FRANCOUZSKÝ BULDOČEK

Francouzský buldoček je malé plemeno psa, který je provozován FCI ve skupině 9 jako společenský pes. Francouzští buldočci jsou velmi oblíbení u majitelů psů a jsou známí svou přátelskou a mazlivou povahou.

Charakteristika francouzského buldočka

Francouzští buldok má svalnatou a silnou postavu, krátký ocas, širokou hlavu a krátký čenich. Uši netopýrů jsou také charakteristické pro francouzského buldoka.

Váha francouzského buldočka se pohybuje mezi 8 a 14 kilogramy a výška v kohoutku je v rozmezí 24 až 35 centimetrů. Jejich srst je velmi krátká, díky čemuž je plemeno velmi citlivé na chlad.

Barva srsti je odlišná, přičemž podle normy FCI jsou povoleny pro francouzského buldočka tyto barvy:

  • Žíhaná (černá, hnědá, blond a tmavě červená směs)
  • Strakatý
  • Kolouch

Délka života Francouzského buldočka se pohybuje kolem 10 až 12 let.

Francouzský buldoček esence

Francouzský buldoček se vyznačuje mimořádně příjemnou povahou. Obecně je šťastná, velmi trpělivá a klidná. Francouzští buldočci jsou zároveň stateční, ale to se nesmí rovnat agresivitě. Ve srovnání s jinými psy má francouzský buldok občas tendenci být trochu nafoukaný.

Jak již bylo řečeno, francouzští buldokové jsou trochu tvrdohlaví, takže při výchově je důležité být důsledný. Toto plemeno považováno za ideálního rodinného psa.

Činnosti s francouzským buldočkem

Francouzský buldoček rozhodně nepatří mezi sportovní psy. Vzhledem k nadváze je důležité mu věnovat dostatek pohybu.

Dokud toho nebude moc, Francouzský buldoček je otevřený bláznovství a hře. Možnosti pro psí sporty jsou u tohoto plemene zvládnutelné.

Mezi sporty psů vhodné pro francouzské buldočky patří například:

  • Dogdance
  • Trikdogování
  • Poslušnost

Nemoci francouzského buldoka

Francouzští buldočci jsou kvůli své chovatelské vlastnosti náchylní k řadě nemocí. Kromě zánětu v kožních záhybech zvířat existuje také riziko močových kamenů a problémů s pohybovým aparátem, jako jsou herniované disky (nebo-li prolaps) a dysplazie kyčle, nebo lokte. 

Krmení buldočka

Při vhodné a vyvážené stravě může být riziko těchto onemocnění alespoň sníženo díky optimálnímu zásobování živinami. Kromě faktorů, jako je věk, hmotnost, aktivity, alergie a nemoci, je třeba vzít v úvahu také to, že francouzští buldočci jsou mírně náchylní k nadváze.

Doporučujeme spoléhat se na speciální, dobře tolerované krmivo pro psy a doporučujeme podávat výživové doplňky na klouby a kosti od Bellfor.