené riziko následujících potíží: 

  • chybné postavení čéšek vede často k luxaci patelly (vykoubení čéšky);
  • na základě kolapsu průdušnice může dojít k akutním dýchacím potížím;
  • především při málo pohybu mají tito malí psi rychle sklon k nadváze

K tomu velká horka v létě nedělají špicovi trpasličímu, díky jeho husté srsti, často dobře. Na rozdíl od toho je srst i přes svoji hustotu překvapivě snadná na údržbu. Přesto by se měl špic samozřejmě pravidelně kartáčovat a v případě potřeby čistit. To zabraňuje nejen zplstnatění chlupů, nýbrž to snižuje i riziko kožních parazitů, jako jsou blechy a roztoči.

Správná výživa špice trpasličího                                                                            

Špic trpasličí nepotřebuje mnoho krmiva, aby se nasytil. Pro optimální dodání živin je ovšem důležité, abyste při koupi krmiva dbali na vysokou kvalitu.

Ve vhodném krmivu pro špice trpasličího by neměly být obsaženy žádné obiloviny. Dejte místo toho přednost výrobkům z přírodních složek s vysokým podílem masa. 

Doporučujeme vám pro pomeraniana krmení s Bellfor Lieblingsmenü. Tyto masové konzervy jsou v nabídce buď s kuřecím, nebo jehněčím masem. Pro zvířata s citlivým zažíváním je mimo jiné k dispozici hypoalergenní druh na bázi hmyzu.

Kromě toho lze v případě potřeby doporučit pro špice trpasličího následující doplňky stravy:

                                                               Doplněk stravy Bellfor Haut & Fell Pulver