Přezubování u psů

Stejně jako u lidí, i u psů rostou nejprve mléčné zuby, které jsou při výměně zubů nahrazeny trvalými zuby. Výměna zubů u psů často proběhne bez problémů. 

V následujícím textu vysvětlíme, kdy se zuby vašeho psa mění, jak poznáte možné komplikace a jak můžete v tomto případě pomoci svému čtyřnohému příteli.

Mléčné zuby a trvalé zuby u psů

Psi mají celkem 28 mléčných zubů. Jsou velmi špičaté a rostou mezi třetím a šestým týdnem života. Od čtvrtého měsíce života jsou mléčné zuby postupně nahrazovány zuby stálými. 

Výměna zubů u psů trvá asi tři měsíce. U větších plemen začíná obvykle o něco dříve a je ukončena rychleji než u malých psů.

Pravidelně kontrolujte zuby psa

Doporučujeme pravidelně kontrolovat zuby vašeho psa, a to nejen při jeho výměně, ale také od útlého věku. Tímto způsobem si pejsek zvykne nechat si sahat do tlamy.

Můžete také okamžitě rozpoznat případné nesouvislosti zubů, nebo jiné problémy a okamžitě reagovat, popř.nechat je ošetřit veterinářem. To samozřejmě platí i pro psy, kterým již byly vyměněny zuby. Koneckonců, stálá sada zubů by měla zůstat trvale zdravá.

Jak funguje změna zubů u psů

Výměna zubů u psů je komplikovaný proces, který začíná sám, když přijde čas, a v mnoha případech je zcela bez povšimnutí.

Pod mléčnými zuby se nacházejí tzv. Zárodky stálých zubů. Během výměny zubů začnou růst a tlačí na kořeny mléčných zubů. V důsledku toho zemřou a selžou. Trvalé zuby pak rostou zpět v mezerách, které vznikají.

Možné problémy se změnou zubů u psa

Výměna zubů u psů často probíhá zcela hladce. Někteří majitelé psů si to proto stěží všimnou. Některé vypadlé mléčné zuby jsou jednoduše polknuty, nebo ztraceny. Někdy je najdete ležet doma na podlaze, nebo uvíznou ve žvýkací hračce.

Bohužel tomu tak není vždy. Výměna zubů je pro některé psy velkým problémem a bolestí. Hlavním problémem je, že mléčné zuby nevypadly. Výsledkem je, že trvalé zuby nemají žádný prostor, a proto vyrůstají křivě vedle mléčných zubů.

Možné příčiny těchto problémů při výměně zubů zahrnují trauma a poruchy růstu čelistních kostí a v některých případech dědičné faktory. Zejména malá plemena psů mívají problémy se zuby, které se projevují při výměně zubů. V tomto případě musí být mléčný zub obvykle odstraněn veterinářem, aby se vytvořil prostor pro nový zub.

Jak poznat problémy během výměny zubů u psa

Pokud pes trpí změnami zubů, je to patrné na různých příznacích, které se mohou vyskytovat v různé míře.

Jako majitel psa byste měli věnovat pozornost následujícím znakům:

  • Nedostatek chuti k jídlu a výsledný úbytek hmotnosti 
  • Odmítnutí krmiva
  • Průjem
  • Apatie
  • Bolest zubů
  • Horečka
  • Bolest břicha 
  • Neklid a potíže se spánkem

 

Jak podporovat svého psa při výměně zubů

Jak vidíte, změna zubů je pro některé psy velmi nepříjemná. Měli byste se proto ujistit, že je pro vašeho čtyřnohého přítele vše co nejpohodlnější.

Pokud chcete svému psovi pomoci změnit zuby v klidu, máte k tomu různé možnosti. 

Nejprve byste se měli během výměny zubu vyvarovat jakékoli formy tahání se svým čtyřnohým přítelem. Protože to může být v tuto chvíli bolestivé, nebo dokonce způsobit poškození zubu. 

Někteří psi také rádi jemně masírují dásně. Nejlepší je vyzkoušet, jak na to váš čtyřnohý přítel reaguje.

Pokud váš pes má problémy s tvrdým suchým krmivem, když mění zuby, můžete ho namočit do malé vody nebo použít masové konzervy

Zubní tyčinky Bellfor jako podpora při výměně zubů

Kromě toho se osvědčilo poskytnout psům při výměně zubů vhodné žvýkací předměty, jako jsou žvýkací hračky nebo přírodní žvýkačky. Zároveň to také zabrání tomu, aby váš pes žvýkal nábytek, nebo např. boty.

Při nákupu žvýkaček se však ujistěte, že jsou kvalitní a neobsahují žádné nezdravé přísady. Doporučujeme používat naše zubní tyčinky. Přírodní žvýkací svačina využívá žvýkací instinkt vašeho psa a je obzvláště stravitelná díky vybraným přísadám.

Speciální přísady, jako je petržel, řasy, rozsivky a hmyzí protein (z larev mušky černé), zajišťují, že jsou naše zubní tyčinky ideální pro přirozenou péči o zuby a podporují vašeho psa při výměně zubů.

Prášek Bellfor Dental Care proti plaku

S naším práškem Dental máte možnost podporovat každodenní péči o zuby vašeho psa nejen při výměně zubů. Prášek musí být do krmiva přimíchán pouze jednou denně, a proto nepředstavuje pro psa ani pro jeho majitele žádné další úsilí. 

Suroviny obsažené v Bellfor Dental Care, jako jsou řasy, pomáhají působit proti plaku a mohou tak významně přispět k zajištění toho, aby zuby vašeho psa zůstaly zdravé i po výměně zubů.

Zubní prášek